Logan 1.6 16v vs Opel Astra II 1.6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai Loganul valoreaza 700 de euro ?.... Un amic si'a schimbat saptamana trecuta calculatorul cu 350euro ...

    Comment


    • Eu trebuie sa aleg intre Dacia Logan Prestige 1.5 dCi full si Opel Astra h tot diesel dar cel mai feftin ! Acum trebuie doar sa'l conving pe tata ca opelul este mai oke ! Acum avem un logan 1.4 mpi !

      Sincer va spun , as alege astra h diesel chiar si SH decat un logan prestige full 1.5 dci ! VA intrebati dc ambele Diesel ! Toate cele 4 masini de servici ale lui taicamiu sunt Diesel :Flower: Printre care si un opel astra h care mi-se pare superb !

      Comment


      • Gusturile nu se discuta
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Eu as alege un astra benzinar turbo, indiferent fata de ce versiune de logan prietenii stiu de ce...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • E prima oara cand postez pe forum asa ca... salutari pentru toti! Citesc de vreo 6 luni ce se scrie pe aici si m-a apucat cheful sa-mi dau si eu cu parerea (un frumos obicei romanesc) Deocamdata nu cred ca exista un rival pentru Logan (in clasa ei) raportul pret/performanta fiind excelent. Cu siguranta masina pe care o voi cumpara in aceasta vara va fi un Logan nu pentru ca nu dispun de bani pentru "o masina adevarata" ci pentru ca nu are rost sa platesti mai mult! Sunt nascut in Timisoara dar acum locuiesc la Strasbourg si aici am invatat ca masina e un obiect cu care iti faci treaba, o cumperi pentru utilitatea ei nu pentru frumusetea formei sau culorii (astea sunt secundare) si e bine sa nu te stoarca de bani nici cand o iei nici cand o folosesti. Cunosc un german care desi si-ar permite fara probleme un Mercedes sau un BMW sanatos (omul e chirurg si castiga in jur de 20.000 de euro/luna) isi face treaba cu un VW Golf din 2001 pentru ca nu are nevoie de mai mult si zice el "Mercedes nu trebuie sa se imbogateasca de pe urma mea". Ne-am cunoscut la un centru Renault unde se interesa de un Logan. Nu, nu e Hagi Tudose doar ca banii ai da pe tot felul de excursii, vacante si concedii si pentru scoala lu fi-su.
            In Romanica ne-am obisnuit sa mergem cu masina si la buda, nu mai facem pe jos nici doi pasi dar aici, pentru ca exista o infrastructura bine dezvoltata, nu e rusinos sa te deplasezi cu tramvaiul, autobuzul si bicicleta prin oras si e foarte rapid si economicos.
            Mai bantuie legenda masinii germane fara moarte, o poveste de marketing care poate acum 20-30 de ani avea un suport in realitate... acum sunt doar vorbe. Stiti ca cea mai buna masina germana e Toyota Sper ca nu am suparat pe nimeni!

            Comment


            • M-am pus si eu pe comparat Loganul cu alte masini existente pe piata din tara si am ajuns si la Opel care inca mai comercializeaza modelul Astra G (ce e drept sub titulatura de Astra Classic II) si am si eu cateva nelamuriri legate de ce am vazut scris pe forum:
              1. de unde ati scos diferenta de 3000 euro? Cel putin la noi in TM se poate achizitiona un Astra cu dotari aproape identice (spun "aproape" deoarece are unele in plus si unele in minus fata de varful de lance a celor de la Mioveni) cu circa 2000 euro in plus;
              2. ca tot veni vorba de dotari cele oferite de Logan imi par a fi net inferioare. d.p.d.v. calitativ, celor de pe Astra;
              3. este adevarat ca Astra nu este ansamblat in Germania dar domnilor majoritatea componentelor inclusiv motorul (pt benzinare) si transmisia sunt produse acolo;
              4. rigoarea si seriozitatea muncitorului polonez nu poate fi comparata cu cea a celui roman;
              5. inca o gluma vazuta pe forum "revizii foarte scumpe la Astra in comparatie cu Loganul". Nu vreau sa fiu cinic dar cand iti cumperi o masina si nu un Logan te poti astepta sa platesti un pic mai mult la revizii, dar ce inseamna sa dai un 50 euro in plus (sau mai putin) si sa nu trebuiasca sa tremuri gandindu-te daca oare dupa ce voi scoate masina de la revizie voi mai avea frana ca si inainte deoarece baietii binevoitori de acolo au schimbat si placutele cu unele made in Turkey chiar daca acestea nu trebuiau inlocuite, sau oare va mai trece mult timp pana cand voi arata si eu ca braduletul de Craciun cand ma plimb seara si pun frana datorita unei mici "erori" de dimensionare pt cablurile ce compun instalatia elecrica a masinii;
              6. v-ati intrebat de ce inca se mai fabrica Astra Classic cand deja sunt ani buni de cand exista pe piata Astra H?
              7. poate ca fiabilitatea este un cuvant care pt multi nu inseamna nimic (in special pt inginerii de la Dacia) dar sincer sa fiu prefer sa imi tin masina pe drum si nu intr-un service;
              8. designul Astrei o fi cam "imbatranit" dar niciodata nu vom putea compara un design de masina cu o cutie sculptata pe alocuri din topor, asta ca sa nu intram si la interior unde scuza ieftina pentru un bord care incepe prea tarziu si se termina prea devreme ascunde calitatea proasta a materialelor folosite;
              9. singurul capitol la care primeaza Loganul este pretul care nu face altceva decat sa sublinieze caracteristica de ieftin, dand impresia ca Astra "alearga" la o clasa net superioara Loganului.

              P.S. fie ca ne place sau nu inca nu avem o masina capabila sa se compare nici macar cu o masina "low-cost" nemteasca ... poate doar cu coreencele dar si acolo exista unii pretendenti de care cu greu se poate apropia Loganul si totusi sper ca cel putin Loganul are macar un varf de ac inaintea masinilor cinezesti...
              P.S. 2. si ca sa nu las pe toti posdesorii de Logan suparati si cu "buza umflata" pot sa spun ca daca nu ai bani decat de un Logan ia-ti Logan dar nu te pune acum sa il compari cu alte masini ca nu ai de ce, chiar nu merita...

              Comment


              • Originally posted by Logan5141 View Post
                5. inca o gluma vazuta pe forum "revizii foarte scumpe la Astra in comparatie cu Loganul". Nu vreau sa fiu cinic dar cand iti cumperi o masina si nu un Logan te poti astepta sa platesti un pic mai mult la revizii, dar ce inseamna sa dai un 50 euro in plus (sau mai putin) si sa nu trebuiasca sa tremuri gandindu-te daca oare dupa ce voi scoate masina de la revizie voi mai avea frana ca si inainte deoarece baietii binevoitori de acolo au schimbat si placutele cu unele made in Turkey chiar daca acestea nu trebuiau inlocuite, sau oare va mai trece mult timp pana cand voi arata si eu ca braduletul de Craciun cand ma plimb seara si pun frana datorita unei mici "erori" de dimensionare pt cablurile ce compun instalatia elecrica a masinii;
                ce gluma buna !!! Stiu care au iesit de la revizii de la opel fara stergatoarele originale,care au iesit de la revizii renault fara becuri xenon in far,si cate si mai cate.Aici nu e problema fabricantului,e mentalitatea romaneasca de a fura cate ceva daca se poate
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • Logan5141 felicitari pentru post.

                  In legatura cu service'urile ... traim in Romania. Peste tot aproape incearca sa te fure.

                  Comment


                  • Originally posted by Logan5141 View Post
                    P.S. 2. si ca sa nu las pe toti posdesorii de Logan suparati si cu "buza umflata" pot sa spun ca daca nu ai bani decat de un Logan ia-ti Logan dar nu te pune acum sa il compari cu alte masini ca nu ai de ce, chiar nu merita...
                    Am un Corvette 2004, un Mitsubishi Galant V6 2002 si un....Logan 2007 !Ce-ar fi sa ma apuc si eu sa compar?????
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Nu ar trebui sa le compari ci ar trebui sa fi mandru de tine...

                      nu cita postul anterior!
                      Last edited by Seba; 6 March 2008, 16:24.

                      Comment


                      • Nu sunt mandru de aspectul asta....imi place sa cred ca sunt destul de cerebral incat sa am alt sistem de valori!
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • rezolvarea problemei

                          Salutare. Dupa prima luna cu loganul (am si astra din discutie), pot trage concluziile:
                          - la cit costa loganul e masina ideala de tras. (platesti sub 500lei/luna cu tot cu casco pe leasing)
                          - decit sa iei astra mai bine te abtii si mai aduni ceva bani , sa iei masina. (undeva pe la 15000 gasesti deja masini noi si la noi). ..pina atunci ia-ti un logan. Pentru simplu fapt ca astra are cu 10 butoane in plus pe bord nu merita diferenta de bani...daca ar fi interiorul de la logan finisat, nu ar fi mare diferenta intre ele.

                          Comment


                          • Corect aditamas 2000
                            ce apreciez eu la un opel comparativ cu loganul:stabilitatea,plastice ceva mai bune,o idee mai silentioasa ,servo mai buna ,mai fasneata in treptele inferioare si un lucru pe care eu il apreciez mult este ca nu se umple bordul de praf si binenteles tabla(desi chiar si acum dupa 3 ani la spalatorie cineva ma intreba daca loganul meu e nou asa bine arata vopseaua).in rest loganul este o masina cu un pret corect ,eu zic ca fiabila ( in 3 ani nu am schimbat decat ulei si filtre ,revizia fiind maxim 200 lei/an) revizii ieftine ,casco mic (650 lei anul asta )

                            Comment


                            • In Astra Classic 4 usi , locul pasagerilor din spate este mai mare decat la Logan . Ma refer la distanta dintre spatarul banchetei spate si spatarul scaunului sofer .
                              B -X X - DDF x 2

                              :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                              Comment


                              • Sigur ca da Florin... Daca soferul Opelului are 1.60 m si al Loganului 1.85 m.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google