Logan Prestige Sau Hyundai Accent 1.4 Premium

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • macar au butoanele pentru geam pe usa

    Comment


    • ntz ntz.....mare revolutie mai sunt si butoanele de la geamuri pe fata de usa...e exact ca la prastia aia de aveo..i-au pus 10.000 de butoane doar ca sa nu ramana loc liber...si la accent...mare design mai are si bordu ala....ca are butoanele de la climatizare sus si un radio-cd....

      Comment


      • Baieti parerea mea este sa ganditi bine situatia, de ce ar avea o masina la acelasi pret cu dacia logan atatea optiuni si avantaje. Banuiesc ca nu aveti incredere in lucrurile bune si ieftine, parerea mea este ca nu exista asa ceva. Am o cunostinta care a lucrat la hyundai si mi-a zis ca inafara de i30 (ce-a mai mare motorizare) si Getz restul sunt cam varza. Accentul ala sincer nu imi place deloc, nu este fiabil in primul rand (asta de la un posesor de accent), loganul are o stabilitate mult mai mare decat accentul, iar in caz ca ai nevoie renault/dacia au cel mai bun service, gasesti piese imediat (si nu prosti de la turcaleti). Parere persoanala Logan Prestige 1.6 16v.
        Negru metalizat, interior crem, 1.6 16v (ph 2 model prestige)...Acel logan care te face si cand sta pe loc

        Comment


        • am mers cu un accent in dreapta si nu imi incapeau genunchii. aveam impresia ca stau cu genunchii pe bord.
          sigpic

          Comment


          • axn cunostinta aia poate lucra la spalatorie , hyundai are vreo 6 modele de diferite clase d la mini la limuzina ex grandeur care are o fiabilitate deosebita, plus cele de teren care sunt in numar de 3 si care au niste motorizari destul de performante.1.6 mpi exista diferite reglaje la scaune , ai acolo un buton care daca il apesi se da scaunu mai in spate, totusi nu e tico, sau matiz.eu zic ca exagerati putin mai mult.

            Comment


            • Buna ziua,in primul rand imi pare bine sa va cunosc si va respect parerile voastre.

              Sunt posesor de Hyundai accent benzina 1.4-95cp.Eu personal am renuntat la garantie din prima zi de cand am luat masina(martie-2008)-acum am 61 mii km si toate reviziile le-am facut fix ca la cartea masinii la un prieten care are service si niciodata nu m-a costat mai mult de 250 lei (ulei+filtru ulei+aer+polen).Pe la 50mii am schimbat 2 bucse fata care au costat 50 lei ambele.
              Merg prieteni cu mine in masina si adesea imi zic ca masina merge la fel ca si atunci cand am luat-o,eu zic ca fiecare cum stie sa isi pastreze bunul.
              Am condus logan prin oras de nenumarate ori si drumul Iasi-Bucuresti l-am facut de vreo 4 ori cu loganul(cu 2 masini diferite logan) si va spun ca nu m-am simtit la fel de "odihnit" ca dupa un drum cu accentul.
              Ca idee daca ar fi sa aleg din nou tot accent as alege.
              Era vorba aia - orice mama isi lauda puiul.
              Numai bine,stima

              Comment


              • E si normal ca Accentul sa fie mai bun ca Loganul, dupa parerea mea se fac comparatii inutile.

                Comment


                • Accent

                  Eu zic ca decat Accent care are ceva probleme si pe la directie mai bine I30 care e 3 clase peste Logan Prestige (diferenta e de vreo 1,000 EUR la pret)
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • Parerea mea referitor la comparatia asta

                    PRO Accent
                    - design interior
                    - calitatea materialelor la interior
                    - optiuni de siguranta, de fapt optiuni in general
                    - antifonare/confort ceva mai bune
                    - motorizari decente, 1.5 CRDI 110 CP e chiar ok si consuma putin
                    - sistem de franare bun

                    PRO Logan

                    - mai ieftin de intretinut (revizii, piese)
                    - spatiu interior mai mare
                    - portbagaj mai mare
                    - pret achizitie mai mic
                    - posibil sa fie ceva mai fiabil
                    - retea service-uri mai dezvoltata
                    - designul exterior la PH1 Prestige mi se pare mai ok decat cel de la Accent, oricum nici cel din urma nu e urat, tine de gusturi
                    - stablitate si tinuta de drum, peste Accent

                    Datele sunt "culese" de pe masina unei matusi, Accent 1.5 CRDI 110 CP, undeva la 13 000 pret de lista, achizitionata la sub 11 000 euro cu discount. Avand in vedere motorizarea, optiunile - AC, proiectoare ceata, geamuri electrice, oglinzi electrice incalzite, cotiera spate, o gramada de airbag-uri, CD Player + casetofon si 6 incinte acustice si mai sunt, eu zic ca a facut o alegere excelenta. Oscila intre Logan si Accent, eu am sfatuit-o sa isi ia Accentul avand in vedere oferta buna prinsa la Dealer si mai ales ca inainte a avut tot Logan (1.4 Preferance), vandut (tot in familie) fiindca nu avea A/C, am zis sa incerce ceva nou. Foarte multumita pana acum de Hyundai, masina are 2 ani si putini km (sub 20 000).
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • daca prinzi oferta in jur de 10000 o masina calumea si cu dotari, atunci aia e ok in loc de logan. mai ales daca nu-s plasticurile tari. in alta ordine de idei, accent se vrea masina din clsa compacta, concurent cu megane, golf, acum i30, accent nu stiu daca se mai face, sau se face doar prin turcia sau pt europa de est...ligheanul in schimb e cea mai mare masina din clasa mica, deci inferioara accent-ului. acumk cativa ani nu merita accent-ul in detrimentul unui megane, iar fata de logan, era prea scump la ce oferea. cum am mai zis, in cazul unei oferte ok, merita, pt ca 10000 pt o dacie dizal vs 11000 un accent, e clar ce alege omul.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • PRO Logan
                        -stablitate si tinuta de drum, peste Accent

                        Sta mai bine pe drum Loganul? Intradevar,Accentul are gume pe 175 dar nu e asa inalt. Hmmm:-?
                        Cumpar volan de Duster

                        Comment


                        • Eu l-am condus destul de putin si parerea asta mi-a lasat-o. Nu am intrat blana cu el iti dai seama. Chiar si posesoarea a spus dupa cateva mii de km ca statea mai bine Loganul pe sosea, Logan condus 50 000 km incaltat cu Kormorane.

                          @ Seba - mi se pare foarte tras de par sa compari Accent cu 308, Golf, Focus, etc. Am mers cu 308 (var'mio) 1.6 HDI si sincer (in afara de performante) nu se poate compara cu Accent/Logan/Aveo (care s-ar putea baga fara prea mult stres in aceeasi clasa) iar ca fiabilitate sta chiar bine, 70 000 km condus de mai multe persoane (sotia, el, prieteni), forja, drumuri de toate tipurile merge ceas si nu a picat nimic la el.
                          Last edited by Shakar; 16 June 2011, 00:11.
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • Logan vs Hyundai????

                            Sunt posesorul ambelor tipuri de auto, un tractoraş mcv şi un accent tot 1,5 din 2006. Logan : consum 5 mixt,
                            Accent : consum 5,5 mixt
                            La întreţinere Accentul are distribuţie pe lanţ aşa că nu avem ce compara aici, filtrele sunt cam la acelaşi preţ, am schimbat la accent semibieletele 80 ambele şi bucşi bară 54 lei ambele iar la logy bate un pivot 150 cu braţ, capete de bară, bucşi bară, plus unghiurile, vai de capul meu... Accentul are 100k km iar logy 49k.
                            Ca dotări siguranţă accent airbaguri faţă, perdea, scaune, esp, abs, eps, logy două airbaguri. Ţinută de drum: nu am ce să reproşez niciunuia nimic. Cea mai mare viteză cu care am rulat: accent 195 pe ceas, logy 140 pe ceas. Accentul are mai mare forţă şi o simţi imediat cum atingi acceleraţia. Ar mai fi multe de spus dar nu vreau să plictisesc...

                            Comment


                            • dom'ne, eu la 40000km, cu suspensii sport, gume cu talon mic, dat prin gropi ca am indoit jante oz wrc si masina alergata ocazional pe circuit, vtm, indemanare, n-am schimbat atatea piese si n-am bataile pe care le enumeri matale acolo. nevasta-mea cu loganul stock la 45000km n-a aschimbat o bucsa si nu bate nimic; intamplator cunosc pretenar care la 50000km de accent e la a doua caseta de directie sial trei-lea set de telescoape spate. drept e ca accentul lui e din primele loturi, dar situatia nu mi se pare asa dezastruoasa pentru logan. accent din start s-a vrut concurent pt megane, 307, focus, pe cand loganul e concurentul lui polo, fabia, 206/207...oricum, la generatiile actuale de accent, unde cred ca s-au rezolvat problemele de directie si suspensii, sa mai prinzi si o oferta calumea, loganul nu mai are loc in ecuatie.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • zicea cineva ca la accent e problema mare la caseta de directie parca...

                                eu am schimbat la 62 000 capetele de bara ... in rest nu bate nimic...ma declar totusi multumit

                                ps: daca as avea posibilitatea, nu as alege accent, conteaza mult designul pentru mine ;)
                                " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google