liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asta nu inseamna acceleratie la podea?

    Eu iti spun ca degeaba ii dadeam podele pt ca NU tragea, abia dupa cativa zeci de km cand o calcam la podea avea un demaraj clar mai bun.

    Comment


    • Pai explica fenomenul! De ce in WOT, ECU inca mai face ajustari?
      Nu de alta, dar de la Seba am inteles fenomenul, este inginer si lucreaza chiar la Renault in proiectare. De obicei este impartial si explica pe intelesul tuturor.
      Tu vii si imi spui de o povestioara ce s-a intamplat, cand puteau fi altele cauzele.
      In WOT nu exista ajustari! Deci, ce s-a intamplat atunci?

      Comment


      • Spune-mi te rog alte cauze de ce ar fi fost lesinata si dupa niste km parcursi cu ceva forje a avut demaraj mai bun?
        Depuneri pe catalizator?

        Ti-am dat caz concret si reactia proprietarului dupa ce a luat masina de la mine.

        Comment


        • Eu cred ca o masina "lesinata" vs o masina "alergata" in WOT au aceleasi performante.
          In mers de zi cu zi, da, se modifica curba de cuplu, ca mai intervine ECU lui peste.
          Dar in WOT, cucu ajustari.

          Deci, tu vorbesti despre cum a simtit-o proprietarul in mers obisnuit (nu vad om care sa ia masina si sa o tina in WOT, dupa care wow...mare schimbare), iar eu vorbeste despre mers cu acceleratia la podea.

          Comment


          • hai ma lasati vorbaria , care mai iesiti diseara afara ?

            Comment


            • Pai nu am spus ca o lasam in podea si degeaba? Depasirile nu le-am facut cu jumate de acc.
              Eu stiu f bine cum tragea cu acc in podea cand am luat-o in primire si cum tragea dupa 50 km.

              In fine, teoria ca de obicei bate practica (la noi) in teorie o lasam asa ca nu conteaza daca e alergata sau nu masina resp daca o calci la podea, trage la fel ca una alergata.
              Practica o mai lasam de-o parte ca nu are asa importanta.

              Comment


              • Si cum explici fenomenul?
                Au vrut zeii asta?

                Daca nu poti explica ceva prin prisma unei justificari cat de cat tehnice, atunci ce-ai simtit, a fost fals. Sunt foarte usor de pacalit receptorii...

                Comment


                • fanatism ... diferente de 2 cai frumosi dar voi le simtiti maxim.Before...caruta,after desfundat jigleru ...ferari.Astea sunt sechele de la vechiile dacii...inca.
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • Ai fost tu cu mine in masina de vorbesti asa? Nu stiu depsre ce "fanatism" vorbesti.
                    Eu nu ma mai agit , traiti voi cu teoria si gata.

                    Comment


                    • Daca avea catalizatorul infundat si avea si un A/C fata de a lui Octavian e normal sa traga mai prost.
                      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                      Comment


                      • Cezar, asta cu "desfundatul" se refera la catalizator. Daca catalizatorul e imbacsit cu funingine masina trage mai prost.

                        Comment


                        • Originally posted by aleXpeed View Post
                          Daca avea catalizatorul infundat si avea si un A/C fata de a lui Octavian e normal sa traga mai prost.
                          A tras prost la inceput, indiferent daca o bagam la podea sau nu, dupa 30-50 km avea alt demaraj.
                          Daca si o persoana neavizata a sesizat treaba asta, nu a fost vorba de impresii.
                          Nu mai am impresii dupa 6 ani de utilizare.

                          Ca si o paranteza intr-adevar masina in discutie rar vede 4500-5000 (nu mai zic de limitare) si 90% se merge in oras cu ea.
                          Preponderent 2000-2500 rpm si cam atat.
                          Last edited by Octavian; 3 February 2013, 23:55.

                          Comment


                          • tavi, si eu am observat chestia asta, desi multi sustin ca nu-i asa. dupa ce o "frigi" 30-40 km, merge altfel, si in wot, si normal. este explicatia pentru care mi=-o luam asa rau de la speedu' pe vremuri. pana si CGK-ul a constatat asta cand s-a dat personal cu masina mea. chiar si fara catalizator, daca nu ma dau la ea o vreme merge mai puturos. dupa drumuri lungi cu depasiri in 6000 si mers constant la peste 3000 de ture, se infige altfel si in oras.

                            Comment


                            • Treaba cu mersul puturos am simti si eu.
                              E ca si cum masina ramane setata sa mearga la economie iar cand vrei sa dai in ea isi aminteste mai greu cum e sa mearga mai sportiv.
                              sigpic

                              Comment


                              • Ia faceti voi o masuratoare, de la 50-150, cu talpa la podea in ambele situatii, sa vedeti acolo surpriza.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google