Logan Prestige Vs Octavia Tour

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @ Pacco ... Din cate stiu eu 1.9 TDI -UL de pe primele Octavii avea 90 cp, cel care echipeaza modelele actuale (Tour) are 105 cp.

    Comment


    • Octavia tour de 1.6, 102 cai, cu dotari asemanatoare prestige ( pe octavia tour in aceasta varianta nu se poate pune ESP), pret 12706 euro fara tva. ( pt vopsea metalizata, se mai adauga inca 271, astfel se ajunge la 12977 euro fara tva_
      Pret total octavia 1.6 102 cai, 12977+19%= 15442 euro
      Octavia tour de 1.9 tdi, 101 cai, 13992 euro fara tva ( dotari asemanatore pretige, plus ESP, FARA climatronic).
      Pret total octavia tour 1.9 tdi 101 cai, 13992+19%=16650 euro.
      Se pare ca acea diferenta de 3000 euro, nu exista. Ea fiind mult mai mare, de 5000 euro. Oare se merita?
      PS: toti acesti bani, pt o masina invechita ca si tehnologie. Alegerea va apartine.
      PS2: daca tot dai 5000 in plus, si chiar peste, mai bine octavia 2. 1.6 102 cai, 13100 fara tva, 1.9 tdi 105 cai- 14 800 fara tva. Si decat octavia, mai bine seat leon, si tot asa
      Last edited by Cezar; 15 October 2008, 11:36.

      Comment


      • La 16000 iti iei octavia tour 1.8T, dar fara esp. In rest, dotari peste prestige, tinuta de drum, perofrmante, confort, materiale, imbinari, tot peste prestige. Intr-adevar 1.6mpi nu se merita, e diferenta prea mare totusi. Dar la 10000 prestige si 16000 octavia 1.8T, pt unii se merita, daca ai banii aia disponibili.
        crezi ca octavia 2 are tehologie net superioara octaviei tour sau in mare parte aspectul face diferenta? Ca pana la urma, si intre laguna 2 si laguna 3, aspectul si 10 cai in plus la motor fac diferenta. Ca tot aceeasi tabla se foloseste, aceleasi motoare, aceeasi electronica, in mare parte. De a o generatie la alta nu-i vreun mare pas, orice masini ai compara. Uita-te la sandero care costa mai mult decat loganul, desi e mai putina masina la mai multi bani. Paradoxal, se vinde. Nu!?
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Pe site-ul skoda, car configurator, pretul pt o skoda 1.8 t tour ( proiectoare de ceata, climatronic, a 3 a tetiera, geamuri electrice fata-spate, aribag lateral, abs, msr,asr, cotiera fata, dezactivare airbag pasger, inchidere centralizata, suport lombar si reglaj inaltime scaun, vopsea metalizata ), este de 15348 euro fara tva, deci pretul final cu tva este de 18207 euro.
          PS: nu cred ca skoda 2 e net superioara, insa vad ca tendinta noastra este sa ne intindem mai mult decat ne permite plapuma. Si de aceea am facut referire la skoda 2, seat leon etc.
          Noi comparam mere padurete, cu pere de import. Masina de 10000 cu alta de 15500. E oare bine?

          Comment


          • Diferenta de 3000 de euro este mare s-au mica in functie fie de buzunarul fiecaruia, fie de necesitatile fiecaruia, fie de gusturile fiecaruia ...
            Ea poate fi foarte mare pentru cineva care isi cumpara masina in rate. Asa cum am mai spus, pretul de achizitie genereaza si alte costuri suplimentare: credit mai mare, deci mai scump, CASCO (si asta la anul va fi cu 50% mai scump decat anul asta) mai scump, impozit mai scump ...
            As putea spune ca undeva in jur de 16.000 de euro pot sa-ti umperi un Golf 1.4 TSI. 122 CP, destul de binisor dotat sau un Suzuki SX 4... Dar ce te faci cand buzunarul tau nu suporta diferenta de pret si costurile suplimentare de care vorbeam sau pur si simplu nu esti dispus sa dai atati bani pentru un mijloc de transport? Raspunsul e simplu. LOGAN !

            Comment


            • @cezar: exact config in discutie mai putin cotiera si a 3-a tetiera spate mi-a iesit mie fix 16300 acum o saptamana.
              @sambo: adevar graieste gura pacatosului
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Da dar vezi ca unele oferte au reducere CASCO 50%.Cum e si Skoda.Nu stiu care sunt conditiile exacte.Tot 105 CP au avut si inainte.Vorbesc de cele din 2003.Prima generatie Octavia arata diferit,e veche si nu stiu cati CP au si nu ma intereseaza.Vorbim de Octavia Tour noua.
                sigpic

                Comment


                • Da, vorbim de cotavia tour (daca poti sa-i spui "noua", e fiind de fapt octavia din 2004-2005, dar inca in fabricatie dupa aparitia noii generatii) 1.8T aia de 150 de cai benzinara, nu de 105cp tdi.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Preturile la Octavia tour de 1.9 tdi, 101 cai, incep de la 14292 euro cu tva inclus,iar Prestige 1.5 dCi 85 CP costa 10700 EUR deci nu postati preturile, de dragul de a scrie numai. Deci diferenta e de 3592 de euro.

                    Comment


                    • Originally posted by Cezar View Post
                      Octavia tour de 1.6, 102 cai, cu dotari asemanatoare prestige ( pe octavia tour in aceasta varianta nu se poate pune ESP), pret 12706 euro fara tva. ( pt vopsea metalizata, se mai adauga inca 271, astfel se ajunge la 12977 euro fara tva_
                      Pret total octavia 1.6 102 cai, 12977+19%= 15442 euro
                      Octavia tour de 1.9 tdi, 101 cai, 13992 euro fara tva ( dotari asemanatore pretige, plus ESP, FARA climatronic).
                      Pret total octavia tour 1.9 tdi 101 cai, 13992+19%=16650 euro.
                      Se pare ca acea diferenta de 3000 euro, nu exista. Ea fiind mult mai mare, de 5000 euro. Oare se merita?
                      PS: toti acesti bani, pt o masina invechita ca si tehnologie. Alegerea va apartine.
                      PS2: daca tot dai 5000 in plus, si chiar peste, mai bine octavia 2. 1.6 102 cai, 13100 fara tva, 1.9 tdi 105 cai- 14 800 fara tva. Si decat octavia, mai bine seat leon, si tot asa
                      @gigiman: si eu ce am zis?
                      E chiar mai mare
                      Last edited by Cezar; 15 October 2008, 16:19.

                      Comment


                      • Ai scris "Octavia tour de 1.9 tdi, 101 cai, 13992 euro fara tva ( dotari asemanatore pretige, plus ESP, FARA climatronic)", iar preturile incep de la 14292 euro cu tva inclus.

                        Comment


                        • Gigiman, mai pune tu cateva optionale si-un esp, sa vezi cum ajungi la 15-16mii
                          asta fara sa luam in calcul promotiile...
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • @gigiman : uite pt ce optiuni trebuie sa platesti ca sa fie in dotari precum un prestige: proiectoare de ceata, a 3 a tetiera, geamuri electrice fata-spate, aribag lateral, cotiera fata, dezactivare airbag pasger, inchidere centralizata, suport lombar si reglaj inaltime scaun, vopsea metalizata. Toate acestea contra-cost.
                            @pacco: se vb despre octavia tour, adica prima generatie de octavia. Si are acum motor de 1.9 tdi 101 cai, nicidecum 105 cai. Octavia tour "noua", nu exista.
                            Sursa aici: http://www.skoda.ro/modell.php?M_ID=27

                            Comment


                            • Nu stiu ce va dati peste cap atata.
                              Octavia isi are pretul ei pt ca merita. Pe orice pui mana e macar o idee mai superior decat la Logan.

                              Comment


                              • @ Octavian _ 30

                                Ai perfecta dreptate ! Insa pentru ca afirmai intr-un post precedent ca scolile nu mi-au folosit le nimic, iti atrag amical atentia ca adjectivul "superior" nu are grad de comparatie. Scuze pentru off topic dar nici tu nu ai fost prea on topic cand ai vorbit despre scolile mele

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google