Logan Prestige Vs Octavia Tour

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by csebalyn View Post
    Singura skoda ce mi-as lua-o in locul loganului e aia 1.8 turbo, de 150 de cai.
    1,8 TFSI_ul de 160CP te unge la suflet, demaraj si reprize nu mai zic, dar ai si un consum pe masura iar in oras nu renteaza.

    @Octavian, e discutabila problema, cert este ca nu se pune problema ca la TDI-uri.La turbo pe benzina o singura chestie, nu exista turbina cu geometrie variabila datorita temperaturii mari a gazelor de evacuare(doar in cazuri exceptionale datorita costului foarte ridicat si a materialelor folosite) si deaceea sunt mai fiabile ca la TDI-uri deoarece au geometrie fixa.

    Comment


    • Nu stiam ca mai nou pe Skoda este motor TFSI.Eu stiu ca este 1.8 turbo motorul nu tfsi.Tfsi este pentru generatiile noi VW,asta daca nu cumva am pierdut notiunea timpului si a informatiei.
      sigpic

      Comment


      • Skoda octavia rs are tfsi. Octavia tour are 1.8 turbo (tehnologie mpi, nu fsi). Eu din cate stiu sunt al naibii de fiabile motoarele alea...O sa ma mai documentez
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Da de RS stiam si eu.Dar RS nu are 160 de CP.Are 200 parca.Si e altceva RS.
          sigpic

          Comment


          • @Pacco, motorul 1,8TFSI 160CP 250nm(il egaleaza la cuplu pe celebrul 1,9TDI 105CP) a fost introdus in aprilie 2007 dar pe Octavia2(pe RS mai inainte) si intr-adevar, pe Octavia Tour este 1,8T 150CP cel mai bun benzinar de pe TOUR asa cum zice @csebalyn.
            Last edited by Cromatic; 10 October 2008, 11:19.

            Comment


            • In oras un 1.8 T 160 cai, noua fiind, consum de aproximativ 12.
              In ore de varf.
              Extra-urban: 7-8.

              Comment


              • Am configurat o octavia tour pe net si am adus-o la optionalele care le are si Prestige 16v: 12 300 E + 19% tva=14 370 E. Asadar cine are banii astia, sa-si ia linistit octavia, eu unu' nu am avut nici 10 000 E de prestige, de aia mi-am luat Laureate 1.4, fara sa ma mai ingrop in rate la banca, si pot sa spun ca a fost cea mai buna alegere facuta in categorie de masini de pana acum.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • In mod normal ar fi si o diferenta de taxa de poluare. 1100 lei pentru Logan MCV dci 85 cp si undeva in jurul la 1800 lei pentru un 19 TDI. Dar ce te faci ca la Skoda in perioada asta ti-o platesc ei ... Deci si eu as merge pe Sckoda, cel putin pentru motorizarile diesel ...

                  Comment


                  • Nu stiu daca se merita doar pentru faptul ca iti platesc ei taxa de poluare.Este 12.010 euro fara tva plus ca nu are din standard ESP si climatronic cele mai esentiale zic eu pentru o masina ca OCTAVIA.Casco la masina asta treci binisor de 2000RON si asta pentru un model destul de invechit.Motorul iarasi este unul destul de invechit.PD-urile vor fi schimbate cat de curand cu tehnologia Common-Rail, la modelele mai noi vw. deja le-a introdus.Trebuie sa ai foarte multe aspecte in vedere cand faci pasul asta iar pana la urma alegerea este tot a ta.
                    Sincer, mie unul singura chestie care imi place la TOUR este designul exterior.
                    Last edited by Cromatic; 12 October 2008, 09:16.

                    Comment


                    • @ cromatic
                      De ce sa vorbim despre dotari care la Skoda exista obtional, iar la Dacia in vise? (ESP. Climatronic) Eu detin ambele motorizari diesel ... Acum ce sa zic dci-ul e mai nou, mai silentios, mai economic, insa TDI -iul este unul dintre cele mai fiabile dieseluri. Nu degeaba l-au tinut nemtii atat de mult in n variante. Cat despre TDI-UL common rail, pe golf cel putin, se vor introduce abia odata cu G6. Dupa cum probabil stii, anul industrial la Vw incepe in in iulie. Si totusi modele fabricate dupa iulie 2008, dar considerate a fi a fi model 2009, sunt echipate inca cu celebrele TDI -uri, poluante, zgomotoase, dar extrem de fiabile. Am spus totusi ca as merge pe Octavia strict din punct de vedere emotional (calitate a materialelor, aspect etc). Am avut nevoie de o masina "buna la toate" si am cumparat un MCV de care sunt pur si simplu incantat.
                      Last edited by sambo; 12 October 2008, 09:41.

                      Comment


                      • Am skoda octavia tour 1.6 automata de la servici. Este cu mult peste logan din toate punctele de vedere (in afara de garda la sol). Masina la drum lung merge superb, se aseaza super bine pe sosea la 110 km in sus
                        Mda, costa si mai mult de loganul, dar este o masina adevarata !

                        Comment


                        • Oricum nu isi are rost comparatia.
                          sigpic

                          Comment


                          • Da e tampenie mare. Am tacut din respect.
                            Dar Prestige e superior la performante 0-100 si d-astea. In rest e inferior.
                            Daca tot facem asemenea comparatii inseamna ca Loganu e superior multor masini ca fuge mai tare si are demaraj mai bun.
                            Si e ceva fals.

                            Comment


                            • Pentru ca are vreo 300 de kg in minus fuge mai tare.Dar pe drum lung nu te tii tu dupa o Octavia.Masina aia e capabila sa prinda viteza.Are aerodinamica,e grea se aseaza bine si fuge.Ca nu prinde 100 in 5 sec e altceva.
                              Am observat ca voi cu orice masina ati compara-o primul lucru care-l spuneti e: are demarajul mai bun Logan-ul.Pentru voi vad ca asta conteaza cel mai mult.Ahaha am Logan l-am facut pe ala cu bmw si skoda la semafor.Vezi ca pe ei ii doare undeva ca le-ai dat lor fum.De ce nu zice nimeni nimic despre confort,si mai ales siguranta,sau consum.Ca tot vorbiti ca aia e straina,e mai scumpa de intretinut.Da dar vezi ca se completeaza cu benzina care o consumi la Logan ca papa cam mult.Cu Octavia te duci frumos la mare cu 170-180 constant e suficient,si ai un consum rezonabil.La Logan cred ca il ai dublu.
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by Cezar View Post
                                In oras un 1.8 T 160 cai, noua fiind, consum de aproximativ 12.
                                In ore de varf.
                                Extra-urban: 7-8.
                                Poate noaptea ... Eu reusii un 16% astazi . ( adevarul e ca demultttt n'am mai vazut asa aglomeratie, 15 -20 de km in ~2 ore )

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google