liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ma v`ati dat cu MCD-ul la craiova ?
    am plecat de la curse si nu mai stiu ce ati facut.

    Comment


    • Andreea13 nici eu nu am stat mult ca am avut treaba dar nu avea rost sa fac cu el ca imi dadea fum am mers cu mcd in masina pt ca eu am lasato la intrare in bucovat si ia dat sa imi arate cum trage....nu am ce zice jos palaria fuge super bine masinuta bravo lui si felicitarile mele pt ce a realizat Dan e un super baiat si am stat foarte mult cu el de vorba iar el stie cel mai bine ca masina mea e stok

      Comment


      • asa e..trage frumos rau pe treapa a 3-a. pe mine ma uimit.
        ma refeream la Anonimboy....cu liniutele.
        Ca de ex.
        m`am da zilele trecute cu Dan , dar nu cine stie ce...1 ,2 si umpic pe a 3-a...am fost aproape egali...umpic botu meu inaintea lui. si eu am 1.6-le resoftat.
        deci zice ca`m tot masina lui.

        Comment


        • Sarut-mana baieti pentru complimente.........si eu cu anonim nu mai dat ca nu mai aveam timp si nu ne-am mai gasit.....dar la mine cu benzina eram aproape sa nu mai ajung la bucuresti....am venit pe rosu:
          Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

          Comment


          • ai avut putin morcove ..
            care avti filmulete de la craiova atasati-le sau dati un link ceva
            Its just a car ...

            Comment


            • baga la youtube : curse craiova 2009 etc

              Comment


              • o sa pun eu unele dintre ele , dar mai dureaza pana fac rost de cablu de date
                Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                Comment


                • MCD inca nu ai facut rost de cablu de date ?
                  Its just a car ...

                  Comment


                  • Nu...... mai dureaza putin..
                    Nu putem admite existenţa unui lucru dacă nu-i putem atribui o semnificaţie.

                    Comment


                    • OFICIAL pot sa bat la pariu ca am CEL MAI VARZA 1.4 de pe forum(. In seara asta m-am dat cu un prieten care are un Cielo varza 1.5 de 75 cp. Deci pana acum Cielo ala era crezut cea mai slaba masina din cercul nostru de prieteni si am zis in seara asta ca tot imi cunosc masina foarte bine si stiu sa ii dau (plec la aprox. 2800 rpm. si schimb la 5500), mai aveam incredere ca aveam si benzina de 99+ am zis sa ne dam. Care e problema: in Cielo erau 2 oameni, benzina de 95, suspensie barca barca (mai rau ca la 1310), jenti pe 14" iar eu singur, 60 kg, benzina de 99+, jante pe 15" in rest suspensie si alte alea in regula. Ce pot sa spun, inca de la plecare m-a facuse, schimb la 5500, apoi dau a 2-a si se departa usor usor, apoi a urmat si a 3-a, am ajuns la 110 si nu i-am mai dat, ma facuse cu o masina si jumatate, ce pretentii sa mai am sa ma dau cu 1.5 dci de 65 cp care facea cielo asta de 75 cp (cate un om in masina) cu o masina in fata. Sunt foarte dezamagit de 1.4-ul meu, va mai zic ceva, toata viata ei pana sa pun eu mana pe ea nu a vazut mai mult de 3000 rpm. Asa ca ce mai pot spune?( Sfaturi? Cred ca de maine o sa merg numai in forja, dar o simt ca nu vrea sa traga pur si simplu, si eu care aveam planuri sa o imbunatatesc (remapare...etc), nu cred ca se mai merita. Sunt total dezamagit, sfatuiti-ma cum sa o fac sa traga mai bine!!!
                      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                      Comment


                      • fa o remapare ca se merita
                        poate esti tu de vina nu masina sau nu stiu
                        Its just a car ...

                        Comment


                        • Iesi pe autostrada si da-i talpa vre-o 30-40 km...stai numai cu acceleratia la podea...urmareste la ce viteza ajungi. Sub 4000 RPM sa nu schimbi. Apoi cand te intorci acasa mai fa un test cu Cielo.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • mai dai COX din cand in cand alex. ieri m-am tinut cat de cat in curul unui renalut clio symbol model vechi. cred ca era diesel, pentru ca scotea ceva fum pe teava de esapament. erau doua persoane in acel clio si eu eram singur. dar mi-a placut, m-am tinut vitejeste dupa el. schimbam numai la 6000rpm si pentru vreo 50-100 m am tinut-o intr-a treia la 6000. calc-o fara grija
                            sigpic

                            Comment


                            • Eu zic sa pui prima data filtru sport , traseu evacuare intermediar si final de diametru mai mare , apoi ii faci o remapare .
                              sigpicImbracat volane in piele http://www.youtube.com/watch?v=99W1jXEEJOU

                              Comment


                              • Treaba e ca a mea toata viata nu a mers mai mult de 3000 de rpm si nu s-a accelerat brusc cu ea (cat a mers tata). De azi am inceput sa merg numai in cox cu ea (fata de cum mergeam la 4000 de obicei si 6000 cateodata) schimb la 5500, se poate sa merg si la 6000 constant pe autostrada?? Am sa incerc sa merg pe autostrada numai in cox cat mai curand, poate am catalizatorul infundat, eu stiu, trage mai prost decat ar trebui sa traga in mod normal, mi-a dat cielo ala o masina jumate, eu cu pedala la fund si nu-mi venea sa cred cum isi lua distanta. Oricum am grija sub 4000 sa nu o las. Mai astept pareri!!! Sa ii dau oare cox pe benzina aditivata? Care o fi cea mai buna? Am de 99+ dar tot nu vrea, poate daca o tin in cox pe benzina s-o mai dezmetici.
                                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google