Logan Prestige Vs Octavia Tour

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Da Octave tata, am condus Octavia si am condus mult mai multe masini decat ai atins tu vreo data (iti spun asta pentru ca m-ai intrebat si nu pentru ca vreau sa ma laud). De altfel cred ca asta este sursa frustrarilor tale. Faptul ca ti-ai luat Logan nu pentru ca ti-a placut masina ci doar pentru ca nu ti-ai permis altceva. Se pare ca tu nu vrei sa admiti ca altora le pace Loganul asa cum e el.Dar asta e cu totul alta poveste. Si am sa -ti raspund ori de cate ori am sa cred eu ca trebuie sa o fac asumandu-mi riscul de a-ti suporta ulterior jignirile.

    Comment


    • #77
      Hai ca nu te-am jignit.

      Si da, ai dreptate, nu mi-am permis alta masina (dar asta nu inseamna ca nu sunt multumit de Logan, departe gandul, sau ca sunt frustrat). Mi-am cumparat-o cu eforturi considerabile (credit pe 6 ani fara avans) si nu ma ajuta mama si tata sa platesc ratele. Chiar sunt mandru ca e 100% masina mea
      Ca spun de Logan ca scartzaie, ca-l umfla vantu' la viteze mari, ca car ca mar, sunt doar niste constatari reale, nu inseamna ca-l ponegresc.
      De asta nu-l pot compara cu Octavia.

      Si faza ca te-ai carat cu masini pe care eu nici nu le-am atins...no comment, esti tare.

      Comment


      • #78
        Motorizarea de 1,4 MPI 75 CP de pe Octavia e foarte lenesa si nu e nici fiabila, consumul e destul de mare.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #79
          Pai si ce ... aia de pe Logan e mai rapida? de 1.4?.. Sa nu uitam ca Octavia are ~1250kg.

          Comment


          • #80
            Ai sa razi dar...DA!Logan 1.4 e ceva mai rapid decat Octavia 1.4...si in primul rand pt. ca Skoda e mai grea!Raportul forta -greutate al unei masini, ca sa traga destul de bine este de 1 cal putere la fiecare 11 kilograme!Am condus felurite genuri de masini...unele rachete...altele marci de manelisti!Iti spun sincer, Octavia nu m-a impresionat cu nimic INSA e o masina cu raport calitate-pretz foarte bun!Atat!
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #81
              Nu numai ca e mai grea, dar si motorizarea e mai slaba si mai prost gandita. Plus de asta, nu e nici fiabila in timp.
              De exemplu alezajul pistonului e mai mare la Logan, cuplul maxim e mai mare la Ocativa, dar la turatii mai mari decat la Logan.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #82
                Originally posted by darksid3 View Post
                Ai sa razi dar...DA!Logan 1.4 e ceva mai rapid decat Octavia 1.4...si in primul rand pt. ca Skoda e mai grea!Raportul forta -greutate al unei masini, ca sa traga destul de bine este de 1 cal putere la fiecare 11 kilograme!A
                Da stiu ... am vazut si eu timpii oficiali. Ma refeream ca nici Loganul 1.4 nu e departe de Octavia 1.4 ... nu ca e mai lent.

                @andrei .. fiecare concepe motoarele cum crede . Uita'te de exemplu la Kia Cee'd 1.4 109cp ... unde are cuplul si puterea . Si se mai mira posesorii de ce nu trage masina ca doar are 109 cp ..

                Comment


                • #83
                  Aha....pai si-ti convine sa dai 13-14 mii euroi pe o masina care are astfel de...performante?Ca aici e "buba"!Depinde intradevar ce vrei de la o masina!Din punctul meu de vedere sunt masini care se pot compara atata timp cat exista anumite nivele de echipare echivalente!Asa ca nu mai ridicati in slavi Skoda sau Dacia ca sunt marci care au un anumit target...deci nimic de laudat sau de obiectat!Iti faci treaba cu ele si toata lumea e multumita sau NEmultumita!Eu stiu o vorba : "Te intinzi cat ti-e plapuma"
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #84
                    Pai am zis eu ca daca as avea 14.000 euro mi-as lua Octavia, sau masina cu motor de 1.4 ? ... Crezi ca eu nu am vrut sa'mi iau Lacetti 1.8 ... Dar cum zici si tu ... mi'am atins limita deocamdata.

                    Comment


                    • #85
                      e bine ca nu esti genul care sa munceasca doar pentru masina!Eu iti doresc sa ajungi macar la un Chevrolet adevarat, nu Lacetti
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • #86
                        Nu ma apuc sa'ti demonstrez ca Lacetti e o masina adevarata ... la 14.000 euro... nu ai ce comenta la ea. ( nu vorbim de vise gen corvette si alte "americance" ) ...

                        Comment


                        • #87
                          mi-o propus cineva cu skoda octavia modelu nou de 1.6 mpi (102 ) cai o liniuta cu 1.6 16v al meu de 105 , eu zic ca il fac , voi ce spuneti ?
                          Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                          Comment


                          • #88
                            As face o precizare offtopic: Lacetti E O MASINA ADEVARATA, care s-a carat cu ea stie, e altceva fata de Aveo(numai ca te scutura de-ti sar dintii..). Mai putin si apare un Logan vs Lacetti...
                            As vrea Andrei sa spuna ce inseamna ''mai slaba si prost gandita'' si ce legatura are alezajul pistonului cu fiabilitatea...si daca cuplul e la turatii mai mari motorul din nou are fiabilitate mai mica...Teoretic poate.

                            PS: Lucian - normal ca il ''faci''. si fac pariu ca pt. tine asta inseamna ca ai o masina mai buna...

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by Octavian___28 View Post
                              As vrea Andrei sa spuna ce inseamna ''mai slaba si prost gandita'' si ce legatura are alezajul pistonului cu fiabilitatea...si daca cuplul e la turatii mai mari motorul din nou are fiabilitate mai mica...Teoretic poate.
                              N-ai inteles. Eu ma referam ca motorul este prost conceput si nu e deloc fiabil, treaba cu alezajul pistonului si cuplul erau niste pure exemple la faptul ca motorul nu e facut pentru performanta maxima.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment


                              • #90
                                vaiii

                                Sa presupuneam ca apare un now logan " Prestige X 1.8 dCI 130 CP" cu urmatoarele dotarii fata de Prestige :
                                - Brichetă, scrumieră faţă şi spate
                                - Comenzi sistem audio pe volan
                                - Scaune incalzite
                                - Un pic mai finisate plasticele
                                - Cotiera spate
                                - Suspensie mai buna
                                - Xenon
                                - Senzori parcare
                                - Air conditionat automat cu guri de ventilaţie, spate
                                - Buzunare pe scaunele din fata
                                - Scaun pasager reglabil pe înălţime
                                - luminare spaţiu pentru picioare spate
                                - Lămpi de ceaţă şi în spate

                                Cu siguranta toti am fi ales Loganul ... iar toate dotarile adugate mai sus ajung pe la 1500 - 2000 E chiar mai putin , bine inteles ca nu toate de calitatea celor de la mercedes !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google