Sandero Stepway 2 Vs Hyundai I20 Comfort

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sandero Stepway 2 Vs Hyundai I20 Comfort

    As dormi sa cumpar o masina noua cu un buget de aproximativ 11000 euro. Am cam ajuns la urmatoarele doua variante, ce mi-ati recomanda ?
    – Dacia Sandero Stepway 0.9 tce 90 cp - 11300 euro
    – Hyundai i20 Comfort 1.25 84 cp - 10800 euro (nu are proiectoare de ceata, volan si schimbator cu piele, navigatie, cruise control, fata de stepway)
    Precizez ca intentionez sa tin masina 8-10 ani si fac maxim 10-15000 km/an, mergand zilnic 3 km pana la locul de munca. Cel mai apropiat service Hyundai e la 100 km, pe cand Dacia e la mine in oras.
    45
    Dacia Sandero Stepway 2 - 0.9 tce
    44.44%
    20
    Hyundai i20 Comfort - 1.25 84 cp
    55.56%
    25

  • #2
    din pct meu de evdere hyundai i20

    distributie pe lant, extrem de silentioasa, garantia mai mare decat ofera dacia (5 ani fara limita de km!!) si mi se pare ca e si din bara in bara, design mai frumos, fiabilitate (nu ai turbo, intercooler, prostii), consum redus, 5 stele la siguranta etc



    Last edited by cristi....; 9 August 2015, 18:53.

    Comment


    • #3
      +1 Hyundai. Ai primit (deja) destule argumente ...
      Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

      Comment


      • #4
        revizii la pret de dacia sau mai redus...garantie anticoroziva 12 ani... adica fix cam cat vrei s-o pastrezi; la dacia iti apare in cateva luni, cel mai probabil sau iti crapa masticul de protectie...



        eu zic ca toate aceste beneficii sunt net in favoarea hyundaiului

        Hyundai mai face un pas către o gamă la standarde europene şi aduce pe piaţa noastră a doua generaţie a modelului de clasă mică i20. Iar progresul este evident.


        http://www.pro motor.ro/teste-auto/test-drive/test-in-romania-cu-noul-hyundai-i20-13879024

        inca 2 teste; la ultimul link, dupa ce dai copy paste la url sterge spatiul dintre o si m

        bonus:
        zgomotul produs de portiere la inchidere e ca la masinile de lux;

        din pct meu de vedere nu are nici o treaba cu dacia, e mult mai bine facuta
        Last edited by cristi....; 9 August 2015, 20:53. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #5
          Originally posted by gmihai89 View Post
          As dormi sa cumpar o masina noua cu un buget de aproximativ 11000 euro. Am cam ajuns la urmatoarele doua variante, ce mi-ati recomanda ?
          – Dacia Sandero Stepway 0.9 tce 90 cp - 11300 euro
          – Hyundai i20 Comfort 1.25 84 cp - 10800 euro (nu are proiectoare de ceata, volan si schimbator cu piele, navigatie, cruise control, fata de stepway)
          Precizez ca intentionez sa tin masina 8-10 ani si fac maxim 10-15000 km/an, mergand zilnic 3 km pana la locul de munca. Cel mai apropiat service Hyundai e la 100 km, pe cand Dacia e la mine in oras.
          Ia-ti Sandero Stepway 0.9 tce si nu o sa regreti.

          Trimis de pe al meu Philips_S398 folosind Tapatalk

          Originally posted by cristi.... View Post
          din pct meu de evdere hyundai i20

          distributie pe lant, extrem de silentioasa, garantia mai mare decat ofera dacia (5 ani fara limita de km!!) si mi se pare ca e si din bara in bara, design mai frumos, fiabilitate (nu ai turbo, intercooler, prostii), consum redus, 5 stele la siguranta etc



          http://www.turatii.ro/2015/04/24/hyu...2l-black-line/
          Si stepway 0.9 tce are distributie pe lant

          Trimis de pe al meu Philips_S398 folosind Tapatalk
          Last edited by aslanalbert; 9 August 2015, 21:09. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #6
            Si eu votez tot pentru Hyundai, masina buna, daca prindeam oferta, pe asta o alegeam si eu. Cu Dacia (hotii, spagarii francezi de la Reanault) m-am lămurit.

            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • #7
              garantie din bara in bara la Hyundai? adica la capete de bara, becuri, acumulator si alte consumabile? mai verosimile sunt filmele cu rambo...
              gmihai89, ce masina ai avut inainte?
              Computer, did we bring batteries?... Computer?...

              Comment


              • #8
                Si eu tot spre Hyundai inclin. Desi mie imi place si Stepway.
                Motorul e ceva mai puternic la dacie datorita turbinei dar nu stiu cat de bine ii vor face turbinei drumurile mele scurte de 3 km la rece, iarna.
                Am un matiz in prezent asa ca stiu cum sa merg mai sportiv, daca e cazul, si fara turbina, desi creste consumul considerabil.
                Singurele avantaje la dacie ar fi garda la sol si reteaua de service-uri.
                Legat de garda la sol, Hyundai are 14cm, chiar mai putin decat matizul, care are 15cm... iar Stepway are 20cm parca. Nu intentionez sa ma bag pe campuri cu masina dar pentru Romania nu strica cat mai mare

                Matiz 0.8 - 52 CP din 2004. In prezent cu 294000 km si inca duce, dar parca l-as da la rabla.
                Last edited by gmihai89; 9 August 2015, 21:48. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #9
                  Si eu tot Matiz am avut (fab 2006) . O sa ai un soc daca iti ei Dacia. Daca nu esti genul sa pui tu mana sa lucrezi la masina, este prea costisitoare. Dpdv al fiabilitatii mergi pe ceva testat. Hyundai +10 din partea mea.
                  ps
                  Matizul nu mai valoreaza nimic pt vanzare, dezmembrare si vanzare pe bucati daca ai timp de ass ceva.

                  Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                  Last edited by Oti; 9 August 2015, 21:57.
                  „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • #10
                    daca inca mai duce, incearca sa-l vinzi. apoi faci rost de un tichet rabla. astfel castigi pe doua fronturi.
                    Hyundai sau sandero? parerea mea e sa mergi la reprezentante (dealeri, cum se spune acum) si sa faci un drive test. observi tinuta la drum, confortul, ergonomia si alte aspecte care te intereseaza.
                    indiferent ce alegi, iti urez bafta!
                    Oti, ce sa lucrezi la masina? doar nu te apuci sa tragi la saiba si sa sufli in piulita ca la batrana 1300...
                    Last edited by TopCat; 9 August 2015, 21:57.
                    Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                    Comment


                    • #11
                      Eu zic STEPWAY! Hyundai-ul,mie personal,nu-mi place(mai ales la exterior),la interior arata ceva mai bine.Sa nu-mi sariti in cap...NU am spus ca Hyundai-ul nu e bun,dar este parerea mea personala!

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by TopCat View Post
                        daca inca mai duce, incearca sa-l vinzi. apoi faci rost de un tichet rabla. astfel castigi pe doua fronturi.
                        Hyundai sau sandero? parerea mea e sa mergi la reprezentante (dealeri, cum se spune acum) si sa faci un drive test. observi tinuta la drum, confortul, ergonomia si alte aspecte care te intereseaza.
                        indiferent ce alegi, iti urez bafta!
                        Nu am cum sa il vand pentru ca ar trebui platita taxa de inmatriculare care e foarte mare pentru euro 2 si nu l-ar cumpara nimeni la km astia.

                        Comment


                        • #13
                          Eu am ales in primăvara un Sandero 1.2 laureat (7400 prin rabla). Sunt cateva chestii care ma supăra la mașină: stabilitatea (mai exact senzația de balans in viraje), unele plasticele ce se zgârie si detalii legate de finisaje. Pe ansamblu, insa, sunt mulțumit. Sunt conștient de minusuri si nu am pretenții exagerate.

                          Cu toate acestea, la un buget de 11000 de euro as fi ales altceva.

                          Hyundai e o mașină foarte ok. Iar I20 arata demențial. Zic sa mergi pe corneană sau o Dacia mai ieftina.
                          Last edited by fallax; 9 August 2015, 22:05.

                          Comment


                          • #14
                            Inform f bine pe forum la "probleme tehnice", sunt erori in proiectare evidente, se adauga un service de rahat. Portierele se freaca de chedere, etc
                            Nu mai spun de rugina care scade val masinii.....
                            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                            Last edited by Oti; 9 August 2015, 22:05.
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • #15
                              Ar trebui sa faci drum la reprezentantele amandurora si sa faci test drive, vezi care iti convine mai mult. La Hyundai sa incerci varianta Black Line, iar daca vrei sa o cumperi cu programul rabla e putin peste 11000 euro.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google