Logan 1.6 16v vs Opel Astra II 1.6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by SoNyKeL View Post
    in afara de volan piele si clima automata si alarma +2boxe nu are nimic in plus fata de prestige decat pretul... ce e mai ieftin decat opel asta 2???
    Corsa?Este mai ieftin decat astra II

    Comment


    • #47
      Motoarele diesel de pe opel astra clasic sunt facute de Isuzu. Un prieten are unu si la 200.000 i s-a dus chiulasa

      Nu zic ca sunt bune sau naspa ci doar ca nu sunt facute de nemtii de la opel!

      Comment


      • #48
        pai ma nene tu compari corsa cu astra aia e ceva din clasa mini in fine...
        eu tiam zis parerea mea si ma bucur ca ai acceptato si nu teai suparat...
        inca ceva ... in 4usi sau in 5usi de care ti iei? are computer de bord? si la capitolu airbaguri cum sta? oricum ca desing cel putin desin exterior arata muuult mai bine ca loganul si la tuning iese super aici n-am ce zice...

        sigpic

        Comment


        • #49
          Originally posted by Dodo View Post
          Programul la opel se numeste ecoflex si nu au limita de locuri,nu trebuie sa astepti si discount-ul este de 850e dar este disponibil doar pentru astra II
          Stiam ceva dar nu eram sigur. Strict din punctul asta de vedere nu da vrabia din mana pentru 1000 RON. Nu se merita.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • #50
            Originally posted by Dodo View Post
            Corsa?Este mai ieftin decat astra II

            Misto . Corsa este aceeasi clasa ca si Loganul ?
            B -X X - DDF x 2

            :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

            Comment


            • #51
              La Astra, prima revizie (benzinar) e in jur de 5 milioane (ulei de ala scump). Deci nu-i mult, departe de 200 Euro.

              Comment


              • #52
                o corsa cu clima nush cate airbaguri motor 1.3 cdti 75 de cai cb inchidere centralizata si multe alte dotari (mai putin jenti) a dat un prieten de`al meu 12800 euro cu tot cu taxe..si e destul de mare pt clasa mica..daca nu esti hotarat intra pe opel.ro sau du`te`n showroom fa drive test cu ambele (corsa si astra) si te decizi..in caz ca vrei opel..daca nu...logan :|

                Comment


                • #53
                  Originally posted by SoNyKeL View Post
                  pai ma nene tu compari corsa cu astra aia e ceva din clasa mini in fine...
                  eu tiam zis parerea mea si ma bucur ca ai acceptato si nu teai suparat...
                  inca ceva ... in 4usi sau in 5usi de care ti iei? are computer de bord? si la capitolu airbaguri cum sta? oricum ca desing cel putin desin exterior arata muuult mai bine ca loganul si la tuning iese super aici n-am ce zice...
                  m-ai intrebat ce masina din gama opel e mai ieftina decat astra,nu ai specifigat ca trebuie sa fie din aceeasi clasa...glumeam desigur.
                  m-am gandit la varianta 4 usi....si da are si comp de bord(optional) si airbaguri doar pentru sofer si pasager

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by Octavian___28 View Post
                    La Astra, prima revizie (benzinar) e in jur de 5 milioane (ulei de ala scump). Deci nu-i mult, departe de 200 Euro.
                    "ulei de ala scump" am si in batrana mea dacie din '85..mai precis Castrol Magnatec 10w 40,nu ma zgarcesc la ulei niciodata...oricum daca imi iau logan o sa "manace" si el numai castrol dupa ce-i fac rodajul!

                    Comment


                    • #55
                      Oricum ar fi alegerea va fi tot subiectiva...eu iti urez de pe acum indiferent de alegere, s-o stapanesti sanatos, sa n-ai probleme si sa te bucuri de ea fara evenimente majore!Atata timp cat ai drag de viitoarea masina eu zic ca-ti va da satisfactii maxime!
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • #56
                        Imi primul rand as vrea sa-ti spun ca n-am Logan. In al doilea rand, am un astra 1.6 16 v Classic ca masina de servici. Masina nu-si face banii. Pozitia la volan este destul de incomoda, pedalele foarte apropiate (eu am doar 42 la picior si cu un pantof cu talpa un pic mai lata agat frana cand iau piciorul de pe acceleratie). Cel mai neplacut surprinde, o sa razi ,MOTORUL. Pana pe la 4000 de ture nu face mai nimic. Nu stiu unde o fi suta si ceva de cai, insa pe asfalt nu sunt in mod sigur... O explicatie ar fi faptul ca motorul e facut sa mearga cu amestec de mult aer. Nu stiu cat este de corecta. Pe de alta parte, la 20.000 de km, plasticele din bord, fac mult mai urat decat Loganul de 1.4 pe care l-am avut la servici vreo 70-80.000. Opelul facut in Polonia nu se compara cu cele facute in Germania, Belgia sau Anglia. Deci , eu as merge pe Prestige 1.6 16 v, sau pe alta masina. Daca urmezi sfatul colegului care te-a trimis la Kia, ai face bine sa intrebi cat costa o revizie. Tine cont de faptul ca ai garantie 7 ani si daca nu vrei s-o pierzi, 7 ani faci revizii la ei. Si daca totusi te-ai gandit la Logan, ma gandesc totusi ca nu te dau banii afara din casa. Oricum, indiferent ce decizi ei, eu iti doresc sa te bucuri de masina si s-o stapanesti fara incidente!

                        Comment


                        • #57
                          Nici pe mine nu ma incanta ideea ca opelul astra e fabricat in Polonia si plus ca timpul de asteptare e foarte mare(3 luni a asteptat cineva din bucuresti)!

                          Comment


                          • #58
                            Hai sa-mi dau si eu cu parerea...

                            Opel Astra. Hmmm, imi place masinuta, e finuta, pare solida, la motorizare mi se pare ok, necaz mare cu consumul in oras (la benzinare!), dar e ok in afara... totusi as alege un Logan Prestige 1.6 16v (banuiesc ca nu te omori cu alergatul pe soselele patriei!). E o economie de 3000 de iepuri, care nu e de neglijat. Loganul are marele avantaj al pretului, Opelul are avantajul design-ului, finisajului interior si stabilitatii pe drumuri virajate. Din punctul meu de vedere as alege Logan 60%, Astra 40% (pretul conteaza!).

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by Sp!ke View Post
                              Hai sa-mi dau si eu cu parerea...

                              Opel Astra. Hmmm, imi place masinuta, e finuta, pare solida, la motorizare mi se pare ok, necaz mare cu consumul in oras (la benzinare!), dar e ok in afara... totusi as alege un Logan Prestige 1.6 16v (banuiesc ca nu te omori cu alergatul pe soselele patriei!). E o economie de 3000 de iepuri, care nu e de neglijat. Loganul are marele avantaj al pretului, Opelul are avantajul design-ului, finisajului interior si stabilitatii pe drumuri virajate. Din punctul meu de vedere as alege Logan 60%, Astra 40% (pretul conteaza!).
                              Consumul nu prea ma deranjeaza(orice consum mediu mai mic de 8-9% mi se pare ok,altfel mi-as fi luat scuter),de alergat alerg cam 20000 pe an!
                              Loganul are avantajul pretului dar si cateva minusuri fata de astra si eu am intrebat daca minusurile acelea valoreaza 3000e???
                              Cred ca nu v-am spus si parerea mea in momentul acesta: 51% astra si 49% logan!

                              Comment


                              • #60
                                sincer dupa mine acele minusuri nu valoreaza 3000de euri dar repet dupa mine... adica plastic(poate)mai calitativ , volan relabig si stabilitatea(eu pana acum pe a mea nu am simtit-o instabila , dar eu am mcv putin mai lunga si parca si mai lata) si designul nu conteaza

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google