Logan 1.4 Vs Opel Astra 1.7cdti

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • gata, e clar, daca a-ti pasa de tara si romani a ajuns deja sa fie o rusine si sa fii considerat fraier, eu unul ma retrag
    luati-va ce vreti si circulati cu ce vreti

    Comment


    • In continuare nu ai venit cu ceva demn de un dialog.
      Masina dumitale de 7 ani din punctul meu de vedere e mai troaca decat troaca mea de 2 ani. Stiu suficient istoricul, cat sa-mi permita ca pana in 15 000 km si 1 an sa investesc 0 lei in masina. Probabil ca ar fi trebuit sa-l stiu mai bine daca mi-as dori sa ma insor cu ea, ceea ce n-am de gand a face. Repet, diferenta este ca dumneata ai 7 ani cu o masina fosta noua, eu am o masina de 2 ani fosta noua. Care o fi mai buna?
      Cat despre Mercedes, pe acela il stiu perfect, inclusiv persoana de la care a fost cumparata. Acum e ok ca am cumparat sh, si ca n-am luat Dacia?

      LE: eu vorbeam de fabricanti seriosi ai acelor piese, nu piese din targ "originale". Sau dumneata crezi ca doar ce e in reprezenta e ok, iar restul nu? Uiti ca in reprezentanta Dacia pun alte placute decat cele cu care vine initial, dupa care te taxeaza ca si cum ar fi originale? Asta se uita, nu?
      Last edited by Cezar; 15 October 2011, 21:50.

      Comment


      • poate ca iti permiti sa schimbi masina la fiecare 2-3 ani
        desigur ca in situatia asta nu mai faci parte din categoria-tinta a loganului
        eu, pe de alta parte, desi nu ar insemna neaparat un efort financiar din cale afara de mare, nu pot/nu vreau sa fac schimbarea aceasta
        mi-am propus sa tin masina cel putin 10 ani, tocmai din considerentul ca stiu foarte bine ce am in parcare si nu am timp de alte experimente
        o masina noua poate avea probleme, acoperite desigur de garantie, dar eu nu-mi permit luxul de a pierde timpul prin service, si nu sunt singurul in situatia asta, am o cunostinta care a ales loganul din exact acelasi motiv (naveta zilnica de mai bine de 150 de km-1,4 gpl) renuntand la o skoda octavia si baiatul castiga peste 1000 de euro, deci nu se pune problema banilor
        la mine trebuie sa mearga atunci cand am nevoie si loganul imi acopera mai mult decat suficient aceasta nevoie
        de aici se vede destul de clar, zic eu, si "aversiunea" mea catre sh, pentru ca nu-mi pot oferi garantia ca voi circula fara probleme(in plus aparand si posibilitatea sa scot bani din buzunar pentru reparatii)
        sper ca macar acum sa se inteleaga care este cauza optiunii/convingerii mele
        P.S.: nu am spus niciodata nimic de reprezentanta, si eu ma feresc de ele, am spus un "service serios"

        P.S. 2: cu asta sper sa incheiem polemicile si sa revenim la topic, pentru ca
        l-am poluat destul, nu mai are nici o legatura cu titlul

        Comment


        • Si ce iti ofera garantia ca o masina veche de 7 ani va merge in continuare? Am inteles perfect care-i mecanismul pentru care oamenii cumpara masini noi, eu doar incercam sa-ti elimini acea mica psihoza
          Referitor la service serios vs magazinele on-line, eu am cumparat piese printr-un service mai ieftin decat ce prezinta magazinele on-line. Garantie, brand-uri mari, tot ce trebuie.

          In fine, sa revenim la topic.

          Comment


          • Originally posted by B997NDL View Post
            foarte bine spus, Cezare... ca sa nu mai spun ca un vw cu 70.000 e ca un logan cu 20.000 mai ales daca e plimbat prin germania. iti iei masini de acolo la care pivotii te mai tin mult si bine!



            care fiabilitate la logan?! cati au ajuns cu injectoarele in service? te-ai interesat?! si asta la masini de 5-6 ani... sa fim seriosi. nu poti sta in octavia in spate?! dar ce era?! macheta de octavia?! dar stai bine in Logan...nu?!

            .................html[/url]
            Auzi, uita-te pe titlul topicului unde se vorbeste de 1.4, asa cum am vorbit si eu de fiabilitatea lui 1.4 si apoi mai ia niste papadie (curata dintii). Vad ca ai dci, asa ca nu mai da atatea lectii celor cu benzinare, ca-ncepe sa puta.
            Poti sa-mi dau un PM cu situatia mea financiara?
            PS. Vezi ca s-au ieftinit troacele in Germania. Numai bune pentru romanasi ca tine.

            PPS: ai 18 ani macar si implicit carnet? Sau vorbesti de masina lui taticu'? E posibil ca atunci cand unii de pe aici condeacu o Dacia 1310 proletara, altii de pe aici sa scoata praf din masinutele cu telecomanda.
            Last edited by mr.K; 17 October 2011, 10:06. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • @B997NDL : asa eram si eu odata...
              sigpic

              Comment


              • lasati-l ma, ati sarit pe el ? baiatu nu stie ce zice si nu merita bagat in seama
                conform comparatiei voastre nu prea ai ce sa compari, dar daca fortezi situatia o astra noua e mai ok decat un logan nou, dar odata cu "ok"ul vine si pretul mai mare, deci per ansamblu fiabilitatea la logan e mai buna decat la multe masini ...
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • M-am dat si eu in seara asta cu un o Astra g in 4 usi 1.7 CDTI 16v pe 400-500m . Am un logan chel(fara ac servo) 1.4 remapat

                  tr 1 , a plecat mereu putin mai bine
                  tr 2 , il ajungem si il depasam o idee
                  tr 3 , deja era cu o masina in spate

                  Poate si filmez , ca sa plans ca a schimbat tr2 cam devreme prima data .
                  sigpic

                  Comment


                  • Puteti sa filmati de cate ori vreti, si sa schimbe a 2-a cum ar vrea, tot o sa-l faci.
                    Eu m-am dat de nenumarate ori cu Astra 1.7dti de 75 cp respectiv 1.7 cdti de 80 cp si hatchback si combi cu 1.4 laureate stock si nu misca in front, singura conditie e sa n-aiba ei remapare ca atunci nu-i mai vezi .

                    Comment


                    • Era unu care spunea ca a mers cu opel 1.7 de 100 de cai cu 220 )

                      Comment


                      • mai abereaza omu dar nici chiar asa..eu cu 1.8 tddi abia am reusit sa iau 195..totusi...
                        Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                        Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                        sigpic

                        Comment


                        • Viteza poate depinde de la masina la masina. Eu am mers cu opel astra II 1.7CDTI 80CP model 2007 Caravan cu 205KM/H. Masina nu cred ca avea limitarea din fabrica, si in al doilea rand de la 180 la 205 aveai nevoie ca vantul sa nu sufle din fatza, si drumul sa fie foarte liber (accelereaza greu la viteza mare). Este mult mai aerodinamica decat Loganul si asta o ajuta la viteza.

                          Comment


                          • Avea acele decalibrate, ca toate astra-urile H.
                            Limitarea, la glumele astea de masini, e data doar de incapacitatea motorului de a trece peste frecarea cu aerul.
                            Limitarea serioasa se pun la masini puternice, ce depasesc 250 km/h. Restul "limitarilor" sunt asemanatoare limitarilor oamenilor: pur si simplu nu pot mai mult de atat

                            Comment


                            • eu cu un ford focus breack model 2002 1.8tddi 90 gloabe..si iti spun ca nu sta opelu in fata lui ;) la niciun capitol
                              Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                              Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                              sigpic

                              Comment


                              • La 90 de gloabe diesel iti sta in fata si 1.4 90 de cai benzol.
                                Pana la urma toate masinile au acele decalibrate, oricum e o diferenta prea putin notabila intre masini.

                                Insa de ce esti asa de indarjit cu fordul tau ? pana la urma aia 90 de cai diesel ... au mai si imbatranit.
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google