Logan 1.6 16v vs Opel Astra II 1.6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred ca toti atunci cand au facut alegerea au comparat si cu astra sau octavia. La mine (MCV Laureate) diferenta era de cel putin 3000 euroi. In afara de bani am ales si litri portbagajului. E clar ca la banii astia nu ai ce masina (noua) sa-ti iei.

    Comment


    • atasez un pdf luat de opel.ro cu preturile la astra classic. se vede foarte clar ca un caravan diesel chelbos e 13670 (doar abs are); daca mai adaugam si pachetele corespunzatoare altor dotari, sa fie ca loganul full options, cred ca nu prea se merita...
      Attached Files
      1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

      Comment


      • Pai nu merita pt. unii, dar nu pt. toti, ca asa ne-am lua toti Logan.
        E o dif. de 2000-2500 Euro maxim.
        Cred ca mai degraba e treaba de gusturi, nicidecum daca merita sau nu.
        Preturile sunt echitabile spun eu la ambele variante.

        Comment


        • asa este, ca daca toti aveam bani mai multi, poate loganul nici nu exista in romania.
          1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

          Comment


          • Lol de cand sa inchis benzina vs. disel v-ati mutat aici ...
            Apropo baiatul care a deschis thread-ul pana la urma ce masina isi cumpara? opel sau "dacia"?
            sigpic
            Golanca...gri-platinata...16v...105...:D---concluzie--- ma simt bine in masinuta mea:)

            Comment


            • Ma uitam ieri prin showroom la Opel . Era o Astra G la ~14.000 euro 1.7 80cp . Mi se par bani aruncati total aiurea pe motorizarea asta . Iar dotarile sunt cele "normale", nimic in plus/nimic in minus. La banii astia daca tot vrei Opel poti sa incepi sa te gandesti la un GTC.

              Comment


              • Cred ca Dodo inclina spre Logan... am inteles de mai sus ca drive-testul cu Astra nu l-a impresionat prea mult.

                Comment


                • Tezeu: da...cam migram pe unde putem de cand s-a inchis diesel vs benzina (subiect inepuizabil as spune), cica s-a spus acolo tot ce se putea spune...pai si daca mai repetam anumite chestii dar cu alte cuvinte care era problema? Probabil unii nu vor sa vada lucruri care se repeta, o fi fost si ala un subiect numai de profesionisti.

                  Comment


                  • Originally posted by sambo View Post
                    Cred ca Dodo inclina spre Logan... am inteles de mai sus ca drive-testul cu Astra nu l-a impresionat prea mult.
                    Da,o sa-mi iau Logan!
                    Am stat,am analizat mult si...cum salariile medicilor(rezidenti) nu o sa se mareasca prea curand o sa-mi iau logan.
                    Numai cand am auzit de casco,2200 ron,m-am lasat pagubas...eu o sa castig 2200 ron in 3 luni
                    Mai astept 2-3 saptamani poate apare vre-o veste despre programul rabla,daca nu..asta e...imi pastrez si "broscutza" si o sa o donez cuiva mai tarziu.

                    Comment


                    • cred ca loganul e mai bun
                      nu ca am eu
                      dar daca nu aveam tot imi luam
                      sigpic Alexandria

                      Comment


                      • E mai bun, raportat pret-calitate, sau ce ofera. In rest nu vad cu ce a mai bun, nici macar egal.

                        Comment


                        • pret-dotari si pret-calitate sunt doi indici care spun multe despre o masina; chiar fac diferenta intre una mai buna si una mai putin buna...gresesc ?
                          astia doi indici sunt destul de obiectivi, restul e subiectivism.
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • Originally posted by Octavian___28 View Post
                            Pai nu merita pt. unii, dar nu pt. toti, ca asa ne-am lua toti Logan.
                            E o dif. de 2000-2500 Euro maxim.
                            Cred ca mai degraba e treaba de gusturi, nicidecum daca merita sau nu.
                            Preturile sunt echitabile spun eu la ambele variante.
                            seba: fac ce fac si tot asa nimeresc, adica dupa o "ultima" opinie a ta ... nu am citit chiar tot ce s-a scris, dar tin sa il contrazic putin pe tavi -mi-o iau eu sambata la intalnire
                            recent am umblat cu o astra si pot spune ca nu m-a impresionat dar e totusi peste logan cel putin la capitolul finisari (interioare sau exterioare), DAR ... diferenta de bani e mult mai mare decat aia de ai zis-o tu. Mai gandeste problema.
                            Eu ocolesc toate topicurile gen: Logan vs ....
                            De ce ? Simplu: nimeni nu e obiectiv decat pana la un anumit punct, care poate fi mai apropiat sau mai indepartat functie de fiecare. Toti avem anumite preferinte (eu de exemplu: daca nu e "atata" de mare nu ma intereseaza). Tu stii cat de mare sunt eu ... si m-am urcat in Opel Astra combi (nou nout) si mi s-a parut ca e mai mic ca spatiu interior decat loganul. Asta e o parere subiectiva deja. Pot sa iti dau "n" exemple de genul asta. Si atunci thread-urile de genul asta ar trebui sa sune ceva de genul "Daca nu aveti ceva mai bun de facut haideti sa vorbim despre ...". Sau "Hai sa vorbim despre ce nu avem ca sa ne facem ciuda", etc. Nu uita ca si tu si eu si seba si ... toti avem Logan. Daca aveam bani mai multi e foarte probabil sa ne fi luat alte masini, sau tot Logan (daca eram chiar fani inversunati-dar sunt putini astia). Dar sa auzi discutii din astea "aprinse" pe subiecte de "VS" mi se par deplasate.
                            Asta e parerea mea ... subiectiva, desigur.

                            si pentru seba: raporturile alea despre care vorbesti tu de cine sunt facute ? de catre noi ? e aceeasi chestie: SUBIECTIVISM, adica: Loganul are aer conditionat, X nu are, dar daca are atunci a lu' X e mult mai performant decat al Loganului ... dar si costa mai mult ... cerc vicios ... nu iesi niciodata din el si poti vorbi la nesfarsit.

                            Mi-ar place mai multa activitate pe thread-uri de genul: "Cum poti sa economisesti bani cand ai un Logan", "Ce poti face la Logan pentru a deveni o masina mai buna si sa nu cheltui mult", si mai sunt cateva threaduri care sunt deja facute.

                            PS pe mine nu ma intereseaza ca imi sariti in cap ... tot ce scriu pe forum sunt pareri strict personale si nu ma bag in discutii doar pentru a "vorbi" sau "scrie"
                            Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                            Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                            Comment


                            • Da da da, Loganu' are AC si Astra la fel, numai ca diferenta e ca unu face ca elicopteru, celalalt nu-l auzi...(important e ca functioneaza normal)
                              Diferenta e ca unu' ar vrea sa stea pe drum la viteze relativ mari, dar cu atentie sporita din partea soferului, celalalt chiar sta pe drum.
                              Si alte lucruri care fac diferenta.
                              Obiectiv sau subiectiv?
                              Unu' e 12-13000 altu ~15000, mare dif.???(Caravan si MCV)
                              Eu cred ca se justifica diferenta si cred ca e totul o treaba de gust si de buget.

                              Pt. cine a condus numai Logan se poate spune ca nu se justifica diferenta, pe fartie iese totul bine.

                              Comment


                              • Nu'mi vine sa cred ce zici Octavian ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google