liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Corect omu, Fabia RS ia suta in 9,6 sc.......
    Last edited by felixb; 2 December 2008, 18:42.
    http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

    Comment


    • Sa nu ma intelegi fresit, nu sunt impotriva nimanui, eram doar curios. La mine mai important pe sosea decat prinde suta in x secunde este sa ajung sanatos acasa si fara evenimente , viteza mai moala ca e mai bine , in rest de sanatate sa auzim , si bine inteles .....Fara INCIDENTE IN TRAFIC ( chiar daca ai aveo , logan sau mertan )
      Last edited by razvan_rm2003; 2 December 2008, 19:07.

      Comment


      • Am atasat date de la gtech. Trebuie descarcat softul de la linkul http://www.gtechprosupport.com/suppo...s20install.exe si apoi incarcate sesiunile.

        in fiesta si in focus a fost o singura persoana cand s-a facut testul, adica doar soferul. Fiesta e a mea si am facut la ea mai multe teste in mai multe zile. Am atasat fisierul cu cel mai bun timp pe care l-am scos.

        in logan au fost doua persoane la teste si in opel la fel. Opelul era foarte brutal. A scos un 6.3 pe suta.

        baietii care conduceau logan isi cunosteau masina si i-au dat cum trebuie. Pe mine, care eram in dreapta chiar m-a impresionat cum trage masina. Tatal meu are 1.6 MPI, dar diferenta intre cele doua mi se pare semnificativa.
        sigpic

        Comment


        • Am uitat sa mentionez ca puterea masurata de gtech este cea de la roata, tinand cont si de aerodinamica masinii. Daca o masina are modificari aerodinamice si una nu, pe un dinamometru ele vor scoate aceeasi putere. Pe gtech vor scoate puteri diferite si timpi diferiti.
          in realitate cea aerodinamica se va dovedi mai rapida...Cel putin asa zic legile fizicii.
          sigpic

          Comment


          • Razvan (din C-ta): Na deci clar...Ne izbim de aceeasi treaba care am crezut ca o eliminam.
            Ok ) si totusi: Fabia RS scoate conform constructor 9,6 sec, teoretic pe ceas putem vedea un ~8-8,5 sec, te-ai prins?
            Si chiar ''pusca'' treaba, daca spui ca are 1245 kg si 131 cp (si cuplu ceva mai mare), ies bine calculele(Loganu lu' Felix are in jur de 1100 kg)
            Deci ''totusi'', cred ca ar putea dovedi Octavia aia RS, cel putin dupa date.
            Originally posted by alex_tsr View Post
            Am atasat date de la gtech.
            Alex mai bine n-o faceai (oricum, cu ocazia asta m-ai pus si mai tare pe jar sa vad ce date arata si utilaju meu 1.4, si fac mare pariu ca sunt sub 60 cp la roata).
            Cu ocazia asta am aflat defapt cati cp sunt la roata la 1.6 16V (unde se sustinea ca au iesit in jur de 98-100 cp) adica sub 80 cp....Deci vreo 25 cp fata de puterea la volanta. Mai ca incep sa cred acel grafic unde arata la 1.4 54 cp la roata...(si dupa remap 51 cp).
            Ce avea modificat acel 1.6 16V, ca fata de cel stock.....A iesit mai prost la teste.

            PS: 0-60 mph nu e totuna cu 0-100 km/h (real e cam 0-96, dar e OK).
            Fata de 1.6 16V, Fiesta 1.2 75 cp vad ca sta inuman de bine, sub 2 secunde diferenta 0-100/h (~1,6-1,7 sec...).
            Nu stiu cat iti da cartea 0-100 (???) dar fata de un 1.4 mpi...Dai fum clar, cu toate ca e mai grea.
            Last edited by Cezar; 3 December 2008, 00:31.

            Comment


            • loganul avea un alt calculator de bord si nu mai stiu ce pe la evacuare. Ulterior am aflat ca problema era de la calculator. Dupa ce l-a pus pe cel original masina mergea mai bine. Nu am apucat sa o masor si dupa.

              una e puterea la roata si alta la volanta. Si eu eram optimist cu masina mea pana cand mi-am luat ceva cu care sa o masor. Chestia cu cronometrul in mana si cu ochii pe youtube la filmulet nu prea e valabila. Cel putin asa cred eu. Macar eu sunt cu sufletul impacat in legatura cu masina mea.

              uita-te la focus, care are 115 cai la volanta. Eu l-am condus cand l-am testat. Nu era masina mea si am incercat sa plec si sa schimb cat de bine am considerat. De fabrica are 10.1 secunde. Am scos destul de aproape. Ulterior omul si-a pus la ea niste bujii cu iridium si un kit KN Typhon. Am scos eu cu ea 9.7 pe 0-100 si vreo 4-6 cai putere in plus. Nu mai gasesc pe care computer am descarcat datele de atunci ca le-as pune si pe acelea pe site.

              in meniul aplicatiei mergi la options si selectezi metric. ( sau apesi Ctrl+Shift+M ). Atunci o sa vezi 0-100 km/h si 0-400 (sfert de mila e cam 402 metri). puterea va fi afisata in kw in loc de CP.

              astept si eu sa tragi o fuga pana la Timisoara.

              Am atasat si grafic de la peugeot 207 hdi 1.6 90 CP. E masina lui soramea. Cand o conduc imi da impresia ca rupe normele fata de a mea. La masuratoare stau altcumva lucrurile. nu i-am dat pe treapta 2 si 3 pana in limitare ca mi-a fost mila de masina. Eram doua persoane in masina cand am facut testul la peugeot.

              cred ca daca as fi singur si as pune motorina euro5 as face sub 12 secunde. Cartea ii da 11.5.

              se simte diferenta de greutate intre cele doua masini. La drum lung in schimb nu am ce sa-i fac. E echiparea sport la pejo si sta foarte bine pe viraje.

              am observat ca la diesel pierderea de putere la sol e mai mica decat la benzinar.
              Last edited by Cezar; 3 December 2008, 01:00.
              sigpic

              Comment


              • Mai alex, mai, tu nu cu mine si cu gigi te-ai dat noaptea pe calea aradului? Cand loganul cu cip al lui gigi si-a luat-o de la stock ? de voia asta sa-si dea foc la masina in omv?
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • M-am gandit ca nu e frumos din partea mea sa dau nume. Eu oricum nu-mi amintesc nimic de atunci. Nu mai stiu cu cine eram. Nu am luat parte la lucruri ilegale. Eu nici macar nu am fost acolo. A fost doar gtechul singur de capul lui. Chiar el, gtechul a si condus masinile testate.

                  tot e bine ca am pus masina lui gigi pe gtech. Macar si-a dat omul seama ca are probleme si a reusit sa le remedieze.
                  sigpic

                  Comment


                  • Mda...Ma gandeam eu ca tu esti . Gigi avea "duda" de aer indreptata spre radiator, sa nu raceasca motorul . Dupa ce a remediat problema, dar ametitul a inlocuit si ecu injectie, a scos si el 10.3 la 0-100km/h pe sagului. Apropo, datele alea le mai ai? Ca eu le-am sters...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • da. Logan 1.6 16 valve stock.Zip . Sunt puse mai sus pentru download.

                      Nu mai da quote la ultimul mesaj, se subintelege ca la el raspunzi.
                      Last edited by Cezar; 3 December 2008, 15:11.
                      sigpic

                      Comment


                      • Eu ziceam de datele de pe sagului, cand a avut lau gtech-ul dar tu n-ai fost atunci cu noi...Aia a fost seara cand au picat timpii de pe aradului cu jumate de secunda
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Nu prea e relevanta comparatia cu masini de x cai ,trebuie si greutatea la fel ,si difera multe chestii .Cel mai simplu e un test pe gtech ...Si stim o treaba.
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • M-am dat cu unu cu un golf 4 benzina 1.6
                            de la treapta a 4-a se intinde mult prea frumos , nu am filmulet , m-a luat
                            dupaceea intro seara pe un drum privat ne-am dat cu start de pe loc acol l-am facut , distanta cam 250 de metri
                            stiu ca nu ma credeti da imi raceam si eu gura ...
                            ala cu golfu ori nu stia sa`i dea cum trebe ori era puscata masina
                            Its just a car ...

                            Comment


                            • Originally posted by Seba View Post
                              Eu ziceam de datele de pe sagului, cand a avut lau gtech-ul dar tu n-ai fost atunci cu noi...Aia a fost seara cand au picat timpii de pe aradului cu jumate de secunda
                              nu le mai am. Lau mi-a zis sa nu le mai salvez si nu le-am salvat. Dar putem testa din nou la primavara.
                              sigpic

                              Comment


                              • @alex: la mintea mea as testa si azi, dar nu mai am masina... a, nici carnet
                                @radu: ca stia sau nu sa-i dea, pe tr3 si tr4 se vad caii in plus, nu pe 1 si 2, unde sunt scurte si loganul le sta in fata la destule masini. Pe 400m avea ala timp sa-si mai aprinda si-o tigara...Ce-ti ziceam mai devreme, pe tr3 si 4, acolo iti da distanta. Poate daca pleci extraordinar de bine ai sanse sa te tii cat de cat de el. Acum n-o fi golful un exemplu in materie de sprint, dar daca motorul merge bine, n-are voie sa nu-ti dea mai putin de-o masina, cu atat mai mult sa piarda.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google