Logan Prestige Vs Octavia Tour

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan Prestige Vs Octavia Tour

    Dacia Logan Prestige 1.6 16v Full 11.700€ Cu TVA

    Skoda Octavia Tour 1.6 102CP ?12.000€ Fara TVA (Am ales exact dotarile pe care le are Prestige Full )

    - Octavia dp parerea mea arta oribil (are asa un aspect de masina invechita,batrana,obosita....) !
    - La dotari este peste Logan , nam ce zice !
    - Interiorul este mai dragut la Skoda ,finisaje etc etc.
    - Fiabilitate este cam aceeasi !
    - Spatiul destina pasagerilor din skoda este mic (cel putin pe bancheta din spate este nasol rau fata de logan )
    - Nu stiu acum sigur dar dp parerea mea si a altor 4 prietenii , loganul este mai agill !
    - Stabilitate este mai buna pe skoda !
    - La tuning exterior skokda octavia este praf !

    Loganul sau mai bine mai punetii niste euroii si va luati ovtavia ?

  • #2
    votez Logan Prestige ... dar motorul 1.5dci 85cp + cip (nu de alta dar nu planuiesc sa tzin mult masina, daca as avea-o)

    Comment


    • #3
      11700 prestige?eu stiu de 9900

      Comment


      • #4
        Originally posted by CAnnabYS View Post
        votez Logan Prestige ... dar motorul 1.5dci 85cp + cip (nu de alta dar nu planuiesc sa tzin mult masina, daca as avea-o)
        si eu la fel

        Comment


        • #5
          Octavia e o masina foarte fiabila, deci as alege Octavia clar din punctul asta de vedere.
          Plus ca interiorul e mai bine finisat ca la Logan.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Originally posted by andrei View Post
            Octavia e o masina foarte fiabila, deci as alege Octavia clar din punctul asta de vedere.
            Plus ca interiorul e mai bine finisat ca la Logan.
            interiorul da...dar ce faci cu exteriorul?mie nu-mi place chiar deloc...

            Comment


            • #7
              Exteriorul se rezolva cu un Kit RS. Intre cele 2, as lua Octavia fara sa clipesc!
              numar secundele

              Comment


              • #8
                Aş alege Octavia Tour fără să stau pe gânduri. E adevărat că mi-aş dori motorul de 1.9 TDI şi Octavia, nu Octavia Tour. Am Logan 1.4 LP şi la câte probleme am avut într-un an şi 3 luni nici nu m-aş mai gândi la DACIA. Chiar dacă are aspect de ,,babă", nu cred că rugineşte tabla după un an şi n-am auzit să facă alte probleme în garanţie.

                Comment


                • #9
                  daca e s-o luam chiar echivalenta octavia tour e 12.500+tva.
                  - stabilitate castiga Octavia - e mai joasa si mai plata
                  - Sprint e sub Prestige 1.6 16V
                  Si daca soferul nu are "cojones" poate sa fie si de 1.8 ca si-o ia de la 1.6 8V, ca sa nu mai vorbim de 16V.
                  Repriza 80-120 la Octavia de 1.6 e sub 1.5DCi (Chestie pe care am facut-o pe E 85 la pariu cu cumnatu' care are Octavia Trend 1.6 - 102 CP si un coleg de al lui cu Octavia Tour 1.9 TDI 1.9 TDI m-a luat in aceleasi conditii)
                  Attached Files
                  sigpic
                  Ambition 1.5 dc

                  Comment


                  • #10
                    In primul rand tin sa remarc faptul ca se compara varianta de varf a Loganului, cu cea mai ieftina varianta a Octaviei.

                    Eu stiu asa:

                    Avantaje Logan

                    1. Prestige -ul costa mult mai putin decat ai spus tu. La pretul mentionat de tine nu s-ar vinde cu dotarile actuale.
                    2. De asemenea cu pretul mentionat de tine nu iti iei Octavia Tour la nivelul de echipare al Prestige-ului. Spre exemplu nu o iei cu jante, gemuri electrice spate, proiectoare etc...
                    3. Motorul de 1.6 (8 v) de la Skoda este mult sub 1.6 16 v de la Renault atat dpdv al performantrelor cat si dpdv al calitatii.Este unul dintre cele mai putin fiabile motoare fabricare de vw.

                    Avantaje Octavia Tour:

                    1. Calitatea materialelor nu se compara cu cea din Logan. Nici un greieras nici un zgomot la foarte multi kilometri. Cu 40 de euro poti sa optezi pentru tapiterie de cea mai buna calitate in conditiile in care si cea standard e super buna.
                    2. Stabilitate incomparabil mai buna decat la Logan. La viteze mari masina zici ca e pe sine.
                    3.Se poate opta (contra cost bineanteles) pentru dotari care nu pot fi puse pe Logan (climatron. ESP, instalatie de spalare a farurilor etc).
                    4.Octavia are unul dintre cele mai bune preturi de revanzare.
                    5. Scaunele la Octavia sunt net superioare celor de pe Logan. Au sustinere laterale, pozitia la condus fiind destul de sportiva. (dar asta poate fi o parere subiectiva).

                    E greu de facut o alegere. Daca ar fi sa aleg intre benzinare as merge totusi pe Prestige.

                    Daca vorbime de diesel, se schimba situatia. TDI-ul este unul dintre cele mai fiabile motoare diesel din lume. Asa zgomotos si afumator cum e el a dovedit calitati greu de egalat de catre Renault. Ganditi-va ca Mitsubisshi isi doteaza versiunile diesel cu motoare TDI. Iar japonezii chiar stiu sa aprecieze calitatea! Deci la capitolul diesel as alege Octavia cu ochii inchisi.

                    Comment


                    • #11
                      in situati in care sunt ... si cate probleme am avut la logan ... oricand as alege altceva ... cu atat mai mult octavia ... care este o masina cu on raport calitate (dotari)/pret foarte bun !
                      LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                      LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                      LOCUL1 143.9dB (nCID)

                      Comment


                      • #12
                        ) .... octavia fara discutii ...

                        Ce ti se pare aiurea la exteriorul Octaviei ? ... Oricum e peste Logan si la acest capitol. Daca vrei poti sa'i pui un kit de RS. ..

                        Comment


                        • #13
                          Treaba cu designul este subiectiva in rest Octavia e o masina buna raport calitate-pret...poate printre singurele care ofera ceva la un pret corect!Dupa parerea mea insa..nu e VW ..doar o platforma invechita la o fabricatie noua!..ca si Logan de altfel!Parerea mea e ca amandoua merita banii fara echivoc in limita bugetului disponibil!
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #14
                            As alege loganul ca e mai ieftin(nu mai zic ca deja am unul).Si pretul este de 9900e.
                            Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

                            Comment


                            • #15
                              Octavia II cu motorul de 2.0 TDI da!! dar la tour nu prea sunt motorizari faine ...doar ala de 101 cai tdi dar si ala cam " basinos". Io prestige as alege .... demaraj ...alea alea
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google