Logan 1.6 16v vs Opel Astra II 1.6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mie nu-mi place Astra Clasic si pace,mi-a placut logan si logan mi-am luat,dar la banii dati pe o Astra Clasic imi luam o Kia Ceed care ii da MARE clasa Astrei care sa fim seriosi este depasita rau fata de multe modele actuale si la preturi apropiate.
    KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

    Comment


    • Si la design mai ales interior , si volanul ala cu spitele semirotunde si portbagajul ala micut ( sau scurt ) si gurile de ventilatie si consola centrala si am obosit . Concluzia : invechita . Mi se pare o prostie sa-ti cumperi o masina noua ea fiind de fapt veche .
      B -X X - DDF x 2

      :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

      Comment


      • Corect, dar e si mai corect daca ai cumpara o "masina noua ea fiind veche" la pretul corespunzator ( nu aproapte 14 000).

        Comment


        • Cezar , eu m-am referit ca ' varsta ' . Oricum , tot acolo ajungem .
          B -X X - DDF x 2

          :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

          Comment


          • Astazi am facut si eu un drive test cu loganul nou un laureat 1,6 16v ( model) pe care in final mi l-am si comandat ( imi va veni in aproximativ o luna) vreau sa spun ca ma declar multumit de felul in care trage motorul si de stabilitatea masinii, cei drept nu am circulat cu o viteza mai mare de 140km\h, dar este ok o masina robusta cu o garda inalta de la sol exact de ceea ce am nevoie; oricum fara intentia de a supara pe cineva va spun ca fata de opelul astra 1,6 al parintilor mei ( masina de 1 an jumate) mai au de muncit cei de la dacia pentru ca astra se lipeste altfel de sosea la viteze mari si mai ales in curbe cu astra am mers cu 180km \h de multe ori si nu am avut nici o emotie ir probleme de fiabilitate o pana in prezent.
            Sper ca si laureatul meu sa fie o masina reusita sa ma poarte prin multe locuri frumoase fara incidente neplacute, abia astept sa o primesc.

            Comment


            • Eu nu prea inteleg(sunt cam adormit) dar de care Astra se vorbeste pe aici?
              Astra Clasic? Sau?
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • Ok.Deci mai lasati-o moarta cu costurile de intretinere ca Logan/Dacia/Renault au printre cele mai scumpe piese de pe piata.Mult mai scumpe decat Opel.Asa ca eu prefer Opel decat Dacia.
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by lucass View Post
                  Astazi am facut si eu un drive test cu loganul nou un laureat 1,6 16v ( model) pe care in final mi l-am si comandat ( imi va veni in aproximativ o luna) vreau sa spun ca ma declar multumit de felul in care trage motorul si de stabilitatea masinii, cei drept nu am circulat cu o viteza mai mare de 140km\h, dar este ok o masina robusta cu o garda inalta de la sol exact de ceea ce am nevoie; oricum fara intentia de a supara pe cineva va spun ca fata de opelul astra 1,6 al parintilor mei ( masina de 1 an jumate) mai au de muncit cei de la dacia pentru ca astra se lipeste altfel de sosea la viteze mari si mai ales in curbe cu astra am mers cu 180km \h de multe ori si nu am avut nici o emotie ir probleme de fiabilitate o pana in prezent.
                  Sper ca si laureatul meu sa fie o masina reusita sa ma poarte prin multe locuri frumoase fara incidente neplacute, abia astept sa o primesc.
                  Ca sta mai bine in curbe nu neg sau la viteze mai mari nu neg . Pana sa-mi cumpar Lacetti , ma hotarasem la Astra Clasic 2 . Dar nu eram incantat de alegere , de fapt eram dezamagit de alegerea mea . Pana am gasit Lacetti si m-am sucit . Nu ma vei putea convinge niciodata sa-mi dau Loganul pe un Astra . Sa fim seriosi , orice panarama de producator de masini mai aduce un face lift la cativa ani dar Opelul pentru Astra deloc . De ce mi-as lua o masina atat de veche ca model , doar ca este Opel ? Fas .
                  Spune-mi unde ai gasit tu Logan Laureate 1.6 16v ca eu nu am auzit de echiparea asta .


                  Originally posted by Pacco View Post
                  Ok.Deci mai lasati-o moarta cu costurile de intretinere ca Logan/Dacia/Renault au printre cele mai scumpe piese de pe piata.Mult mai scumpe decat Opel.Asa ca eu prefer Opel decat Dacia.
                  Spune-mi si mie cat costa reviziile la Astra pe 100000km si cat costa la Logan . Sunt sanse sa faci credit pentru a schimba uleiul . Eu la Logan pe doua revizii + un schimb suplimentar doar de ulei am platit in jur de 8-900 lei .
                  B -X X - DDF x 2

                  :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                  Comment


                  • Astra caravan sunt destul de reusite ca dovada numarul mare de posesori .Despre Astra clasic nu stiu ca nu am mers cu el .Am auzit ca Astra nu se fac doar in Germania.La calitate eu zic ca sunt peste Dacia.
                    Last edited by margelatu; 12 September 2008, 11:47.
                    Welcome to the Club, We Have Jackets !

                    Comment


                    • acum chiar ajunge cu scandalul si cu off-topicul...
                      Last edited by Seba; 12 September 2008, 13:03.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Pai cum unde ieri mi-am comandat in Arad logan facelift laureat cu motorul de 1,6 16v

                        Comment


                        • Florin pe Logan facelift exista motorul 1.6 16v si pe versiunea Laureate :

                          Motor 1.6 16V 105 CP 8900 EUR .

                          Comment


                          • Cei care sustin ca astra classic are preturi mai mici la revizii piese etc, nu gandesc deloc cum trebuie. Ei compara o revizie facuta in service Dacia(cum fac 60-70% din posesori,pentru ca masina e in garantie) cu o revizie facuta in curte la un vecin sau pe la vreun service de cartier. Ia comparati voi direct piesele de la reprezentante sa vedeti ca nu iese opelul deloc mai ieftin...
                            Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                            Comment


                            • Bineinteles prietene ca asa se fac comparatiile, ca doar unde a pus neamtul surub romanul il da jos si pune sarma.
                              Cel mai lent 1,6 8v

                              Comment


                              • Originally posted by lucass View Post
                                Pai cum unde ieri mi-am comandat in Arad logan facelift laureat cu motorul de 1,6 16v
                                Originally posted by Razzvan View Post
                                Florin pe Logan facelift exista motorul 1.6 16v si pe versiunea Laureate :

                                Motor 1.6 16V 105 CP 8900 EUR .
                                Am aflat si eu ulterior , nu stiam , scuze .

                                Lucass , sa-l stapanesti sanatos , multi km fara probleme si te asteptam la my ride .
                                B -X X - DDF x 2

                                :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google