Dacia Logan Vs 1.4

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by HondaD View Post
    deci teoretic loganu ia dacia
    la logan 0-100 e in 14 sec iar la o 1310 undeva la 17 ...dar rabla asta a mea nu stiu ce are dar .... prae bine merge
    Vin-o la Arad, pe 400m (daca vrei tu si mai mult) te las 20 de metri cu avans.
    Cine pierde da lada de bere (d-aia mica, chita/legatura de 6 doze Heineken, ca asta imi place).

    Comment


    • #17
      Bun bun aia imi place si mie .

      Octavian tu ai resoftare parca,ori el vrea unu stock.
      Cati cai are Dacia 1310?
      sigpic
      !

      Comment


      • #18
        Originally posted by Octavian___31 View Post
        Vin-o la Arad, pe 400m (daca vrei tu si mai mult) te las 20 de metri cu avans.
        Cine pierde da lada de bere (d-aia mica, chita/legatura de 6 doze Heineken, ca asta imi place).
        daca imi dai 20 de metri ma duc in capat si te astept )

        Comment


        • #19
          Originally posted by vdmihai View Post
          ..................

          Octavian tu ai resoftare parca,ori el vrea unu stock.
          ..........................
          Si ce...? Ii frica de o resoftare? E benzinar aspirat, nu dizal )
          Daca vrea musai unu stock, punem softu stock, atunci il las numai 10 metri in fata

          Acu' serios colegu HondaD, las-o asa ca merge bine si n-are rost sa dovedesti nimic.
          In trecut aveam Dacia 1300 si dadeam fum la tot ce misca in oras, cutie scurta, motor brici, leizar ce mai, pana si-a pus unu mintea cu mine (1.4) si mi-a naruit toate sperantele de reisar

          Comment


          • #20
            Originally posted by Octavian___31 View Post
            Si ce...? Ii frica de o resoftare? E benzinar aspirat, nu dizal )
            Daca vrea musai unu stock, punem softu stock, atunci il las numai 10 metri in fata

            Acu' serios colegu HondaD, las-o asa ca merge bine si n-are rost sa dovedesti nimic.
            In trecut aveam Dacia 1300 si dadeam fum la tot ce misca in oras, cutie scurta, motor brici, leizar ce mai, pana si-a pus unu mintea cu mine (1.4) si mi-a naruit toate sperantele de reisar
            ai vazut sprintul la jafu asta?

            stiu ca pare si suna ciudat , dar chiar trage... :p... si chiar vreau sa vad in comparatie cu un logan 1.4 ... am sperante ca loganu va merge mai bine decat pugeot 1.4 tot 75 cp... dar totusi am si sperante ca il iau
            Last edited by HondaD; 2 July 2010, 22:43. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #21
              Cand vii la Cluj , lasa-mi un mesaj sa ne intalnim undeva sa facem o proba sa vedem ce iese. Sunt tare curios sa vad cum merge bestia ta.
              sigpic

              Comment


              • #22
                Originally posted by HondaD View Post
                ai vazut sprintul la jafu asta?

                stiu ca pare si suna ciudat , dar chiar trage... :p... si chiar vreau sa vad in comparatie cu un logan 1.4 ... am sperante ca loganu va merge mai bine decat pugeot 1.4 tot 75 cp... dar totusi am si sperante ca il iau
                Ai sperante multe.
                Cat despre sprinturi...daca si aia are reprize, atunci sa ne lasam de sporturile astea motorizate, ca-i vai si amar. Merge ca un scuter de 50 cmc tiganit.
                Ca sa-ti dai seama cat de rapid e "jaful" tau, uita-te sa vezi performantele unui renault 12 gordini cu axa de 325, si 90 cai+ la motor: este asemeni unui logan 1.6 16v, adica lesinata. Cat despre asta de 1.4 si 60 de cai....am avut si eu, si e vai mama ei.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by HondaD View Post
                  ai vazut sprintul la jafu asta?
                  ..........................
                  Daaaaaaa
                  Mega tare, probabil ca daca plec si eu din 20-40 km/h (cum iti sarea tie acul km) scot un 7-8 sec pana la 100/h, si cu abatere de doar 5 km

                  Intr-adevar, un 1410 reglat bine, trage bine pe tr II-III, pt un motor de conceptie antica si 60-62 cp la ~850-880 kile masina.
                  Da cam atat, se termina repede demaraju ala, cand dai tu tr III eu inca sunt pe II la Logan, te mananc cu fulgi cu tot .

                  Incearca sa faci cu un Matiz (care sa fie in toate mintile), daca stai langa el (ca de luat, nu-l iei nici pe ala), inseamna ca-ti merge bine masina ))

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Octavian___31 View Post
                    Daaaaaaa
                    Mega tare, probabil ca daca plec si eu din 20-40 km/h (cum iti sarea tie acul km) scot un 7-8 sec pana la 100/h, si cu abatere de doar 5 km

                    Intr-adevar, un 1410 reglat bine, trage bine pe tr II-III, pt un motor de conceptie antica si 60-62 cp la ~850-880 kile masina.
                    Da cam atat, se termina repede demaraju ala, cand dai tu tr III eu inca sunt pe II la Logan, te mananc cu fulgi cu tot .

                    Incearca sa faci cu un Matiz (care sa fie in toate mintile), daca stai langa el (ca de luat, nu-l iei nici pe ala), inseamna ca-ti merge bine masina ))
                    )) deci matiz am condus si chiar ca vai de mama lui pe langa cum merge dacia asta , am mai condus o dacie in stare perfecta la motor primeele 2 trepte trag aproape ca la mine a 3 putin mai slab dar in a 5-a nu mai are forta ) ... pe cand la mine in a 5-a trage de numa .... .. iar masina are 985 kg
                    dacia, berlina, benzina, 1310, 1400, cm, 1.4, sprint, top, speed, viteza, maxima, etc


                    PS... am mai zis km e eronat... la 4000 rpm nu are numa 140 real

                    4000 rpm pe bord = cu 165 iar pe real 140

                    apropo la cate ture se taie gazu la logan?

                    daca 5500 atunci numi fac probleme daca 6500 atunci e mai nasol

                    Originally posted by adyshor View Post
                    Cand vii la Cluj , lasa-mi un mesaj sa ne intalnim undeva sa facem o proba sa vedem ce iese. Sunt tare curios sa vad cum merge bestia ta.
                    eu vin des in cluj da in general merg cu papucul ca aduc si marfa dar daca se intampla sa merg cu dacia vorbim cu o zi inainte , imi dai nr de tel si daca poti ne intalnim :P
                    Last edited by HondaD; 3 July 2010, 12:44. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #25
                      la 1.4 se taie la 6000 la resoftat la 7000
                      fara linkuri externe in semnatura

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by HondaD View Post
                        )) deci matiz am condus si chiar ca vai de mama lui pe langa cum merge dacia asta ..............................
                        apropo la cate ture se taie gazu la logan?

                        daca 5500 atunci numi fac probleme daca 6500 atunci e mai nasol
                        .......................
                        Nu te lasa impresionat de smuciturile alea de la Dacia 1310 (avis amatorilor dizalari cu bagatul in scaun ), nu tin mult.

                        Uite cum facem, daca te sperie 6000 rpm, plecam aliniati, tu dai in minunatia aia de Dacie cat vrei, eu schimb numai la 5000 rpm. E bine asa? ))
                        Pt incurajare mai iau o persoana in masina asa la vreo 80 kile.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Octavian___31 View Post
                          Nu te lasa impresionat de smuciturile alea de la Dacia 1310 (avis amatorilor dizalari cu bagatul in scaun ), nu tin mult.

                          Uite cum facem, daca te sperie 6000 rpm, plecam aliniati, tu dai in minunatia aia de Dacie cat vrei, eu schimb numai la 5000 rpm. E bine asa? ))
                          Pt incurajare mai iau o persoana in masina asa la vreo 80 kile.
                          ) , hai ca esti tare :P ...daca ne intalnim facem mai multe , dupa ce o sa te iau asa cum zici tu mai facem cateva sa scoti si tu tot ce poti din logan :P ... 0-100 nu prea cred ca ai sanse ... (daca e stock) de la 100 .... nu stiu ce sa zic ... :P ... adica ar trebui sa mearga loganul mai bine de la 100 :P

                          Comment


                          • #28
                            Pai ti-am spus, ca sa eliminam si efectu remaparii, iau mai o persoana in masina si schimb la max 5000 rpm.
                            Tu tragi bine pe tr I si tr II in special, dar cand dai tr III te asigur ca s-a terminat totul )

                            Comment


                            • #29
                              0-100 nu are sanse?
                              Pai in cat timp iei tu 100 de esti asa sigur?
                              Nu am facut liniuta cu nici o dacie pana acum dar in trafic nu mi-am furat-o de la nici una (si nici nu cred ca o sa o fur).Au avut unii tentative pe autostrada dar pe la 120-130 s-a terminat.
                              Abia astept sa vad ce faci.In oras la tine nu cunosti pe nici unu cu 1.4?
                              sigpic
                              !

                              Comment


                              • #30
                                In conditiile date de mine, cred ca iau suta in 15-16 secunde, tot il fac )))

                                Ai vazut tu vreo 1310 (stock) care sa scoata 13-14 sec 100/h? Eu nu.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google