Logan Prestige Vs Octavia Tour

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dintre cele doua eu aleg Octavia,chiar am facut o proba,ieri am condus octavia tour,dupa aceea m-am urcat in loganul meu 1,5 dci,parca ma urcasem in tractor.....haideti sa fim realisti chiar daca toti avem logan,skoda= high,dacia = low....

    Comment


    • Eu nu am zis ca Octavia e mai slaba decat Logan-ul.Nici macar Fabia nu consider ca e mai slaba.Are avantajele ei.Dar la banii care costa Octavia,daca tot am ce am cu motoarele VW.Mi-as lua un VW.Si Jetta e peste Octavia la orice capitol.Mai ales la interior,care Octavia sta foarte prost.
      PS:Golf-ul are coeficientul de 0.34.Diferenta mica fata de Logan.Nu?
      sigpic

      Comment


      • Ca o incheiere, dupa care propun pt inchidere.
        Octavia este superioara loganului, fapt ce se reflecta si in pret.

        Comment


        • Iar s-a incins fanSOT!
          Originally posted by fanSOT View Post
          performanta: Motoare foarte fiabile(ex. TDI-ul a dus 1.000.000km) si puternice, sasiu puternic si caroserie aerodinamica (CX = 0.31);
          Fiabil e un cuvant foooarte relativ domnule. Poate blocul de TDI sa reziste 1mil de km, ca doar e facut din fonta, dar perifericele nu prea! Cred ca trebuie sa reamintesc fiecarui fan diesel ca turbina aia nu tine la infinit, iar in cazul motorului "mesia", asa cum descriu fanii VW TDI-ul, problema nu e tocmai "rara". Intr-un milion de km, asteapta-te s-o schimbi de cel putin 5 ori!
          Ai dreptate la partea cu motoare mai puternice, e normal la pretul pe care il are Octavia fata de Logan.
          Nu inteleg ce zici tu prin "sasiu puternic". Te referi la rezistenta torsionala? Daca da, ai date cu care sa sustii afirmatia ta?
          Nu contest ca nu ar fi mai rigid sasiul decat la Logan, contest faptul ca nu argumentezi ceea ce afirmi!
          Originally posted by fanSOT View Post
          tehnologie: semnatura VW ce include toata electronica si gadget-urile de pe Passat B5.5 si Golf4;
          Hai sa-ti stric placerea: si Dacia foloseste componente de Renault Megane si Laguna. Mai mult, "electronica" aia de care vorbesti tu e derivata tot de pe modele Renault mai scumpe. La electrica si periferice Renault (implicit Dacia) lucreaza cu cam aceeasi furnizori cu care lucreaza si VW. Mare parte din instalatia electrica de la Dacia e produsa de Valeo spre exemplu.
          Originally posted by fanSOT View Post
          -comfort: scaune comfortabile si ergonomice, cu instalatie de incalzire, tapiserie din piele (crem) si scaune electronice cu memorie;
          -siguranta: pe langa 6 airbag-uri (2frontale, 2laterale si 2cortine), Skoda monteaza si sistemele ABS(franare), ESP(stabilitate), MSR(asistenta la frana de motor), EBD(franarea de urgenta).

          ...Octavia poate fi mai practica decat Logan-ul prin Pachetul Drumuri Grele care include telescoape cu inaltatoare si scut motor din otel si pe langa faptul ca are portbagajul mai incapator, prin rabatarea banchetelor spate se dubleaza spatiul portbagajului.

          In concluzie: singurul - (minus) este pretul fata de Logan, dar totodata + (plusul) este ca ofera de 2x mai multe (ca dotari si oportunitati) si de multe ori mai multa fiabilitate, siguranta si comfort.
          Imi place cat de exact poti cuatifica tu exact de CATE ori e mai buna Octavia decat Logan. Un semn al excelentei in domeniul auto!
          Cu cateva posturi mai sus ai recunoscut cu gurita matale (de fapt manutele) ca Logan Prestige se poate compara doar cu versiunile slab dotate de Octavia Tour:
          Originally posted by fanSOT View Post
          ...Insa am observat ca Prestige-ul doar cu atata se compara, cu 1.6MPI 102 cai de la Skoda, chiar daca tot Octavia e superioara.
          Acum revii, cu acelasi patos si avant muncitoresc tipic unui "fanboi" si-ti dai singur cu barda-n scuzati expresia, reluand aceeasi comparatie nerealista intre Logan full si Octavia full.
          Nu mi-o lua in nume de rau, imi place ca argumentezi, multi nu fac asta, si de cateva ori chiar ai folosit argumente rationale.
          Totusi, eu crezi ca iti pierzi timpul pe forumul asta, fie citand date din specificatiile oficiale, pe care stim si noi sa le citim, fie din "Biblia micului fan VW", care pe noi nu ne intereseaza. Vezi tu, si noi stim sa citim date oficiale, deci faptul ca tu le citezi aici s-ar putea sa lase impresia ca ne cam iei de prosti, iar comportamentul de "fanboi" s-ar putea sa deranjeze de la un moment dat avand in vedere ca aici e locul de intalnire al fanilor Logan.
          sigpic
          ^Logan turbat (WIP)^

          Comment


          • Originally posted by Pacco View Post
            Eu nu am zis ca Octavia e mai slaba decat Logan-ul.Nici macar Fabia nu consider ca e mai slaba.Are avantajele ei.Dar la banii care costa Octavia,daca tot am ce am cu motoarele VW.Mi-as lua un VW.Si Jetta e peste Octavia la orice capitol.Mai ales la interior,care Octavia sta foarte prost.
            PS:Golf-ul are coeficientul de 0.34.Diferenta mica fata de Logan.Nu?
            Da. Jetta e peste Octavia, dar doar la estetica, tehnologia si posibilele dotari sunt identice.

            Aici vorbim de Octavia (nu de Golf4), care are CX-ul 0.31, un CX foarte bun.
            Octavia2 are 0.30 si PassatCC are 0.29.

            Originally posted by Cezar View Post
            Ca o incheiere, dupa care propun pt inchidere.
            Octavia este superioara loganului, fapt ce se reflecta si in pret.
            Sunt de acord si, de asemenea, propun inchiderea topic-ului.
            Last edited by fanSOT; 23 February 2009, 13:43. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • @fanSOT:nu intelegi ideea.Octavia e pui de VW.Niciodata nu o sa fie o Octavia cum e un Golf sau cum e Jetta.Mai ales Octavia TOUR e deja fumata rau,cum sa o compari cu Jetta.Jetta a aparut in ce an? in 2005,2006 sau 2007 nu stiu exact.Octavia TOUR e din 90 si ceva.Si nu o sa vezi tu nici in Octavia 2 dotarile unui VW.D-abia acum cu Octavia 3 se apropie si ei cat de cat.Dar nici asa mai ales cu ce au scos cei de la VW in ultimul timp.Plus ca Skodele mie nu imi plac pentru simplu fapt ca sunt copiate.Nu are pic de originalitate.Toate modelele de la Skoda au platforma imprumutata dupa Golf,sau dupa Passat.
              sigpic

              Comment


              • Ce discutii aprinse .
                Cu Skoda de 1,4 75CP nu se compara nimeni?
                Sa vezi atunci discutii.
                Last edited by Cristi_LCD; 23 February 2009, 15:18. Reason: Automerged Doublepost
                Cel mai lent 1,6 8v

                Comment


                • Mai exact, ce sa se compare? Comportamentul masinii cu motorizarea asta sau strict motorul?
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • Sincer habar n-am ce sa se compare. Dar imi place ca se fac o gramada de comparatii unele chiar fara rost. Cele mai misto sunt alea intre cifrele oficiale de pe hartie cand se da copy paste de pe site-urile oficiale.
                    Si in afara de mult hulita comparatie a Loganului cu Leonul restul comparatiilor au fost de dragul discutiilor. De ce mi-a placut "comparatia" cu Leonul? Simplu pentru ca initiatorul thread-ului le detinea pe amandoua si a fost cat a putut de obiectiv.
                    Cel mai lent 1,6 8v

                    Comment


                    • Da.Dar oricum sunt comparatii absurde.Chiar daca le detine pe amandoua.Cum ar fi daca darksid3 ar compara logan-ul cu Corvette-ul ca doar le detine pe amandoua.
                      sigpic

                      Comment


                      • nu, ca asta cu tehnologia de fauveu imprumutata la skoda, sa mute un tanbc de 2 tone cu 1.4mpi de 75 de cai i-a scapat fan-ului nostru skoda, care numai 1.8T vede. ca o scurta rememorare a istoriei auto, audi (mama motorelor turbo din grupul vag) scotea 500CP dintr-un motor de 2.1 litrii, 5 cilindrii (motorul ala, da, tot respectul, a scris istorie), insa acelasi motor a fost facut muci, tocat marunt si inghitit la micul dejun de un motor frantuzesc, 1763cmc, ce dezvolta, ati ghicit, tot 500CP. cu un acelasi tip de motor, adica tot 1763cmc, lancia delta s4 a scos tot 550CP folosind ce? un compresor mecanic si o turbosuflanta, tehnologia denumita triflux. acum 2 ani, super fauveu a inregistrat tehnologia tsi ca fiind motorul cu injectie stratificata ce foloseste compresor si turbina. aialalti au facut-o cu 23 de ani mai devreme. asa ca, tehnologic vorbind, skoda/vw nu e cu nimic superioara celor de la renault. a trecut vremea cu "masina germana". revin, acum ca prietenul cristi mi-a adus aminte, haideti sa comparam octavia 1.4mpi cu loganul. prima parere sa ne-o spuna colegul fanSOT. tot de la el astept o lamurire cu privire la motorul 1.4_16v dohc de la vw ce scoate 75 de cai, in conditiile in care motorul 1.4_16v dohc renault scoate 98CP. care o fi mai performant? sau totul se rezuma la 1.8T? incearca un clio rs de 175 de cai sa vezi cum fluieri in turbina aia de pe 1.8...sau un clio s1600, tot de 170 de cai, tot aspirat, cum da si ala fum la 1.8T...na, ca acum m-am aprins ideea e pana la urma nu sa ne combatem care pe care, ci care pe care la clasa ei. si sa vedem dincolo de propriile concepte, ca lumea nu-i chiar asa cum am auzit noi c-ar fi sau cum credem ca e. nu, e cum e ea si asta nu inseamna ca ceea ce percepem noi e corect. pus in topicul nostru, skoda e peste logan, dar asta nu inseamna ca la clasa ei de masina nu-i tot un fel de "cenusareasa"...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Pai si comparatia dintre Octavia si Logan e absurda. Ele nici macar nu fac parte din aceeasi categorie de masini. Si e clar ca Octavia e mai buna, nu inteleg de ce se tot lungeste atata.

                          Comment


                          • Originally posted by Pacco View Post
                            @fanSOT:nu intelegi ideea.Octavia e pui de VW.Niciodata nu o sa fie o Octavia cum e un Golf sau cum e Jetta.Mai ales Octavia TOUR e deja fumata rau,cum sa o compari cu Jetta.Jetta a aparut in ce an? in 2005,2006 sau 2007 nu stiu exact.Octavia TOUR e din 90 si ceva.Si nu o sa vezi tu nici in Octavia 2 dotarile unui VW.D-abia acum cu Octavia 3 se apropie si ei cat de cat.Dar nici asa mai ales cu ce au scos cei de la VW in ultimul timp.Plus ca Skodele mie nu imi plac pentru simplu fapt ca sunt copiate.Nu are pic de originalitate.Toate modelele de la Skoda au platforma imprumutata dupa Golf,sau dupa Passat.
                            Octavia din '98 e cea clasica, SLX...insa din 2001 e o generatie noua de Octavia care e facelift si se va mai face pana in 2010.

                            Deocamdata nu exista Octavia3 (va aparea peste vreo 2 ani), ci Octavia2 FaceLift.


                            Modele Skoda nu sunt copii, pentru ca VAG (Volkswagen Auto Group) detine Skoda si pentru asta ei isi pun motoarele pe Skoda, Seat si pe Audi (mai putin) si le fac pe platforme identice pentru a-si pastra 'semnatura' pe masini.

                            Normal ca nici o Skoda din aceeasi categorie cu un VW n-o sa fie mai buna, deoarece cei de la VW ar fi tampiti sa renunte la un model VW pentru un model Skoda.


                            PS: Nu mai vorbiti fara sa stiti!

                            Originally posted by Alin0007 View Post
                            Pai si comparatia dintre Octavia si Logan e absurda. Ele nici macar nu fac parte din aceeasi categorie de masini. Si e clar ca Octavia e mai buna, nu inteleg de ce se tot lungeste atata.

                            Se lungeste atata pentru unii sunt incapatanati.

                            PS: Am fost de acord cu un moderator spre inchiderea acestui topic.

                            Originally posted by Raoulz View Post
                            Dintre cele doua eu aleg Octavia,chiar am facut o proba,ieri am condus octavia tour,dupa aceea m-am urcat in loganul meu 1,5 dci,parca ma urcasem in tractor.....haideti sa fim realisti chiar daca toti avem logan,skoda= high,dacia = low....

                            Si eu am condus un logan timp de aproape o saptamana si am avut cam aceeasi aprere despre el.

                            No Ofence!
                            Last edited by fanSOT; 23 February 2009, 20:44. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • .Ma abtin.
                              sigpic

                              Comment


                              • Doar subiectivism..daca in loc de Dacia scria Vw Logan deja plasticele deveneau prin minune mai moi, masina era mai fiabila ca prin farmec iar depasirile se faceau mai usor crepuscular vorbind.
                                Aici inchidem ca thread-ul asta nu are rost.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google