Logan Prestige Vs Octavia Tour

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se uita un lucru foarte important, ok - tabla de la Octavia e galvanizata, tabla de la Logan este microaliata cu elemente anticorozive (Cr, Ni...).
    Putini stiu asta.

    Comment


    • Ok.E buna comparatia,pentru ca nu mi se pare ca Octavia Tour este o masina atat de reusita incat sa fie net superior Loganului.Daca ar fi sa aleg intre un 1.6 16v si 1.6 Tour,as alege Logan.In primul rand,in opinia mea,Octavia e urata cu SPUME.Nu-mi place deloc exteriorul,cat despre interior mi se pare vechi si demodat.Ca sa nu mai zic de ceasuri care zici ca sunt din anii 80.Ca au materialele o calitate mai buna este altceva.
      Chiar am un tovaras in bloc are Octavia 1.9tdi.In afara de motor nu-mi place nimic la ea.Aaaa ba da imi mai place subwoofer-ul ala Magnat din portbagaj.
      As alege Logan.Daca as avea bani de o Octavia 1.9tdi,nu mi-as lua-o )...As lua un Golf V care ma da pe spate.Sau sunt si alte oferte.
      sigpic

      Comment


      • Un vecin de a meu are Octavia si are destule puncte de rugina.Stiu ca daca-i galvanizata nu rugineste..Nu?
        Cumpar volan de Duster

        Comment


        • Si daca nu e lovita si reparata...Ca altfel tabla galvanizata lovita si indreptata rugineste la randu-i la fel ca orice tabla ordinara.

          Comment


          • Intre Octavia de 1.6 benzina si Logan 1.6 16V as alege (daca e la ''oferta'' pe gratis) oricand Octavia. )
            Nu conteaza numai performantele la o masina.

            Comment


            • Octavia fara discutie.

              Comment


              • Ok....Dar pretul?...Ca vad ca l-ati uitat cu totii
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Depinde din ce unghi privesti lucrurile. Daca ''vrei'' cu adevarat scoti Loganu in fata ei.
                  Daca esti neutru ai vedea ca merita fiecare Euro in plus, incepand de la materialele folosite pana la finisare, etc etc. (nu e ca cele koreene unde ai multe semne de intrebare).
                  Am mai spus pc meu de ved: nu performantele fac toti banii la o masina (in cat prinde suta cat cat are vit max...).

                  Comment


                  • Aici esti subiectiv!Koreenele sunt mai fiabile decat germanele cam de un an si ceva!Si o Skoda ok in interior costa ceva euro in plus...Asa cum si o koreana ok in interior costa ceva euro in plus!Problema e ca noi mereu vedem Accent si SsangYong cand vb de koreene...Ia sa vezi cum e un Coupe in interior, sau un I30...Sau un Sonata...sau Grandeur!Deja e alta viata!
                    Last edited by darksid3; 5 September 2008, 18:23.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Ca sa fim neutrii trebuiesc comparate 2 masini care:
                      -fac parte din aceeasi clasa
                      -fac parte din aceeasi categoria de pret ( 10 000 in cazul nostru).
                      Noi comparam merele cu perele.
                      Hai sa comparam si cu Mercedes C, si sa vezi ca si aia merita orice euro in plus.
                      Cele 2 masini sunt total distincte: una e la clasa mica, alta e la clasa medie ( bate chiar si spre premium).
                      - una e 10 000 cea mai scumpa, alta e 20 000 ( estimativ).

                      Comment


                      • Eu amvrut sa-mi i-au passat sh.Nu era vorba de bani dar nevasta: nu !a zis ca vrea masina NEW.Asa ca am luat prestige.Cu toate ca mai sunt multe de facut la logan eu personal de la logan in afara de prestige nu cred ca as lua alta varianta.
                        Welcome to the Club, We Have Jackets !

                        Comment


                        • Acum fiecare dupa posibilitati.
                          Daca esti student si nu ai un parinte care sa se ocupe de masina, te asigur ca un logan nou de 7900 euro iti surade. ( cazul meu).

                          Comment


                          • Originally posted by darksid3 View Post
                            Aici esti subiectiv!Koreenele sunt mai fiabile decat germanele cam de un an si ceva!Si o Skoda ok in interior costa ceva euro in plus...Asa cum si o koreana ok in interior costa ceva euro in plus!Problema e ca noi mereu vedem Accent si SsangYong cand vb de koreene...Ia sa vezi cum e un Coupe in interior, sau un I30...Sau un Sonata...Sau Grandeur!Deja e alta viata!
                            Sau un Kia Ceed Coupe,arata belea

                            Comment


                            • Koreenele sunt mai fiabile decat germanele
                              Incearca sa mai afirmi asta si in alte locuri sa vezi cate ''aplauze'' primesti.

                              Poate trebuia sa fac o precizare cand am spus coreene, ma refeream la concurentul direct al Loganului, Hyundai Accent, unde calitatea impreuna cu fiabilitatea (desigur) ridica semne de intrebare, dai un ban si pe urma te intrebi defapt pt ce ai dat atatia bani.

                              Ok Ceedu de la Kia arata super ok (dar daca va uitati in interior mai atent veti vedea o finisare de rahat, dar forme super faine). Si totusi problema directiei NU a fost rezolvata, cantareste foarte mult in fiabilitatea unei masini. Garantia ma lasa rece.

                              Si la subiect, nu compari o Octavia cu o coreana si nici cu o romaneasca by reno inca. Sa mai treaca vreo 4-5 ani si mai vedem (oricum cred ca suntem pe drumul bun).

                              Comment


                              • Testele de fiabilitate nu se fac pe low end ci per ansamblu!Da stiu cate "aplause" as primi...La cata cultura despre masini au romanii, nici nu ma mir!Bineinteles, am facut o medie ca din fericire unii chiar cunosc!Daca nu ma crezi chiar si aici pe forum exista suficiente dovezi!Spre ex omul cu dci 85 cai care spunea ca se schimba la 2200 RPM viteze la teste si ies 13 secunde...Si exemplele sunt numeroase!
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google