liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca mai chinui mult masina imi retrag cuvintele k te va tine 400 mi km motorul.

    Comment


    • @tzony_18: da am GPL, si nu sunt asa tampit sa ma dau cu GPL-ul, stiu cand e pe benzina si cand e pe gaz, azi am mers numai pe benzina in forja iar cu testele nu prea le am.

      @MCD: da, Cielo ala chiar era daramat, in seara asta mi-a aratat ala maretie de motor.... joja sarita din locul ei, motorul patat de ulei, si pe capota motorului o ditamai pata de ulei, vineri cred ca il ajut sa-si curete motorul ca ii scapa ulei pe bloc de varza ce e).

      @meceanu: n-am ce-i face, o sa vad faza cu autostrada, si sa schimb filtrul de aer, pun poze cu el ca m-am ingrozit de starea lui, nici nu as vrea sa ajung la 400.000 de km. cu ea ca o iau razna cu motorul asta. Trage mai prost ca o 1310, trebuie sa o invat nitel cu fuga, asta e.

      Am mers astazi cu ea, forja, si parca simteam ca vroia sa traga mai mult dar ceva o impiedica, nu stiu, motorul normal merge bine insa am tras pe dreapta si m-am uitat la filtrul de aer, e sinistru.... gasisem si o musca moarta pe acolo si ceva boscheti in miniatura, am mai facut putin curat si cica ar mai trebui sa merg cu filtrul asta inca 1900 de km. Aveti poze cu filtrul de aer, care l-am dat putin de bloc de iesea negreala la greu si cu Cielo ala de nu-i place uleiul in motor.
      Attached Files
      Last edited by aleXpeed; 28 April 2009, 23:16.
      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

      Comment


      • filtrul meu dupa 20k km arata de 2x mai curat decat asta al tau. si in ultimele mii de km nu mai tragea masinuta asa de bine. dar dupa ce l-am schimbat, trage ca la 7 km cred ca filtrul de aer a fost cauza majora. eu zic sa nu o mai calci pana cand schimbi filtrul.
        sigpic

        Comment


        • Schimba filtru de aer, ca e oribil.

          Comment


          • Naspa cum arata filtru de aer.
            Vezi daca il schimbi, sa ai grija sa indepartezi prima data firicelele alea de nisip de pe langa filtru, sa nu intre naiba in motor.

            Comment


            • cel mai bine, pui o curpa in gura care duce la motor si apoi vii cu presiune de aer si sufli acolo toate mizeriile alea. asta poti sa o faci la o vulcanizare si ai grija cum pui capacul la loc, pentru ca, ultima data, vad ca nu a fost pus corect si a turnit garnitura de la filtru si pe acolo se pot strecura mizerii. si pune piesa originala renault, nu Hansg
              Last edited by bogdan_1984; 29 April 2009, 11:55.
              sigpic

              Comment


              • Sincer nici nu stiu ce firma este filtrul de aer, cert este ca nu o voi mai forja cu filtrul asta o sa il schimb (cu unul de Renault) si merg asa pana la urmatoarea revizie, sper sa nu traga de la filtrul asta jegos caci ar fi parfum. Multumesc de sfaturi, oricum o sa curat tot plasticul ala si cat pot din furtunul ala sa fie luna. Repet, sper sa fie problema de la filtrul de aer si sa se schimbe situatia cu mult in bine daca iau unul nou iar daca voi fi multumit de cum va merge ulterior poate scapa de autostrada.
                Last edited by aleXpeed; 29 April 2009, 12:15.
                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                Comment


                • Poate n-am fost eu atent...de cati km ai filtrul ala?
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • vr'o 13-14000...oare de ce nu trage motorul?
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Daca asa e, pai scuza-ma, trebuia sa-l schimbi de vre-o doua ori pana acum...mai ales la mers preponderent in Bucuresti
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Din ce am vazut pe topicul meu, aveam 188.640 km cand am deschis topicul si a 2-a zi deja avea filtru de aer/ulei, ulei si placute de frana noi, deci banuiesc un 189.000. Tata mi-a zis ca la 200.000 ar trebui sa le schimb, la ce incredere mai am cu filtrul ala acum plec sa il schimb, vad eu cum curat si plasticul ala in interior, o sa-mi cumpar unul normal ca cica nu se merita original care ar costa mult mai mult si e aceeasi chestie. Acum are 198.000 si cativa km aproape de 100.
                        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                        Comment


                        • men! tu de 200000 de km n-ai schimbat filtrul? sau dupa 100km arata ca in poze? ca io-s mai greu de cap cateodata si acu' cred ca tocmai trec printr-un moment din ala in care nu ma prind de discutie...
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • nu mei, are 9000 cu filtrul asta
                            sigpic

                            Comment


                            • Am 9000 cu filtrul asta)) ma mir, eu dupa mintea mea l-as schimba la 5000. O sa imi iau astazi unul normal, sper sa fie diferente.
                              edit: cum ar arata un filtru de aer cu 200.000 km?))
                              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                              Comment


                              • si cat costa un filtru de aer renault si cat costa unul facut la coltul strazii?
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google