liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by alessandro View Post
    Ma bufneste rasul. Este Peugeot 206 1.4 8v 75 cai

    1.4 16 v bate loganul de 1.6 fara mila si regrete

    @ octavian de la 110 pe a1 sta paralel si egal cu 16v
    Imi trebuie sute de metri sa incep usor usor sa ma distantez
    ................................
    Pai tu ai facut pe tr V, Loganu e varza acolo, inclusiv 1.6 16V.
    Nu e ceva de speriat. Cred ca si Fabia1 de 1.2 sta la 110/h in tr V langa Logan

    Originally posted by razvanamza View Post
    am cunoscut (am in familie) peugeot-ul diesel de 1.4, tot 75 de cai. masina trgae si se simte ca una de 90 pe putin, fara sa aiba remapari sau ceva. .................
    Se simte ca una de 90 cp eventual pt cineva care mai mult de 1.4 benzina aspirat si 75 cp n-a vazut.
    Last edited by Octavian; 4 May 2012, 23:34. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • te invit sa te urci intr-o astfe de masina si sa comentezi ulterior.

      Comment


      • Originally posted by Octavian View Post
        Stai calm, il face la limita pe drum lung de autostrada, nu lejer.
        E de 1.4 75 cai sigur- dar tot cautam motive...ba ca are 90 de cai, ba ca am citit pe undeva ca de fapt are 900 km nu 1050 cum scrie in talon...
        Si-a luat-o si gata ce e asa greu de inteles?
        MeLC zicea mai sus ca atunci cand unii si-o iau cauta motive ba ca au AC pe ea, ba ca au rezervorul plin si butelia plina de gaz etc...
        Ei uite ca acum s-a inversat roata si vad ca unii tot cauta motive.
        Ba imi zicea Cosmin ca de 2 ori a scapat-o si in limitare deci va dati seama ce expert in curse e.
        @Octavian - s-a tinut dupa mine cu 160 la ora cu 5 persoane in masina. Loganu 1.4 abia prinde kilometrii astia cu 2 persoane in masina...dar cu 5!
        Si aici ma refer la reali, nu la kilometrajul ala de la 1.4 care arata 170 pe bord si GPS u zice 155.
        Saab 9-5 Aero

        Comment


        • @ octavian la 206 le asta cand dai a 5 a si o calci, timp de 2 secunde nu se intampla nimic, dupa iti da senzatie de diesel in cuplu, te impinge discret in scaun

          16v sta bine pe a 5 a stock. nu ma plang.

          P.S. poate facem Pj 206 vs Logan 1.4 de la 100 cu a 5 a sa vezi bataia naibii ce isi ia Loganu. si cu 1.6 am tupeu sa il pun

          M am luat si eu cu 206 le pe 2 si 3. pe 2 am luat ceva avans da pe 3 s a terminat
          Last edited by alessandro; 4 May 2012, 23:42.

          Comment


          • Originally posted by Octavian View Post
            Pai tu ai facut pe tr V, Loganu e varza acolo, inclusiv 1.6 16V.
            Nu e ceva de speriat. Cred ca si Fabia1 de 1.2 sta la 110/h in tr V langa Logan


            Se simte ca una de 90 cp eventual pt cineva care mai mult de 1.4 benzina aspirat si 75 cp n-a vazut.
            Stai ca nu mai inteleg...zici ca face loganu 1.4 dar doar la limita,loganu in general si 16 v e varza pe a 5 a. Sa inteleg ca tu cu 1.4 al tau mergi cu a 4 a pana la 160 ca sa nu te faca PUG ul lejer?
            Last edited by eugenmanea; 4 May 2012, 23:46.
            Saab 9-5 Aero

            Comment


            • Ba mai lasati-ma cu 206-le, il faceti si p-asta masina de curse.

              Ce vedeti asa de spectaculos, unu ca se tine leizar dupa 1.6 16V, altu ca sta langa 1.6 16V pe tr V.

              A facut cu un un dulap 1.4 mpi si au fost cam pe acolo ambii, ce e spectaculos in asta??

              Originally posted by eugenmanea View Post
              E de 1.4 75 cai sigur- dar tot cautam motive...ba ca are 90 de cai, ba ca am citit pe undeva ca de fapt are 900 km nu 1050 cum scrie in talon...
              Si-a luat-o si gata ce e asa greu de inteles?
              .......................................
              Si aici ma refer la reali, nu la kilometrajul ala de la 1.4 care arata 170 pe bord si GPS u zice 155.
              Mai eu nu caut motive, doar sa ma lamresc vreau, nu ma acuza, nu ma baga unde nu apartin, clar?

              Ai avut macar curiozitatea sa vezi cum arata un Logan langa un 206?
              Fa-o, macar in minte, si atunci cred ca nu mai balacaresti atata.

              Melcule, nu stiu ce modificari ai la masina, spuneai parca de 1.6 mpi, ca-l doivedesti, sau ma insel? A fost altcineva?
              Last edited by Octavian; 4 May 2012, 23:46. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • da dar 206 le a batut un 1.4 care la randul lui bate cu minim 1 masina un 1.4 stock.
                daca 206 le stia sa schimbe bine fara sa scape 1 si 2 in limitare rezultatul era altul. peste 1 masina avans pentru 206

                206 le are nume de campioana pe cand Loganu are nume de film cu Chuck Norris
                Last edited by alessandro; 4 May 2012, 23:48.

                Comment


                • Alessandro, daca Melcu bate doar cu o masina - o masina jumate un 1.4 stock inseamna ca n-are nimic la ea inafara de soft, si timpii aia de gtech nu sunt reali dupa timpii aia ar trebui sa bata 1.6 mpi)
                  Eu pe 400 m bat 1.4 stock minim 2 lungimi de masina, n-am decat soft si un rahat de filtru "sport" care mai mult incurca (adica face zgomot mult )) )
                  Nu stiu acum cu softul care il am cum mai stau, dar cand am facut, minim a fost doua masini cu 1.4 stock.

                  Comment


                  • pai nu are nimic in afara de soft. nu stiu exact cu cat bate MelCu un 1.4 stock

                    Comment


                    • eu vs skoda rs 1.8t 250CP 60-210KM/H de fiecare data, pe TR 2-3 stau la jumatea masini lui, pe TR 4 sta el la jumatea masinii mele.
                      eu vs Seat cupra 2.0 tfsi 60-210km/H 240CP stock, plus admisie si evacuare, Tr 2 iau o masina avans, TR 3 raman acolo, TR 4 raman acolo, dar la fiecare schimbare de treapta vine usor pe urma ramane in urma.
                      Ambele curse au fost repetate de 3-6 ori.
                      Last edited by MCD; 5 May 2012, 02:25.
                      Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                      Comment


                      • senzatie ... vreau si eu boost

                        Comment


                        • mama ce discutie aprinsa. M-am dat cu acel peugeot sa vada omul cum trage. Nu m-am dus sa ii arat ca eu sunt sofer. Plecarea a fost din mers (30 km/h) La viteza asta cu treapta I se poate face o jmecherie sa iesi in fata dar nu am vrut sa "trisez".

                          I-am zis sa dea el startul pentru a nu spune ca nu a fost pregatit si a ratat ceva.

                          Mi-a zis si mie la prima tura ca a dat cu 1-a in limitare dar daca se intampla chiar sa fie lung se vedea imediat .

                          Dupa ce motorul a fost segmentat nu am mai facut nicio liniuta, doar teste individuale si nu pot sa zic ca trage mai bine sau mai prost decat inainte.

                          Masina am avut-o cum o tin eu mereu (scule, aparatul de spalat cu presiune si o unitate de ac + cateva nimicuri,fonomin,vopsea cauciucata si niste izopren)
                          In rezervor aveam in jur de 35 L.

                          Eu unul chiar nu am vazut acest test ca o liniuta avand in vedere ca ne-am dat din mers.

                          peugeot 206 1.4 8v are 0-100 13.2 si 402m in 18.7s
                          mlc 0-100 12.5 si 402m in 18.36 (viteza de finish 119, adica nu dau a 4-a)


                          Dupa cum am povestit el lua un mic avans pe 1-a din plecare si se mentinea pana la final de a2-a. Cand dadeam a 3-a recuperam destul de incet. La a 4-a pe la 140 aveam o masina in fata. Sper sa spuna si el ca asa s-a intamplat sa terminam cu polemica.

                          Mai am niste date despre masina lui cgk, daca e de acord sa le postez o sa le pun.

                          Comment


                          • 206 le are 12 si un pic pana la 100. avand in vedere ca te a facut disctret, probabil este corect asa

                            @ CGK pune-ti

                            Comment


                            • Pe carfolio apare ca face in 13,2 sec 0-100 (206-le). Si vezi ca pe tr IV total invers asteptarilor dulapul ajunge sa fie in fata lu 206...
                              Pe tr V se face diferenta de viteza, ca dulapu la dimensiunile lui e varza.

                              Cu Cielo pe 2-3-4 il mucesc, cand dau tr 5 recupereaza si o ia in fata.

                              Originally posted by MCD View Post
                              eu vs skoda rs 1.8t 250CP 60-210KM/H de fiecare data, pe TR 2-3 stau la jumatea masini lui, pe TR 4 sta el la jumatea masinii mele.
                              .......................
                              E bine, se confirma cat ai scos pe dyno.
                              Last edited by Octavian; 5 May 2012, 09:43. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • eu iti garantez ca 206 bate Loganu din orice pozitie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google