Logan 1.6 16v vs Opel Astra II 1.6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by tezeu View Post
    Vezi ca eu la prima revizie la masinuta mea 1.6 16v am achitat la casa 3 mil. gandestete ca la astra primele revizi sunt cel putin duble ca si pret.
    Apropo cati cp are opelul in cauza, ce cuplu? in cat ia suta? te intreb pentru cultura mea generala.
    modelu are 103 hp,cuplu undeva la 147 nm si suta in11,5

    Comment


    • #17
      Originally posted by huzzy1981 View Post
      eu cred ca astra clasic (banuiesc ca de el e vorba, nu de astra G), e unul dintre cele mai resuite modele ...
      oricum, nu lua hotararea in pripa... asculta cat mai multe pareri si de la loganisti si de la opelisti si apoi ia decizia finala! si indiferent care va fi ea, sa nu regreti dupa ce ai luat-o! ;)
      parerea loganistilor o ascult din noiembrie anul trecut de cand mi-a promis tata ca imi ia masina cu ocazia terminarii facultatii!!
      Parerea celor de la opel o ascult doar de 2 zile!!!!

      Comment


      • #18
        Intr-adevar, Opelul e Opel, insa nu cred ca merita inca 3000 de euro in plus, sincer sa fiu, si as alege tot Logan....numai cand ma gandesc la revizii, Casco, plus pretul de achizitionare, deja parca mi se taie...
        Logan Ambition 1.6 8V

        Comment


        • #19
          Originally posted by huzzy1981 View Post
          eu cred ca astra clasic (banuiesc ca de el e vorba, nu de astra G), e unul dintre cele mai resuite modele ...
          oricum, nu lua hotararea in pripa... asculta cat mai multe pareri si de la loganisti si de la opelisti si apoi ia decizia finala! si indiferent care va fi ea, sa nu regreti dupa ce ai luat-o! ;)
          rectific: reusite modele si asta e astra G, clasicul, H-ul e celalalt, ultimu`!
          1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

          Comment


          • #20
            Odata ce ai luat in calcul alternativa Opel, inseamna ca ti-o poti permite, si eu te sfatuiesc sa ti-l cumperi. Loganul sta cu mult mai prost la toate capitolele (confort, interior, fiabilitate, optionale, etc). Daca vrei sa aduci Loganul la un nivel superior, cred ca bagi mai mult de 3000-4000. Iti spun din experienta, pt ca asta am facut eu...
            http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

            Comment


            • #21
              Originally posted by felixb View Post
              Odata ce ai luat in calcul alternativa Opel, inseamna ca ti-o poti permite, si eu te sfatuiesc sa ti-l cumperi. Loganul sta cu mult mai prost la toate capitolele (confort, interior, fiabilitate, optionale, etc). Daca vrei sa aduci Loganul la un nivel superior, cred ca bagi mai mult de 3000-4000. Iti spun din experienta, pt ca asta am facut eu...
              plusez si eu aici.... daca ai banii, ia-ti un opel... si eu mi-as fi luat, insa nu mi-am permis... masina mai scumpa, casco mai mare, rata mai mare, intretinerea mai scumpa, dar daca masina o cumperi cu banii jos si nu mai ai treaba dupa aceea cu rata la banca, se merita efortul pentru casco si revizii...
              dar de ce nu te "arunci" la un 1.7 dti?
              1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

              Comment


              • #22
                Inca un motiv sa ma simt mandru de masinuta mea .... am 105cp si i-au suta mai repede 10 sec. si ceva ...
                Din cate stiu opel astra au un forum puternic(parca au fost promovati si la pro motor), mai stai de vorba cu baieti de acolo si vezi ce iti recomanda si ei.
                Sa ne anunti si pe noi ce decizie ai luat, chiar sunt curios.
                P.S. iti recomand si cate un test drive cu ambele masini si vezi in care te simti mai bine daca spui ca bani nu sunt o problema. Bafta
                sigpic
                Golanca...gri-platinata...16v...105...:D---concluzie--- ma simt bine in masinuta mea:)

                Comment


                • #23
                  aia 3000 de euro diferenta atarna destul de greu...daca la dotari identice opelu e numai cu 3000 mai scump, parca ar merita...daca buzunarul poate sustine revizii si piese mai scumpe.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #24
                    eu as alege ori logan ori alta firma .. in afara de opel .. mi se par cam slabute modelurile astea mai noi ...
                    Its just a car ...

                    Comment


                    • #25
                      daca`ti iei opel astra h da..merita banii..am condus una si intr`adevar e mai sigura mai stabila mai confortabila materiale de calitate superioara celor din logan...acu` tu decizi insa eu as merge pe opel oricand..nu se compara cu loganu`..parerea mea

                      Comment


                      • #26
                        Prin calitatea materialelor , prin finisaje si modul de executie , eu zic ca renteaza ( are si valoare mai mare la revanzare ) . Dar cand ajungi la intretinere si afli ca este mai scumpa la Opel nu cred ca mai renteaza . Incearca sa afli la dotarile identice cu ale Golanului cat te costa Opelul si vezi daca iti convine . Daca imi amintesc bine , la aceleasi dotari cred ca dif este mai mare de 3000 e .
                        B -X X - DDF x 2

                        :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by florin77 View Post
                          Prin calitatea materialelor , prin finisaje si modul de executie , eu zic ca renteaza ( are si valoare mai mare la revanzare ) . Dar cand ajungi la intretinere si afli ca este mai scumpa la Opel nu cred ca mai renteaza . Incearca sa afli la dotarile identice cu ale Golanului cat te costa Opelul si vezi daca iti convine . Daca imi amintesc bine , la aceleasi dotari cred ca dif este mai mare de 3000 e .
                          diferenta nu este mai mare de 3000e,si dotarile sunt peste logan prestige!
                          Masina stock costa 12570e si ai gratis pachetul optional family(volan reglabil pe 2 directii,scaun sofer reglabil pe inaltime,inchidere centralizata cu telecomanda) din care iti fac o reducere de 320e si inca 850e reducere prin programul ecoflex(gen "rabla") si masina ajunge undeva la pretul de 11400e la care am mai adaugat niste optiuni pana la 13000e.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by huzzy1981 View Post
                            plusez si eu aici.... daca ai banii, ia-ti un opel... si eu mi-as fi luat, insa nu mi-am permis... masina mai scumpa, casco mai mare, rata mai mare, intretinerea mai scumpa, dar daca masina o cumperi cu banii jos si nu mai ai treaba dupa aceea cu rata la banca, se merita efortul pentru casco si revizii...
                            dar de ce nu te "arunci" la un 1.7 dti?
                            nu ma arunc la 1.7 dti pentru ca nu beneficiez de programul ecoflex,adica -850e pe "rabla" si oricum e si mai scumpa si pe deasupra sunt benzinar convins!!!!!

                            Comment


                            • #29
                              daca e cum zici tu merita..eu fara sa mai stau pe ganduri as alege opel...nu merita 10000 si ceva de euro loganu`

                              Comment


                              • #30
                                stii ce-i ala marketing? cand un produs nu se vinde ce faci? incepi sa faci promotii si reduceri? de ce nu se vinde ... nu stiu dar nu prea am auzit de bine... dupa parerea mea e o masina care vrea sa para luxoasa si ca e mai breaza decat loganu dar ea tot low-cost e , e proiectat si produsa in sistem low-cost... si cum mai e aia cu opelu? masina tzaranului neamtz... nu avem si noi un pic de mandrie?
                                asta e parerea mea scuze deca tea suparat... apropo teai interesat cat costa revizile eu zic ca ar trebui sa iei in calcul si lucrurile astea...

                                oricum unele optionale la opel sunt muult mai scumpe decat la dacia gen inchidere centralizata pe cheie , proiectoare , oglinzi electrice etc...

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google