liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai,si ca aspect ar arata mai bine. Ai dreptate ! E buna si asa,nu putem avea pretentii la acel pret,si oricum ne ofera destul de multe..parerea mea. :P Deabia astept noile generatii dacia sa vad cum or fi

    Comment


    • Daca vor mai fi noi (o noua) generatii Dacia Logan, etc...

      Ofera destul de multe o laie, ofera exact cat platesti, nimic mai mult pt ca lipsesc cu desavarsire.

      Comment


      • Noile generatii nu prea se mai preteaza la tiganeli.
        Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
        Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
        www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

        Comment


        • Vedeaom noi! ;)

          Comment


          • Originally posted by Doc View Post
            Noile generatii nu prea se mai preteaza la tiganeli.
            Cum...nu faci nimic la un Logy 1.2 turbo sa-l vedem cu liniutele cum rupe pisicutele??

            Comment


            • Iti dai seama sa remapezi un 1.2 tce? vreo 130 cai si cuplu 220 nm te apuca rasul cand auzi ce overclock scoti de exemplu 1.4 tce de la 130 scoti in jur de 156 de cai
              Last edited by Seba; 29 June 2012, 23:04.

              Comment


              • Da dar vezi ca deja TCE-ul e "tunarit" de fabrica la 115 cp, initial avea 100 cp daca nu gresesc.

                Poate ca intr-adevar prea mult nu mai are ce sa stoarca din el (ca sa si tina).

                Comment


                • Cine sa mai faca tuning la Dacia daca costul unei resoftari o sa fie peste 1000 ron.
                  Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                  Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                  www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                  Comment


                  • Aha, deci se mai poate stoarce din el (ma gandeam eu ) ).

                    Sa nu ne grabim, aia care vor cu adevarat vor face.

                    PS: ce drac...eu am schimbat softu de 3 ori pana acum, mai bine unul bun si cu turbina aia chiar simti surplusul.
                    Teoretic un 200-250 Euro nu e mult, practica ne omoara pt ca suntem saraci astia cu Dacia.

                    Comment


                    • Originally posted by Octavian View Post
                      Da dar vezi ca deja TCE-ul e "tunarit" de fabrica la 115 cp, initial avea 100 cp daca nu gresesc.

                      Poate ca intr-adevar prea mult nu mai are ce sa stoarca din el (ca sa si tina).
                      Tu faci confuzie cu D4FT care a fost prima varianta de TCE cu cilindrea de 1149 cmc si varia cu puterea intre 100 si 105 cp. Varianta noua are cilindrea de aproape 1200, puterea marita (115 cp), injectie directa si pompa de ulei variabila.
                      Scuze pentru off-topic.

                      Comment


                      • Foarte posibil, nu m-am uitat peste treburile astea.

                        Daca stock face suta in sub 11 sec, apai tunarit oleaca scade la sub 10 sec...super.

                        Comment


                        • Colegii, am postat ceva pe alt topic:

                          Comment


                          • Si inca discutam de lodgy..stai sa vezi pe logan 2

                            Comment


                            • Originally posted by CSH View Post
                              Si chiar crezi ca nu s-a uitat nimeni sau te deranjeaza ca n-ai un reply....

                              Ultima liniuta facuta cu start lansat, cu un microbuz Iveco 3.5 dizal...gol, eu incarcat cu aprox 100 kg.
                              Nu m-a putut depasi nici pe deal (III si IV blana).
                              Cine a condus Iveco Daily 3.5 stie ce vorbesc ))))
                              Last edited by Octavian; 29 June 2012, 18:43.

                              Comment


                              • Originally posted by ciprs View Post
                                Si inca discutam de lodgy..stai sa vezi pe logan 2
                                Daa,ca au lucrat din fericire ,au facut update si la aerodinamica

                                Originally posted by Octavian View Post
                                Da dar vezi ca deja TCE-ul e "tunarit" de fabrica la 115 cp, initial avea 100 cp daca nu gresesc.

                                Poate ca intr-adevar prea mult nu mai are ce sa stoarca din el (ca sa si tina).


                                Mai scoti din el putere,stai linistit,ca nu e 1.2 classic 16v. E altceva... ;)
                                Last edited by fanrenault; 29 June 2012, 19:02. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google