Logan 1.6 16v vs Opel Astra II 1.6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan 1.6 16v vs Opel Astra II 1.6 16v

    Salut!!!
    Vroiam sa va intreb daca diferentza de vreo 3000e se justifica in favoarea opel?

  • #2
    Interior mai "aranjat"...motor generatie ceva mai noua (nu ma bat cu pumnii in piept de asta), mod de fabricatie oarecum mai bun ( ???)...plus ca e stema aia de Opel si nu Dacia! = 3000 euro? hmmmmm...ia vezi pe la Kia Ceed ca face cu ochiul!
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      Alegerea pe care o vei face trebuie sa tina cont si de veniturile tale lunare ... loganul este si mai ieftin ca si pret de achizitie + costurile de intretinere mai mici + asigurare casco mai mica (data fiind si valoarea masini mai considerabil mai mica). Motorul de pe logan a demonstrat si pe la renault fiabilatate , cel de pe opel astra nu stiu, nu cunosc ... Sfatul meu sa iti iei masina pe care ti-o permiti atat sa o cumperi cat si sa o intretii . Succes
      sigpic
      Golanca...gri-platinata...16v...105...:D---concluzie--- ma simt bine in masinuta mea:)

      Comment


      • #4
        Originally posted by Dodo View Post
        Salut!!!
        Vroiam sa va intreb daca diferentza de vreo 3000e se justifica in favoarea opel?
        daca ai in plus 100 de milioane de dat pentru o masina, se justifica, daca faci credit si vrei sa iesi cu o rata cat mai mica, esti nebun?!!? sunt totusi o suta de milioane!!!
        1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

        Comment


        • #5
          Cum zicea si tezeu,conteaza si daca poti sa-ntretii o asemenea masina.Sa zicem ca vei lua acea masina cu ceva sacrificii mai mici sau mai mari,partea mai delicata apare dupa ce ai achizitionat masina...revizii,asigurari si alte chestii care apar pe parcurs.
          Mult succes in alegere!
          Forum neinteresant. Delogat definitiv.

          Comment


          • #6
            Totul se rezuma la veniturile lui lunare ... daca el castiga 30 de mil. pe luna eu zic ca isi permite ... dar nu ma pot pronunta daca opelul acela merita diferenta de pret, inafara de motor(1.6 16v) alceva nu am aflat legat de masina(ce versiune de echipare este).
            sigpic
            Golanca...gri-platinata...16v...105...:D---concluzie--- ma simt bine in masinuta mea:)

            Comment


            • #7
              momentan sunt student,masina mi-o cumpara tata,personal nu am nici un venit lunar!
              banii sunt disponibili,m-am gandit si la costurile de intretinere,cu salariul meu de medic rezident nu prea o sa ma descurc dar de...exista parintii in spate!!!
              nu spun ca ma dau banii afara din casa,altfel mi-as fi luat M5....

              Comment


              • #8
                Originally posted by tezeu View Post
                Totul se rezuma la veniturile lui lunare ... daca el castiga 30 de mil. pe luna eu zic ca isi permite ... dar nu ma pot pronunta daca opelul acela merita diferenta de pret, inafara de motor(1.6 16v) alceva nu am aflat legat de masina(ce versiune de echipare este).
                in afara de jantele de aliaj are tot ce are loganul si inca alte cateva optionale gen volan reglabil,scaun reglabil pe inaltime,casetofon cu 6 boxe,clima automata....garantie la vopsea 12 ani pentru orice punct de rugina aparut....

                Comment


                • #9
                  Originally posted by D-FENS View Post
                  Cum zicea si tezeu,conteaza si daca poti sa-ntretii o asemenea masina.Sa zicem ca vei lua acea masina cu ceva sacrificii mai mici sau mai mari,partea mai delicata apare dupa ce ai achizitionat masina...revizii,asigurari si alte chestii care apar pe parcurs.
                  Mult succes in alegere!
                  reviziile la opel se fac odata la 15000 sau adata pe an si primele nu costa mai mult de 200e

                  Comment


                  • #10
                    si loganu are scaun reglabil pe inaltime in rest faci cum crezi, dar clar intretinerea la logan e mai ieftina
                    If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Dodo View Post
                      reviziile la opel se fac odata la 15000 sau adata pe an si primele nu costa mai mult de 200e
                      eu unul, mandru posesor de logan dci daca as fi avut banii necesari (eu am facut credit, ma insor maine poimaine, planuri de casa, etc, etc si nu ma umple nimeni de bani) cu siguranta mi-as fi luat opel! nu mi-o luati in nume de rau, dar cu siguranta daca iti permiti, se merita. daca tatal tau iti cumpara masina, poate ai si casa asigurata ma gandesc, deci nu iti va fi greu cu intretinerea. daca in schimb el iti ia masina, tu tre sa iti faci credit la o casa/apartament, etc si esti medic rezident, mai bine ia-ti logan.
                      cu toate ca, m-am mai gandit acum; eu dau 5 milioane pe luna rata la masina cu tot cu casco, si mai fac si intretinerea ei, deci se poate. tu numai cu intretinerea, chiar si la opel, ai sta bine de tot. parerea mea!
                      dar sa stii ca tot loganist convins sunt!
                      1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                      Comment


                      • #12
                        si inca ceva...am si o rabla de care vreau sa scap si tot ce ma incanta este programul ecoflex.beneficiezi de 850e reducere daca prezinti certificatul de distrugere al rablei.
                        Personal daca as stii ca o sa prind sigur un loc la programul "rabla" nu as mai sta pe ganduri si as ramane la logan fara nici un fel de regret!!!Dar asa...sunt cam in dubii!!!

                        Comment


                        • #13
                          chestia e ca nici cei de la forum opel nu mi-au lasat o impresie prea buna in schim voi m-ati convins:1.6 16v it's the best!!!!Spuneau tot felul de chestii,ca modelul este cam invechit,ca ar pleda in favoarea unui focus 2....si multe altele...ca mai bine un vectra...dar asta e...banii sunt limitati!!!!

                          Comment


                          • #14
                            Vezi ca eu la prima revizie la masinuta mea 1.6 16v am achitat la casa 3 mil. gandestete ca la astra primele revizi sunt cel putin duble ca si pret.
                            Apropo cati cp are opelul in cauza, ce cuplu? in cat ia suta? te intreb pentru cultura mea generala.
                            sigpic
                            Golanca...gri-platinata...16v...105...:D---concluzie--- ma simt bine in masinuta mea:)

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Dodo View Post
                              chestia e ca nici cei de la forum opel nu mi-au lasat o impresie prea buna in schim voi m-ati convins:1.6 16v it's the best!!!!Spuneau tot felul de chestii,ca modelul este cam invechit,ca ar pleda in favoarea unui focus 2....si multe altele...ca mai bine un vectra...dar asta e...banii sunt limitati!!!!
                              eu cred ca astra clasic (banuiesc ca de el e vorba, nu de astra G), e unul dintre cele mai resuite modele ...
                              oricum, nu lua hotararea in pripa... asculta cat mai multe pareri si de la loganisti si de la opelisti si apoi ia decizia finala! si indiferent care va fi ea, sa nu regreti dupa ce ai luat-o! ;)
                              1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google