Logan 1.4 Vs Opel Astra 1.7cdti

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    On: Pe mine ma zgarie pe creier multe, mai stai pe forum si o sa te zgarie si pe tine din ce in ce mai multe...
    Off topic: Operatia s-a numit "ablatie partiala de menisc"

    Comment


    • #77
      Originally posted by alessandro View Post
      pana si in cielo sta mai bine din punct de vedere a pozitiei la volan si a coloanei vertebrale care nu oboseste in timp si nu apar durerile. daca unii au si ceva probleme Loganul nu este masina de care au nevoie. saracii de la Dacia au mai si scos reglajul lombar de pe PH2.
      shezutul scaunului este destul de scurt si nu ajunge la incheietura genunchiului sa sustina piciorul si la drum lung este absolut groaznic. pentru persoanele scunde este ok, dar pentru mine care am aproape 1.90 ... dupa 1000 km facuti intr o zi abia mai puteam sa misc piciorul drept.

      la Oltcit, Lada 1500, si Skoda S100 nu am intalnit aceaste probleme.
      Sunt multe pareri despre Logan. Unele juste, altele foarte subiective.

      In ceea ce priveste scaunele, cele din fata sunt suficient de confortabile. Trebuie doar sa le reglezi corect in functie de talia soferului. Eu am 1,86 m si 97 de kilograme. Cam o data pe luna merg Sibiu-Botosani (aproximativ 500 de kilometri). Niciodata nu am avut problemele descrise de colegul de mai sus. Daca ai 1.90, trebuie sa iti dai scaunul mai in spate si rezolvi problema. Punctul slab al Loganului este lipsa de suport lateral a scaunelor si de asemenea lipsa cotierei in standard. Cel putin partea cu cotiera se poate rezolva foarte foarte usor.

      Acum, ca sa revin si la Opel Astra G, vreau sa spun ca am condus acest model si de asemenea am mers si ca pasager. Scaunele si spatiul interior sunt execrabile. Spatarul scaunelor este foarte ingust, iar suportul lombar este foarte prost. Plansa de bord este foarte masiva astfel incat ca sofer intotdeauna genunchiul din dreapta iti sta in contact cu marginea consolei centrale, ceea ce este foarte enervant la drum lung. De asemenea torpedoul este masiv, spatiul la genunchii pasagerului din dreapta fiind mult mai restrans decat la Logan.

      O fi Astra masina cu interior frumos finisat, dar daca stau cu genunchii in gura in ea, chiar nu ma incanta cu nimic.
      Logan GPL 1.4

      Comment


      • #78
        Originally posted by Cezar View Post
        Psihoza in masa....
        Eu am 1.80 si probabil de aceea n-am simtit scaunele obositoare ale Loganului. N-am avut niciodata vreo problema majora. Nu spun ca sunt cele mai confortabila, insa nici nu m-am ridicat anchilozat din ele. Cred totusi ca vedeti problema in cu totul alte culori.

        Alex, cum sa spui ca Lada 1500 avea scaunde confortabile? Cand saraca avea scaune asemanatoare Daciei 1300.
        pemine ma doare spatele de la Logan. nu ma stiu sa am probleme. Lada 1500 avea sezutul scaunului foarte lung si sustine piciorul cand il tii pe accelaratie. cum am mers prima data cu loganul m a durut spatele si piciorul la volan. prima masina in care am patit asta a fost Loganul. depinde de la om la om parerea mea
        Last edited by alessandro; 12 October 2011, 14:04.

        Comment


        • #79
          Pe mine unu nu ma doare spatele,la piciorul drept te deranjeaza la drum lung,dar nu cred ca isi au loc comparatiile cu olcit sau lada 1500!(1.80 si 90 kg)

          Comment


          • #80
            Scaunele loganului sunt ok la comfort, doar ca in (scurt) timp capata joc la spatar si n-au sustinere laterala...nu ca ai avea nevoie la logan de asa ceva ca nu iei curbe cu mach2.
            Oricum, doar masinile premium au suport lateral adevarat.
            Si scaunele din astra caravan aveau joc si in plus de fiecare data cand ma suiam in ea aveam senzatia ca ma pun pe cacastoare
            Keyboard error or no keyboard present.
            Press F1 to continue or DEL to enter setup...

            Comment


            • #81
              Originally posted by Bodanel View Post
              ............................................
              Si mie mi se pare pedala de acceleratie moale insa eu incerc sa tin piciorul rezemat de consola, atat cat este posibil.
              La drum lung cu mers linistit, de om normal, pentru mine e un chin pedala de acceleratie, uneori am dureri pe toata tibia.

              Cu toate astea am condus masini cu pedala de acceleratie la fel de moale, dar probabil din cauza pozitei la volan mai bune, n-am avut probleme nici dupa 1000 km.

              Desi conduc Logan de 4 ani, nici pana acum nu am gasit o pozitie a scaunului care sa-mi convina spre 100%...daca il dau in spate sau il las mai pe spate nu mai ajung cum trebe la volan (a nasol!) daca il dau prea in fata ma deranjeaza crunt la picioare, mai ales dreptul, daca nu-l dau chiar in fata dar ridic spatarul, ma deranjeaza la spate...
              Trebuie recunoscut faptul ca cel putin pentru unii (si nu sunt putini), pozitia la volan nu e chiar ok. Mai ales daca scaunu nu se poate regla si pe inaltime.

              Eu iau treaba asta ca un mic inconvenient, nu protestez prea tare...
              Poate sunt eu ceva mai pretentios.
              Last edited by Octavian; 12 October 2011, 21:19.

              Comment


              • #82
                Scoateti scaunele din logan si puneti-le langa o banca din parc si spuneti ce deosebiri sunt! Acuma ce vreti,daca dai 6,7 mii pe -o masina nu poti sa ceri comfort ca-ntruna de 11 mii..loganu' poate fi comparat la comfort doar cu fiat albea..alta nu-mi vine-n minte..la motorizare e peste albea..dar atat

                Comment


                • #83
                  lasa ca-s mai bune scaunele la un volkswagin cu 400.000 de km alea rupte pe margini de-ti intra toate sarmele alea in c....

                  Comment


                  • #84
                    La drum lung cu mers linistit, de om normal, pentru mine e un chin pedala de acceleratie, uneori am dureri pe toata tibia.
                    Idem + dureri de spate in partea dreapta jos + intepaturi/amorteala/durere la piciorul stang eu le simt din abundenta deoarece am avut piciorul stang fracturat tibie+peroneu si cel drept tibie+peroneu, fractura de metatarsian 4 si 5 si glezna praf .
                    Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                    Comment


                    • #85
                      Cand era Ph2-ul nou, dupa primul drum lung Bucuresti-Zalau am avut ceva dureri de spate, in rest, n-am avut nimic de obiectat insa tot inalt stateam oricat de jos as fi lasat scaunul (luam etalon fata de usa). Cand urcam in astalalta lasata de kilometri, ma simteam super, scaun lasat, ma pun in el chiar stau jos, lombarul merge stas, acceleratia mea este tare ca duritate (mai tare ca la orice MPI iar lui alessandro i-a placut cand a mers cu ea, de-aia nici nu schimb cablul de acceleratie), la drum lung nu m-am plans deloc de asta mai veche, ma simt super in ea).

                      Incep sa am aceeasi placere de a conduce si in Ph2, deja scaunul s-a lasat mult mai mult fata de cum era inainte. Prefer scaunele lasate, am avut ocazia de a merge cu Loganuri cu kilometri putini si stateam ca in camion, parerea mea.

                      La Astra G chiar imi place cum stai ca si pozitie (reglaj volan/scaun), am 1.82 si pare mult mai masiva decat Loganul la interior, cel putin bordul ala care este foarte mare. Sunt faine scaunele sport de fabrica de la Astra G caci au sustinere laterala foarte buna.

                      Dintre ambele masini, la interior ca pozitie aleg clar Astra G. Aruncati cu pietre.
                      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                      Comment


                      • #86
                        astia de va plangeti ca va dor picioarele, este ca nu puteti regla scaunul in ianltime si mai si sunteti mici de statura? clar scaunele din satra sunt mai confortabile, dar chiar banca din parc, scaunul din autobuz fata de ala din astra chiar nu sunt. oricum, inca o comparatie intre o mica si-o compacta.

                        Originally posted by B997NDL View Post
                        ai perfecta dreptate. dar nu sunt de acord cu afirmatia: "Nu sunt genul de om care clasifica Loganul drept o masina proasta". stateam si ma gandeam care ar putea fi mai proasta decat Loganul...si nu-mi vin in cap decat masinile facute in est in epoca comunista. exista in afara de acelea una care sa aibe performate mai slabe si un confort mai redus?! nu ma pot gandi la vreuna...
                        skoda fabia, renault clio, peugeot 206, seat ibiza, mai vrei? in absolut toate astea stai mai prost decat in logan, in varianta ca ai ceva gabarit. iar de performante, exceptand versiunile sport, le cam da loganul din incheietura...
                        Last edited by Seba; 13 October 2011, 00:34. Reason: Automerged Doublepost
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by Seba View Post
                          skoda fabia, renault clio, peugeot 206, seat ibiza, mai vrei? in absolut toate astea stai mai prost decat in logan, in varianta ca ai ceva gabarit. iar de performante, exceptand versiunile sport, le cam da loganul din incheietura...
                          pejo 206 ? am avut ! 30.000 km facuti cu el si era incomparabil mai confortabil decat loganul. avea alte minusuri si nu are rost sa le zic aici , dar in scaun stateai ca-n fotoliu. si am 1,79 90 kg si reglaj inaltime si lombar la logan ...
                          seat ibiza 2004. am facut 2 drumuri de 600 km cu unul. stai mai bine ca in logan , mult mai bine. si motorul de 1.4 16V 101 cai e ideal pe ibiza... nu prea vad sa-l faca loganul de 1.6 16V ...
                          in logan parca stai in duba , daca ai condus ... in schimb in spate pe bancheta loganul bate cam tot ... loc la cap si picioare berechet , pozitie buna...

                          astra g are scaune bunisoare, pozitie la volan buna. in spate stai inghesuit chiar si singur ...
                          h-ul nu a adus inbunatatiri la acest capitol.
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • #88
                            @Seba

                            Am reglare pe inaltime la scaune, am 1.80 si tot ma plang. Daca ai vreo sugestie la reglarea scaunului te ascultam( fara nici o ironie).

                            Comment


                            • #89
                              Schimba scaunul sau schimba masina.

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by Seba View Post
                                skoda fabia, renault clio, peugeot 206, seat ibiza, mai vrei? in absolut toate astea stai mai prost decat in logan, in varianta ca ai ceva gabarit. iar de performante, exceptand versiunile sport, le cam da loganul din incheietura...
                                Si marmota invelea ciocolata in staniol.
                                http://i298.photobucket.com/albums/m...stouserbar.png
                                Everything sounds better . . .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google