Logan Ph2 Laureate Bleu Mineral, Masina Romaneasca Pentru Strazi Romanesti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan Ph2 Laureate Bleu Mineral, Masina Romaneasca Pentru Strazi Romanesti

    Salut.

    Incep si eu jurnalul meu prezentand noua mea achizitie. In noiembrie am achizitionat un logan laureate 1.6 mpi. L-am cumparat prin credit auto de la brd pe o perioada de 6 ani, rate fixe in lei (800 ron). Am cautat o masina pana in 10.000 eur, practica, spatioasa, cu costul de intretinere scazut, care sa o pot repara repede daca pateste ceva, sa fie cat de cat potrivita pt drumurile noastre. Si singura care s-a incadrat in cerintele mele a fost dacia logan. Ma mai gandeam si la un hyundai accent, dar si bugetul si calculele din familie nu mi-a permis sa iau o masina cu aproape 2000 eur mai scumpa decat logan. Am dat pe logan 9200 eur sau 34400 ron la data de 12.11.2008. Unii ma intrebau de ce nu mi-am luat masina second hand straina. Eu am preferat o masina noua, chiar daca nu imi permiteam decat logan. Am vrut sa fie noua, eu sa fiu primul proprietar, eu sa am grija de ea, sa o ingrijesc cum stiu eu mai bine si daca are vre-un defect sa am garantie la ea in primii ani. Am cativa prieteni care au masin second hand (opel, audi, renault, ford) si platesc pe intretinere, pe piese consumabile, pe asigurare f mult, chiar daca sunt vechi de 7-10 ani. Si cand au patit cate un eveniment nefericit pe service au dat o caruta de bani. Eu nu cred ca as fi putut duce cu familia mea asemenea costuri.
    Dar sa revin la masinuta mea. Din punctul meu de vedere este o masina chiar ok. Are si calitati, dar si defecte, unele chiar deranjante. Dar asta-i viata, de cat platesti atat ai parte. Nu sunt tipul omului care vrea ieftin si bun (de firma). Sunt un om linistit, familist, calm in trafic. Cred ca toti am vrea mercedesuri, bmw uri, vw, etc. Printre calitati ... pret redus pt o masina de dimensiunile logan, spatiu multumitor, costuri de intretinere reduse, design si interior lucrat mai cu atentie ( comparativ cu loganul anterior care mi se parea ca arata cam nasol, mai ales la interior). Acum ca au pus o tapiterie, ca au pus niste manere mai omenesti pe portierele din fata, au mai schimbat putin bordul si plasticul parca este mai bun, masina arata putin altfel, nu stiu cum sa zic, este mai primitoare. Printre defecte... consumul bineinteles (6.9-7 extraurban, 9-9.5 urban), faptul ca nu este izolata fonic si zgomotul motorului se aude chiar suparator, in opinia mea, la turatii mari, cam instabila la viteze de 130 km/h, stergatoarele care scartaie, scaunul din dreapta care parca este prea cocotat si daca sta cineva mai inalt se simte parca in tavan. In fine are, calitati si defecte poate mult mai multe decat am enumerat eu aici. Dar ce sa cer de la o masina de 9200 de euro. Eu sunt extrem de multumit ca ma duce in conditii bune din punctul A in punctul B. Decat pe jos sau cu autobuzul, e mult mai buna o masina, fie ea si logan.
    Ca optionale am luat ABS ul (optional pe atunci) si vopsea metalizata. Altceva nu m-a mai interesat. Masina mi-a fost livrata in 3 zile si in reprezentanta mi-am mai pus si aparatori de noroi.
    Ca investitii dupa cumparare au fost schimbarea cd playerului stock, cu un mp3 player sony cdx-gt620u. Am vrut un player cu intrare usb pe fata. Sunt extrem de multumit de aces player 450 ron din metro, multe functii si setari, sunet bun pt cat doresc eu. Mi-am schimbat si boxele cu boxe tot de 13 cm blaupunkt GTx 542 40w rms si 180w putere totala. Se aude super ok pt gustul meu. Imi place muzica din anii 70-80. Mi-am cumparat si un detector beltronics 965, iarasi, de care sunt f multumit. Am schimbat si stergatoarele din fabrica cu o pereche de bosch aerotwin. Ca navigator folosesc telefonul cu aplicatia garmin mobilext 4.20.00 + ro.a.d. 2008. Prin interior mi-am mai pus niste accesorii pt a-mi face calatoriile mai comode dupa cum se vede si in poze.La motor mi-am facut si o remapare pt a mai castiga ceva putere. Nu e mult, dar atat cat e, e binevenita. De 150 ron nu ma asteptam la minuni. Sunt multi care cred ca daca dau 150 ron pe o remapare, ar trebui ca apoi masina sa prinda aripi, sa se ia la intrecere cu celelalte de fite. Sunt multi care isi tuneaza masinile de mii de euro pt un castig de 20-30 cai. Asa ca 5-10 cai la 150 ron, e un pret corect.
    In prezent am vreo 9000 km cu masina, nu am avut niciun eveniment, am mers si la munte pe zapada, am traversat ceahlaul, pe zapada si ghetus, de la izvorul muntelui la durau, am mers si pe la bicaz si in "n" locuri si masina a fost mai mult decat loiala.
    Per total sunt multumit si ceea ce ma face fericit e ca sunt sanatos si fericit alaturi de sotia mea si putem sa colindam tara in lung si in lat cu o masina curata, in care nu ne ninge, nu ne ploua, vara e racoare si mergem unde vrem, cand vrem, chiar daca masina se numeste... dacia logan.

    atasez si cateva poze
    lc7.jpg

    lc6.jpg

    lc5.jpg

    lc4.jpg

    lc3.jpg

    lc1.jpg

    lc2.jpg
    sigpic

  • #2
    frumoasa masina
    si descrierea...
    eu am luat masina cam cu o luna inaintea ta si am facut saptamana asta revizia de 20.000 km
    nici o defectiune si merge super
    cam dupa 10.000 km motoru "si-a dat drumu"
    sa o stapanesti sanatos si km fara evenimente

    p.s. am facut casco de 3 saptamani si parca merge mai bine
    sigpic42.453.149

    Comment


    • #3
      Frumoasa masina sa o stapanesti sanatos!

      Comment


      • #4
        frumos ph2 drumuri bune si scurta descriere,toate cele bune.
        sigpic #

        Comment


        • #5
          Salut.Sa o stapanesti sanatos si sa va bucurati de ea.
          Numai bine.
          Un Logan----YNG-----
          Numai bine.

          Comment


          • #6
            Originally posted by hriberiu View Post
            frumoasa masina
            si descrierea...
            eu am luat masina cam cu o luna inaintea ta si am facut saptamana asta revizia de 20.000 km
            nici o defectiune si merge super
            cam dupa 10.000 km motoru "si-a dat drumu"
            sa o stapanesti sanatos si km fara evenimente

            p.s. am facut casco de 3 saptamani si parca merge mai bine
            cat te-a costat revizia?? te-a lasat cu uleiul tau?
            eu am schimbat uleiul la masina si filtrul de ulei. le-am schimbat la cineva cunoscut care era mecanic auto. nu am vrut sa mai dau bani in plus la service dacia si sper sa nu sa se prinda in noiembrie cand voi face revizia. am pus mobil 1 5w40. pe ulei am dat 130 ron + 27 ron filtrul + 20 ron manopera. masina are acum 9100 km. dupa ce am mers cam 60 km, primele impresii au fost foarte bune. acum parca este alta masina. nu stiu ce fel de ulei pun aia de la dacia, dar dupa ce am pus mobil 1 motorul este mult mai silentios, se simte ca o duce mai bine cu acest ulei. nu sunt expert sa spun ca este mai bun sau nu pt motor, dar de vreme ce se spune ca mobil 1 si castrol sunt printre primele branduri ca si calitate, nu cred ca se vorbeste fara acoperire. oricum, in ceea ce priveste zgomotul motorului, este o diferenta de la cer la pamant
            sigpic

            Comment


            • #7
              la iasi majoritatea membrilor club logan fac revia la auto moldova- roman
              am fost si eu la roman la recomandarea colegilor de club
              revizia a costat 360 ron. m-au intrebat daca am ceva piese,dar fiind prima revizie am preferat sa iau de la ei.ulei mi-au recomandat elf 5w40.data viitoare incerc si eu mobil 1.
              sunt mult mai de treaba si mai amabili ca cei din iasi,te lasa sa stai langa masina in timpul reviziei.ca o paranteza eu am luat masina din iasi cu bani cash si nu am avut nimic cadou.la 9500 de euro trebuiau macar sa dea niste presuri macar.plus alte povesti cu astia de la iasi din service
              cam asta cu revizia
              au mai facut verificare mecanica,electronica,au mai uns balamalele,au spalat-o...baieti de nota 10
              Last edited by hriberiu; 3 May 2009, 00:57.
              sigpic42.453.149

              Comment


              • #8
                frumoasa masina sa o stapanesti sanatos am si eu casetofon ca al tau si e super tare folosesc numai stiku si e forte bun bafta in continuare

                Comment


                • #9
                  Frumoasa masina , la fel si descrierea . Sa te bucuri de ea fara probleme , bafta .
                  b 89 plk

                  Comment


                  • #10
                    Frumoasa masinuta, sa o stapanesti sanatos si fara probleme. Vad ca esti moldovean de-al nostru, poate vii si tu la intalnirea regionala din 13-14 iunie de la Galati, vorbeste cu userul NSA de la voi din Bacau.
                    Uite aici link-ul catre intalnire: http://www.loganclub.ro/forum/patra_...ie-t11314.html
                    L.E. Ascultai cumva C.C.Catch - Heaven and Hell? Este una din preferatele mele!
                    Zambeste, maine poate fi mai rau!

                    Comment


                    • #11
                      e frumoasa rau.....si mie mia venit saptamana trecuta una aceeasi culoare.(laureate).dar de 1.4..si sunt fff multumit de ea
                      sa o stapanesti sanatos

                      Comment


                      • #12
                        frumoasa masina,ingrijita,sa o stapanesti sanatos.ma poti ajuta si pe mine sa-mi zici cum folosesti telefonul ca navigator?trebuie sa stai pe net cat timp esti pe gps?sau pur si simplu e un program?ca am si eu pe telefon nokia maps,dar trebuie sa stai pe net daca stai pe gps,si costa de rupe.si apropo,nu vreau sa te dezamagesc,dar intretinerea nu este chiar atat de ieftina pe cat crezi...este chiar mare ... :| ... din pacate
                        Logan Kiss Fm 1.4 MPI Gri Comete

                        Comment


                        • #13
                          QUOTE=theo_bv2002;318123]frumoasa masina,ingrijita,sa o stapanesti sanatos.ma poti ajuta si pe mine sa-mi zici cum folosesti telefonul ca navigator?trebuie sa stai pe net cat timp esti pe gps?sau pur si simplu e un program?ca am si eu pe telefon nokia maps,dar trebuie sa stai pe net daca stai pe gps,si costa de rupe.si apropo,nu vreau sa te dezamagesc,dar intretinerea nu este chiar atat de ieftina pe cat crezi...este chiar mare ... :| ... din pacate[/QUOTE]

                          multumesc tuturor pt urari.
                          eu am nokia e51, care nu are receptor gps incorporat, asa ca am cumparat unul extern. eu niciodata nu am folosit nokia maps. mi se pare o aplicatie foarte saraca in informatii. eu folosesc aplicatia ro.a.d. 2008 in calculator si garmin mobile xt pe mobil. apicatia ro.a.d. 2008 este aparuta in decembrie 2008 si este una dintre cele mai complete alaturi de mio, cu zeci de mii de puncte de interes si adrese la nivel de numar de bloc.. din aceasta aplicatie transferi in telefon tot ceea ce doresti, hartile pe care le vrei, rute, etc. este f bine si mai comod. de ex cand pleci la un drum iti faci ruta pe pc, o transferi in tel si o ai salvata acolo. asa ca, nu mai trebuie sa o planifici pe telefon. totodata poti vedea harti pe pc, te poti juca cum vrei, iti poti crea o privire de ansamblu. ceea ce este foarte important e ca are si radarele fixe, pe care le poti acualiza cand doresti tu si cum doresti tu, iti poti configura limitele de viteza la care sa te anunte. navigatia cu telefonul nu te costa absolut nimic. nu trebuie sa te conectezi la net sau altceva. se comporta exact ca un navigator luat de la magazin. ideea e, ca ar trebui sa-ti iei incarcatoare pt masina, ca la drum este logic ca aplicatia fiind deschisa iti consuma din acumulator. pe telefon aplicatia se misca ok, o chestie ajutatoare ar fi ca iti poti seta nivelul detaliilor al hartii. este logic ca daca nivelul detaliilor este la maxim, aplicatia de pe telefon se misca putin mai greu. pana la urma este telefon si are si alte aplcatii in el, nu este doar navigator sa-si concentreze toate resursele pa navigatie. pe mine ma multumeste pe deplin aceasta aplicatie si nu m-a dezamagit niciodata, intotdeauna m-a dus la destinatie exact. am gasit pana si unele pesteri din ceahlau care nu erau pesteri amenajate pt vizite.

                          uite si cateva poze din pc si de pe tel, cu mentiunea ca in telefon este in lb romana.

                          untitled.JPG

                          untitled1.JPG

                          sc-02-lg.jpg

                          sc-04-lg.jpg

                          untitled3.JPG
                          Last edited by dan08; 3 May 2009, 12:11.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            screen shoturi cu interfata de pe mobil

                            [ATTACH]81136[/ATTACH]

                            [ATTACH]81137[/ATTACH]

                            [ATTACH]81138[/ATTACH]

                            [ATTACH]81139[/ATTACH]

                            [ATTACH]81140[/ATTACH]
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Ai facut o alegere buna alegand loganul, la ce drumuri pline de gropi avem noi e o masina potrivita.
                              Sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara probleme.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google