Logan 1.6 16v vs Opel Astra II 1.6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Atat am platit eu, la prima revizie. Inca mai am nota de plata.
    Incredibil, asa-i?
    Si cu toate astea, revizia a costat 350 ron.

    Comment


    • Da' ce ulei a fost? 0W40 cumva? Sau...
      Scuze de off, dar sunt curios tare, daca e oloiu normal 5W30 trebuia sa faci scandal.

      Comment


      • Uleiul a fost 5w40 dacia olil.
        Iar pretul, rectific, 32.77 ron fata TVA litrul ( m-am uitat adineauri pe factura).
        Oricum f scump.
        Toate cele bune.
        PS: chiar si asa scump uleiul si toate cele, prima revizie a fost 350 ron.
        PS2: octaviane, mai sterge din mesaje, caci nu poti primii.

        Comment


        • Originally posted by Pacco View Post
          )) 3 milioane frate ai nimerit-o.Stii de ce?Pentru ca saptamana asta ma duc cu ea la revizie si iti voi spune cat m-a costat.Cum frate nici macar 6-7 milioane.Nu cred asa ceva.Vedem cat ma va duce pe mine revizia la 15.000.Vezi ca piesele de la Dacia scrie Renault pe ele ).
          PS:Nu merge site-ul.
          15000 - in jur de 350 ron
          30000 - in jur de 600 ron
          45000 - in jur de 350 ron
          60000 - in jur de 600-700 ron
          Preturile sunt aproximative .

          Originally posted by Cristi_LCD View Post
          Poate la autoturisme, ca la Transit te contrazic.
          Am 7 Transituri ( din 2001 pana-n 2007 ) cu km intre 25000 si 215000 . La nici unul nu a picat nici un injector . Si la unul singur am schimbat bujiile ( doar 3 ca atatea aveau pe stoc in service ) .
          B -X X - DDF x 2

          :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

          Comment


          • Ar fi bine sa vina revizia cat spuneti voi.Si asa am o gramada de plata.S-au acumulat toate acum pff.
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by Pacco View Post
              @Razzvan: ai perfecta dreptate.Masinile frantuzesti au cele mai scumpe piese de pe piata.Sau am impresia ca Ford-urile le au cele mai scumpe nu stiu exact..Te salut.
              Masinile frantuzesti NU au cele mai scumpe piese de pe piata. ( sa inteleg ca te supui aceluiasi cliseu: masinile frantuzesti sunt proaste si scumpe, iar cele nemtesti bune si ieftine)- te-am "ginit" asa-i?

              Originally posted by Pacco View Post
              @Octavian: preturile de la Logan le-am luat de la un post facut de @andrei.Cred ca sunt bine puse preturile.La Opel preturile sunt corecte.Din cate stiu eu.Oricum e mai ieftin decat la Logan.

              ....Tu compari preturile de dealer autorizat (Dacia) cu preturi de targ (opel).- rusinica.
              Asadar comparand merele cu perele ne arati cat de obiectiv esti in aceasta situatie.
              Fa o plimbare pana la o reprezentata opel si vezi preturile. Inainte sa iei un xanax, ca sa nu te enervezi prea tare
              Exemplu: iti poti achizitiona toba logan cu 40 ron din mioveni.
              Te surprinde asa-i?

              PS: legat de revizii: chiar nu stii despre ce vb. Dar absolut deloc.
              Toate cele bune si pune mana de citeste ca esti pe langa.
              Last edited by Cezar; 15 September 2008, 09:20.

              Comment


              • Cezare , dati-as 10000 de reputatii ca bine ai zis .
                B -X X - DDF x 2

                :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                Comment


                • Mai la intretinere atata timp cat nu pica ceva serios la ea, Loganu sta cel mai bine din toate masinile de pe piata noi(chiar si la clasa mini).
                  Eu spre exemplu la 15000 km am platit 150 de lei revizia (cu oloiu meu).
                  La 30000 km nu cred sa fie mai mult de 200 lei (fara oloi, asta e treaba mea )) )
                  ''Atata banet'' investit in 30000 km (adica ~100 Euro..) intr-o masina noua mi se pare pomana sincer ))

                  Comment


                  • Logan 1.6 MPi din 2006 iulie a facut revizia 1 an *8300km Cost revizie 3.098.000 Lei vechi
                    revizia 2 ani *23300 km Cost revizie 1.900.000 Lei vechi dat 200Ron cu tot cu spaga. Schimbat ulei filtre verificari ce i-au maifacut ei . Dealer Delta Plus Pitesti
                    1.6 MPi Icy White

                    Comment


                    • @octavia: cam 200 euro, pt ca nu ai pus uleiul la socoteala, si nici posibilitatea schimbarii placutelor de frana.
                      @pacco, razvan si altii: uitati-va la topicul de revizii atat pe acest forum, cat si pe celalalt (opel).
                      Last edited by Cezar; 15 September 2008, 12:00.

                      Comment


                      • @Florin77 si eu ce am spus? Ca la Transit nu sunt probleme cu injectoarele. Sau ai vrut sa-mi intaresti afirmatia? . Nu am Ford dar am rude si prieteni soferi pe aceste masini.
                        Si daca tot sunt off-topic: daca schimbi piese la ele fa comanda la firma mama nu lua din magazinele din Romania, da-i un ban in plus dar stai in fata.
                        Cel mai lent 1,6 8v

                        Comment


                        • Am vrut sa intaresc ce ai zis tu Cristi . Si cu piesele ai dreptate . Pe mine , la service Ford o reparatie la una dintre ele ma costa 5000 ron + tva iar cu piesele cumparate de mine de la magazin de piese auto straine 5000 cu tva inclus ( scoteam doar tva-ul ) . Dar si la garantie aveam 6 luni la piese si 3 la manopera ( parca ) in loc de 12 luni in service Ford .
                          B -X X - DDF x 2

                          :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                          Comment


                          • Da mai Cezar, oloiu e treaba mea
                            In fine, 200 de Euro sa fie. E ok oricum.
                            Placutele de frana sunt convins ca pana la 60000 km nu trebuie schimbate (ma folosesc foarte putin de frana).

                            Comment


                            • In fine.Nu m-ai ginit.Oricum nu mai revin asupra preturilor pieselor/consumabilelor necesare celor doua marci.Aici este vorba nu numai de costuri intretinere ci de masina in sine,de avantaje si dezavantaje,de confort(si asta ma refer dupa ce parcurgi un drum de cel putin 3h),de stabilitate,etc.Pentru mine nu conteaza foarte mult cat de puternica e masina,sau sa aiba costuri de intretinere foarte mici,la revizii,sau stiu eu.Pentru ca revizia se face odata la 1 an,sau la X-km,care nu cred ca ii faci intr-o luna.Deci diferenta aia de stiu eu 400-500 RON sau poate si mai mult nu stiu cat de rau se simte intr-un an.Pentru mine conteaza sa ma simt eu bine in masina,sa ma simt mai izolat fata de exterior care da si un plus de siguranta.La Logan nu o sa vezi asa ceva,la Opel da.Chiar si in Opel Astra F.Deci nu stiu cati dintre voi ce care vorbiti aici ati si avut/mers cu un Astra.In fine.
                              Pana la urma fiecare crede ca masina lui este cea mai buna.Asa cum noi spunem ca Loganul e mai bun decat Astra asa si posesorii de Astra spun acelasi lucru despre masina lor.Cititi putin din urmatorul link http://www.astraclub.ro/index.php?showtopic=6870
                              sigpic

                              Comment


                              • Deci pana la urma intretinerea e mai scumpa la opel..
                                ntz ntz ntz
                                Ba te-am ginit....Si te-am mai ginit la o chestie: tie ti-au luat parintii masina asa-i? Doar ca ai fi vrut altceva....In speta ceva ce nu este Logan.
                                Nu inteleg, tu la ce te astepti de la Logan? Dai 7000 pe ea, NOUA, si vrei putere, confort asemanatoare cu masinile premium nu?
                                Pai, mai pui 7000 si iti iei o masina premium (oarecum), din aceea nemteasca de iti place tie.
                                eu am mers cu toate tipurile de astra: din 93 pana in 2005. De la diesel la benzina. Si destui km cat sa-mi dau seama de calitatile masinii.
                                Masina este superioara la unele capitole, insa DIFERENTA de pret NU merita.
                                SFAT: vinde loganul, si i-ati un astra classic sh, si vei avea parte de intimitate ("Pentru mine conteaza sa ma simt eu bine in masina,sa ma simt mai izolat fata de exterior care da si un plus de siguranta")

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google