Sandero Stepway 2 Vs Hyundai I20 Comfort

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    pt i20 platesti maxim 12800 iar pt logan ptce 90 cu toate optionalele dispobibile 11450, deci o diferenta de 1350 de euro...adica mica spre foarte mica raportat la cat o vei tine si care sunt bani investiti corect si cu cap; adica nu vei face reclamatii non stop la anpc, vc etc ca aia scartaie, ca aia a ruginit ca aia nu stiu ce face, nu se inchide bine etc

    apoi mai pierzi din vedere un aspect important, de fapt 2, cruciale: dacia ofera standard 3 ani garantie, hai sa punem 4 sau 5 maxim, dar in limita a 120.000km, iar asta daca platesti tu suplimentar cateva sute bune de euro, iar hyundai zice: nu frate, 5 ani garantie, fara limita de km, inclusa in pret; deci iata ca avantajul ala de 1350 de euro s-a diminuat subit cu vreo 500 de euro contravaloarea garantiei suplimentare la dacia cu inca 2 ani; iar apoi ai garantia anticoroziune: dacia zice 6 ani, hyundai zice dublu: 12 ani

    apoi cei care inca viseaza la masini dacia fiabile se pare ca au pierdut lozu castigator in sensul ca colegul torq, care pare sa fie in posesia informatiilor reale si obiective de la dacia, a afirmat la un moment dat ca ce scoate acu dacia (logan, sandero) deja vin cu taieri de costuri pe partea de masticare, adica nu mai izoleaza baietii cu mastic cum trebuie, ci mai usurel asa, cat sa nu zica ca nu au dat
    Last edited by cristi....; 9 August 2015, 23:23.

    Comment


    • #32
      Hyundai îţi recomand şi eu.

      Comment


      • #33
        te inteleg dar vezi sa nu ajungi sa platesti mai mult dupa aia masina decat ar face ea la un credit pe atatia ani...pe cati ani ar fi? 5? 6?...

        acum depinde foarte mult ce vrei de la masina: ca daca e asa, ca nu vrei sa dai mai mult de o suma de bani pe rate, atunci nu solicita bugetul la maximum...daca important pt tine e doar o masina noua cu un oarecare confort, fara alte pretentii, mai bine mergi pe dacia...0.9tce echipare de mijloc, insa mi se pare ca nu are a.c sau pe laureat 1.2. inteleg ca pt 3 km de naveta, nu e chiar imperioasa o nevoie de putere suplimentara. adica cevreau sa zic e sa-ti faci calculele pentru compromisul optim intre nevoile tale reale si bugetul disponibil. pe langa asta, adica pe langa rata masinii, mai ia in calcul si rata casco; la o masina mai scumpa rata e mai mare decat la o masina mai ieftina, nu cu mult, insa, daca e sa ne limitam intr-un buget, conteaza si 20 de euro in plus sa zicem

        Comment


        • #34
          Originally posted by cristi.... View Post
          te inteleg dar vezi sa nu ajungi sa platesti mai mult dupa aia masina decat ar face ea la un credit pe atatia ani...pe cati ani ar fi? 5? 6?...

          acum depinde foarte mult ce vrei de la masina: ca daca e asa, ca nu vrei sa dai mai mult de o suma de bani pe rate, atunci nu solicita bugetul la maximum...daca important pt tine e doar o masina noua cu un oarecare confort, fara alte pretentii, mai bine mergi pe dacia...0.9tce echipare de mijloc, insa mi se pare ca nu are a.c sau pe laureat 1.2. inteleg ca pt 3 km de naveta, nu e chiar imperioasa o nevoie de putere suplimentara. adica cevreau sa zic e sa-ti faci calculele pentru compromisul optim intre nevoile tale reale si bugetul disponibil. pe langa asta, adica pe langa rata masinii, mai ia in calcul si rata casco; la o masina mai scumpa rata e mai mare decat la o masina mai ieftina, nu cu mult, insa, daca e sa ne limitam intr-un buget, conteaza si 20 de euro in plus sa zicem
          Eu am un venit de 3000 lei / luna. Rata 700 pe 5 ani + casco + rca + benzina + etc. nu ar trebui sa treaca de 1200 lei cred. Cam mult daca ma gandesc bine, dar ce pot sa fac, parca nu mi-as lua SH.

          Comment


          • #35
            la 11 mii acu vreo 2 sapt era disponibila si o varianta de renault fluence pro, 1.6 16v 115 cai euro 6. de pe site a disparut oferta asta dar o sa mai apara anul asta

            ba mint, a reaparut...








            si kia are acu promotie, ce ai zice de un rio facelift bine dotat la un pret mai mic decat un sandero stepway?? 7 ani garantie, esti boier
            Last edited by cristi....; 9 August 2015, 23:47.

            Comment


            • #36
              Logan 1 a fost ok pentru ca e o masina simpla, aproape spartana. De la ph2 si incepand cu Logan 2, elementele noi introduse ( de protectie activa, navigatie, plastice mai placute ochiului) se traduc prin compromisuri si lipsuri din alte locuri, deci per ansamblu, calitatea a scazut si mai mult. Daca asta nu e un criteriu suficient, ganditi-va la atitudinea personalului de la garantie.
              Hyundai intotdeauna a stat bine la garantie, practic, cu asta s-au ridicat.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #37
                Originally posted by cristi.... View Post
                la 11 mii acu vreo 2 sapt era disponibila si o varianta de renault fluence pro, 1.6 16v 115 cai euro 6. de pe site a disparut oferta asta dar o sa mai apara anul asta

                ba mint, a reaparut...








                si kia are acu promotie, ce ai zice de un rio facelift bine dotat la un pret mai mic decat un sandero stepway?? 7 ani garantie, esti boier
                Hmm au bagat toti promotii vad in august. Interesant si Kia, si e mai dotat decat Hyundai-ul la aceeasi bani.

                Comment


                • #38
                  grupul hyundai-kia, ca practic sunt frati

                  si pe langa garantie, au inovat si au inteles ca daca vor sa se bata in europa trebuie sa faca masini pe placul europeniilor astfel ca si-au mutat arealu de actiuni in europa: proiectarea designului in europa, fabrici in europa etc; in plus, ascensiunea lor e incomparabil mai rapida si mai buna decat a daciei; atat in termeni de design, calitate (si aici ma refer la tot) cat si fiabilitate, motoare moderne, eficiente, fiabile

                  Originally posted by gmihai89 View Post
                  Hmm au bagat toti promotii vad in august. Interesant si Kia, si e mai dotat decat Hyundai-ul la aceeasi bani.
                  pai tocmai, nu trebuie sa ramai setat doar pe o marca sau 2, vezi ce iti ofera toti producatorii ca s-ar putea sa ai unele surprize

                  pardon, la mai putini bani vrei sa zici: 11 mii vs 9625

                  la putin sub 11 mii iti poti trage o kia ceed facelift...adica clasa compacta, altceva decat i20 sau dacia...



                  na, potiti, cum sa compar (ati) dacia logan cu kia ceed? chiar si varianta de top de la dacia cu entry levelul de la ceed, tot ceed iese in avantaj all around

                  in plus vopseaua metalizata la kia e 93 de euro iar la dacia vreo 300... misto nu? cu toate astea dacia ofera numai 6 ani garantie iar kia 12 la un pret al vopselei de 3 ori si ceva mai mic...

                  un test mai vechi cu kia rio, inainte de varianta facelift... sa-ti faci o idee




                  mai exista si optiunea unu vw polo facelift 1.2tsi 90 de caluti, in echiparea de mijloc comfortline



                  in stanga jos sunt cele 2 optiuni: trend 1.0 60 de cai de la 9 mii de euro si la 10 si un pic 1.2tsi comfortline

                  10064 de euro, un pret foarte bun zic eu, diferenta semnificativa fata de dacia la calitatea materialelor, ansamblare, tinuta de drum, insonorizare etc si totul la un pret mai mic decat dai pe un logan, repet...avantajul pretului la dacia s-a cam risipit...sau cel putin eu nu mai vad nici un avantaj ca are, decat daca iau varianta cheala

                  ai de unde alege, nu te poti plange si "marfa" buna. acu ramane numai sa te decizi asupra careia vei ramane

                  test cu polo 1.2tsi 90, facelift

                  Primul test în România cu VW Polo facelift în noua versiune de echipare "Fresh" și motorul 1.2 benzină de 90 CP. https://www.masinicugiurgeasibratu.ro
                  Last edited by cristi....; 10 August 2015, 00:34. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #39
                    Eu va dau un indiciu: daca va intereseaza ratingul unei marci/model, cautati review de pe piata occidentala. Acolo cererea este mult mai exigenta, concurenta mai acerba, deci parerile sunt mai pertinente. Tot ce sare de 4 stele ca rating, e ok. Zona estica inca se multumeste cu ciurucuri.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #40
                      In sfarsit concurenta la Dacia! Lowcostul asiaticilor o sa le o faca celor de la Dacia. Daca nu se trezesc la timp, nu umbla la conceptie, logica constructie, proiectare o sa piarda pe termen lung. Mutarea fabricilor in Maroc, India, reducerea costurilor la materiale, productie, nu este o solutie.

                      Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • #41
                        Lasa ca acum apar postacii si sar in cap. E luni, chef de munca....asta daca nu sunt in concediu ca am auzit ca la uzina luna august e luna de vacante fortate.
                        Acum vin si sar in cap ca dacia e cea mai sigura masina noua la banii astia. Pai normal, daca e singura. Oricum e sigura pe dracu, dar nu mai conteaza.

                        Comment


                        • #42
                          Salut,

                          Eu iti recomand, daca tot vrei sa tii masina 8-10 ani sa te gandesti la altceva decat dacia. Din punctul meu de vedere, orice alta marca iti ofera o masina mai buna din diverse puncte de vedere.

                          O sa vrei mai mult confort dupa un timp, iar asta la dacia nu o sa gasesti, probabil deja dupa 1 an o sa zornaie tot bordul si o sa te inebuneasca. La fel cu vopseaua, e de tot rahatul, o bataie de joc, ca sa nu mai zic de materialele folosite. Asamblarea la fel. Siguranta din punctul meu de vedere e 2 maxim 3 stele la dacia. La fel ca si colegii, confirm faptul ca personalul e de tot rahatul in orice service ai merge si eu am testat mai mult reprezentante, aceeasi marie cu alta palarie iar cand aduci vorba de garantie mai au putin si te arunca la cos....ca sa facem expertiza, ca sa facem ancheta...si tot asa.

                          Hyundai si Kia, vin tare din urma....daca ai rabdare si analizezi toate ofertele o sa vezi ca au un raport calitate/pret foarte corect.

                          Succes sa ai!
                          Bafta

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by gmihai89 View Post
                            Eu am un venit de 3000 lei / luna. Rata 700 pe 5 ani + casco + rca + benzina + etc. nu ar trebui sa treaca de 1200 lei cred. Cam mult daca ma gandesc bine, dar ce pot sa fac, parca nu mi-as lua SH.
                            Recomand Hyiundai. Fugi de Dacia ca de dracu.

                            Nu iti recomand la venitul care il ai sa faci rata mai mare de 600 lei. Eu mi-am luat Loganul actual in 2011 cu un credit de nevoi personale pe 3 ani. Nu pt toata masina mai aveam eu bani plus masina cealalta vanduta. Rata imi ajungea la 900 lei pe luna. Atunci in 2011 aveam 2800 lei in mana. 900 lei a fost enorm. Foarte greu am reusit sa o termin plus ca mai intrau in casa inca un 2100 lei venitul sotiei.
                            Tu vad ca esti singur iti va fi si mai greu. Adaugi un 500 lei combustibil lunar, RCA, taxe, casco, anvelope iarna, revizii, itp, plimbari ca nu iti iei masina sa o admiri de la balcon, ai sa ajungi in medie pe luna la mai mult din jumatate din venit. Nu se merita.
                            Timp de trei ani mie masina mi-a cerut in medie lunar cca 2000 lei: rata la nevoi personale, benzina urban, casco, revizii, RCA, rovinieta, itp, benzina plimbari. Nu se merita.
                            Muncim ca prostii pentru niste cazane. Macar i-ati Hyundai daca tot ai sa fii sclav.
                            Last edited by Archangel80; 10 August 2015, 12:01.

                            Comment


                            • #44
                              Foarte bun calculul, l-am facut si eu anul trecut cand am luat masina, nu stiu ce s-a intamplat.... acum in parcare cand ma uit vad o Dacie, ma sterg la ochi, zic ca visez....ce cosmar!
                              ps
                              masina am luat-o cash, m-am zgarcit la o rata de 400lei, am zis ca mai bine renovez casa de la tara.
                              Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                              Last edited by Oti; 10 August 2015, 12:18.
                              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                              Comment


                              • #45
                                Nu se merita sa investesti in masini decat daca ai venituri decente de minim 1500 euro venit pe familie.
                                E bine sa investesti in educatia copilului, perfomare profesionala, sport, excursii, plimbari, mancare buna, vizite la muzee si obiective turistice, carti, biciclete, o cafea de calitate buna, prieteni si multe altele.
                                La un venit de 1000 de euro per familie plus o rata la masina stai si te uiti la TV. Asta nu e viata. My 2 cents.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google