liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In 5,6 secunde? Cred ca nici Clio RS nu scoate asa ceva.
    Cel mai lent 1,6 8v

    Comment


    • Dar nu stiti sa gustati o gluma. Am spus doar cat mi.a dat bosch dyno care trebuia sa fie mai precis.

      Comment


      • Gustam. Dar am uitat sa pun fete galbene.
        Cel mai lent 1,6 8v

        Comment


        • aveti vreunul idee un passat de-asta de 140cp dizal, ce timp de repriza are pe 70-140?
          l-am "intarcat" de vreo 4-5 ori de depasiri din scurt pe unul cu un passat si mi-a zis un coleg azi ca se astepta sa-mi apara pe luneta "m..e la 2 litrii tdi"...eu nu stiu sigur ca era passatu' de 2 litrii, asta asa zicea, si ca ala ii si dadea, scotea fum pe teava, nu era de joaca. n-am gasit nici unde reprizele astea si ma gandeam ca or fi 140 de cai, dar si 1500-1600kile, deci nu poa' sa stea prea smecher, totusi.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • 2.0 TDI poate fi si de 120 cai !

            Comment


            • 120cp sau 140cp, diferentze mici oarecum...poate sa stea chiar foarte bine, am mers cu asa ceva si mia lasat impresia de cuplu demential
              ..::LOGAN 1.4 MPI AMBIANCE 2004::..
              ..::KIA CEE'D 1.4 16V BEST 2008::..

              Comment


              • 20 cai la diesel nu sunt putini deloc. pot face diferenta intre a bate o masina sau a ti lua umilinta

                din cat am eu experienta cu 2.0 TDI 140 cai. doar pe 1 si 2 stau langa el. de la 80 in sus e avion

                Comment


                • Originally posted by Seba View Post
                  aveti vreunul idee un passat de-asta de 140cp dizal, ce timp de repriza are pe 70-140?
                  l-am "intarcat" de vreo 4-5 ori de depasiri din scurt pe unul cu un passat ..................
                  Cu depasirile din scurt stii bine cum e, suficient sa accelerezi cu juma de sec mai devreme ca el si a pierdut ''startul'' cum ar veni, cu tot cu 140 cp ai lui si cuplu pacii.
                  Daca-ti pui mintea cu 1.6 16V pe plaja asta de viteze nu te faci de ras.

                  Comment


                  • acum depinde si de model ca cel de pana in 2007 are 140 PS iar cel de 2008 are 170 PS si mai mult de 1 secunda in minus de la 0 la 100 si daca l-ai prins si in plaja de cuplu s-a cam incheiat cu sansele de a-i sta in fata pe plaja 70-140 km/h

                    getcarspecs.com is your first and best source for all of the information you’re looking for. From general topics to more of what you would expect to find here, getcarspecs.com has it all. We hope you find what you are searching for!
                    sigpic
                    Ambition 1.5 dc

                    Comment


                    • Seba: depinde de starea masinii cu care te-ai "intaratat" si de cat de bine stia soferul sa-i dea pe coaja. Daca zici ca scotea fum calumea, imi cam vin in minte 2 chestii: ori probleme ale motorului, ori blana din turatii joase, si niciuna din chestiile astea nu te ajuta la demaraj. Daca masina merge bine(aici excludem remaparea care da fum) si soferul e bun, n-are voie sa-ti arate mai mult de "un puf" de fum in primele 2-3 secunde de kickdown. Parerea mea e ca nu te tii cu 1.6 16v la drum lung dupa 2.0 tdi 140 cp, chiar daca Passat-ul e mai "supraponderal" diferenta de putere si cuplul urias il ajuta sa se lanseze foarte bine . Daca ai ocazia, da-i o tura cu un Passat si revino cu pareri apoi, mie mi-a lasat o impresie ok, puterea buna, cuplul mare combinate cu etajarea cutiei de viteze in 6 trepte o fac sa se miste foarte bine la drum lung, nu prea isi arata greutatea.

                      Comment


                      • Originally posted by Octavian View Post
                        Cu depasirile din scurt stii bine cum e, suficient sa accelerezi cu juma de sec mai devreme ca el si a pierdut ''startul'' cum ar veni, cu tot cu 140 cp ai lui si cuplu pacii.
                        Daca-ti pui mintea cu 1.6 16V pe plaja asta de viteze nu te faci de ras.
                        stii care este singura diferenta ? daca benzinarul pleaca un zvac inainte bate cu o aripa

                        daca dieselul apuca sa intre in boost inainte...iti da de nu ii mai vezi numaru' pe spate

                        Comment


                        • Originally posted by Nepotu123 View Post
                          Seba: depinde de starea masinii cu care te-ai "intaratat" si de cat de bine stia soferul sa-i dea pe coaja. Daca zici ca scotea fum calumea, imi cam vin in minte 2 chestii: ori probleme ale motorului, ori blana din turatii joase, si niciuna din chestiile astea nu te ajuta la demaraj. Daca masina merge bine(aici excludem remaparea care da fum) si soferul e bun, n-are voie sa-ti arate mai mult de "un puf" de fum in primele 2-3 secunde de kickdown. Parerea mea e ca nu te tii cu 1.6 16v la drum lung dupa 2.0 tdi 140 cp, chiar daca Passat-ul e mai "supraponderal" diferenta de putere si cuplul urias il ajuta sa se lanseze foarte bine . Daca ai ocazia, da-i o tura cu un Passat si revino cu pareri apoi, mie mi-a lasat o impresie ok, puterea buna, cuplul mare combinate cu etajarea cutiei de viteze in 6 trepte o fac sa se miste foarte bine la drum lung, nu prea isi arata greutatea.
                          asta zic si eu, conducand destul Passatul de 1.9 130cp si pe b5.5 si pe b6. pana la 100km/h cred ca ma tin si eu de el. de acolo inainte te uiti cum se micsoreaza in zare. pleaca de la 120 de zici ca esti in logan pe tr.2. cuplul il ajuta asa mult, incat si din 1500 de ture pleaca de sub tine de nu-ti vine sa crezi. e adevarat, il pui usor la respect cand ii aduci aminte ca un ambreaj de passat costa cam 2000 de lei cu tot cu montaj,. la linie 402 m poate il faci cu 16v, sau la drum lung de la 70km/h sa te tii dupa el pana pe la 120-130. dupa aia pa si turma, urca fara nici o greata pana la aproape 200



                          Felicitari lui Dsign si Golan91 pentru participarea de la concursul de indemanare din Carrefour Baneasa, am avut chiar placerea de a-i vedea live pe traseu si am ramas profund impresionat. Felicitari!!!
                          Last edited by razvanamza; 12 May 2012, 17:48.

                          Comment


                          • Seba a ''aruncat'' o treaba ce a patit-o pe drum si eu nu o contest.

                            Eu nu am facut referire ca dizalul nu ar fi in boost (sa fie!), daca 1.6 16V accelereaza cu aprox juma de sec mai devreme (si am patit-o si eu) , ma c..c in boostul tdi 140 cp, am accelerat primul, diferentele de timpi nu sunt asa de mari incat cuplul ala dumnezeiesc sa dovedeasca Logan 1.6 16v pe plaja asta (60-70.......130-140).

                            PS: Razvan Nepotu , gresiti...
                            Masina fratelui e A4 2.0 TDI (140) in toate mintile, siu bine cum se comporta.

                            Intr-adevar e ceva frumos cand baga mapa de 165-170 cp si cuplul aferent...e alta masina.

                            Pana in 130-140/h nu te faci de ras fata de un 2.0 TDI stock, dupa care...chiar si TDI 140 cp stpock urca relativ repede la 180/h.

                            LE aproape orice masina de 100-110 cp, dupa 140/h urca mai repede decat Logan 1.6 16V la 180/h.
                            Ex: Golf 1.6 benzina, Focus 1.6 benzina
                            Last edited by Octavian; 12 May 2012, 17:53.

                            Comment


                            • eu nu i-am dat mai mult, ca am vazut ca ala din spate e idiot, doar i-am executat 4-5 depasiri pe care nu le-a mirosit si s-a cam ofuscat ca l-am "aliniat" un pic. dupa 140-150 cred ca imi dadea fum, doar are 30cp in plus, dar pe repriza asta 70-130/140, cred ca puteam depasi pana mi se termina benzina si tot in spatele meu ramanea. am mai incercat cu peugeot 508 2.0hdi si tot asa, pe 70-130 nu dadaea semne ca ar veni peste mine. dupa 130, se schimba socoteala, ala are si el cel putin 30-40cp mai multi. nu are rost sa comparam reprizele 140-180, nu-s pt logan chestiile astea
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Corect, nu se preteaza Loganu la reprize d-astea )))

                                Ca sa fii depasit de un dizalos de 1500-1600 kg pe intervalul asta de ~70-140/h, dizalosu ar trebui sa aibe un ~160-170 cp in toate mintile, asa ca sa-l vezi ca vine hotarat peste tine.

                                Dovada si linutele facute (1.6 16V vs TDI) pana in ~130-140 nu e vreo dierenta notabila intre ele.
                                La liniuta ''o aripa/un far'', etc, astea sunt total de neglijat in trafic pe depasiri.
                                Last edited by Octavian; 13 May 2012, 11:23.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google