B-96-CGK "Albinutza"[CastigatorCampionat-Cea Mai Tiganita Masina Editia 2010/2012

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Uite Cosmin situl de care vorbeam azi http://www.strungarieauto.ro/wp/

    Si exemplu propriu... inainte si dupa ca sa-ti faci o idee de ce ziceam azi
    Attached Files
    Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....sigpic

    Comment


    • Daca gasesti un piston din aceasi clasa il poti schimba duar pe ala montezi aceasi segmenti si masori si fusta pistonului nou daca e la fel cu ala vechi la uzura...Daca ai un ceas comparator ar fi recomandat sa vezi cum stai si cu blocu pentru linistea ta,daca ai totul dat jos.De curiozitate tu asa ai verificat daca inchid supapele cum e in poza aia cu benzina in chiuloasa???Arcurile erau montate?
      sigpic

      Comment


      • pai asa se incearca etanseitatea.....daca dupa cateva ore e la fel, inseamna ca este etans...

        Comment


        • abia dupa ce am curatat calamina sa vad scrisul de pe pistoane am observat urme foarte fine ale supapelor de evacuare
          Am umplut camera de ardere cu benzina si :
          pe admisie supapele piston 1 ,2,3 se umezeau
          pe evacuare supapele 2,3,4
          Attached Files

          Comment


          • Deci trebuie să refaci scaunele

            Comment


            • deci imi dai dreptate cosmine cu ce am vorbit acum cateva zile ?)
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • Ultima data cand aveam 255 nu am curatat pistoanele de calamina sa vad daca au urme pistoanele, dar fara sa curat nu s-a vazut nimic ...
                Faza e urmaroarea ... cand am monta
                t axa de 255 prima a fost decalata distributia si am facut un drum bucuresti pitesti ...
                urmele trebuia sa fie mai vizibile ...

                Nu stiu ce sa fac ... sa schimb pistonul, sa nu-l schimb.... adancitura este de 0,5 mm

                Comment


                • Originally posted by razvanamza View Post
                  pai asa se incearca etanseitatea.....daca dupa cateva ore e la fel, inseamna ca este etans...
                  Mestere daca vrei sa faci o treaba dai arcurile la supape jos,ti supapa cu degetu impinsa si torni benzina(nu alceva) prin chiuloasa si atunci vezi cat de bine inchide...sar putea sa te speri sa pise peste tot,dar ala e adevaru,cand rectifica taicamiu scaune asa verifica,nu cu arcurile puse ca atunci inchid mai bine)
                  Daca zici totusi ca are duar 0,5 urma aia nu stiu ce sa zic,exista totusi un risc sa aibe o fisura ceva,si la 6.000 ture sa iti faca vro surpriza vorbeste cu sebastian poate te ajuta el.
                  sigpic

                  Comment


                  • eu am vazut urmele fara sa curat de calamina ,deci daca erau le vedeai.
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • back ...
                      Multumesc Fof pentru gazduire si ajutor , Razvan pentru montajul chiulasei ..masina se misca la fel cum se misca la Mioveni...

                      -am izolat in copex si 3 straturi de banda toate firele din zona blocului
                      -cu ajutorul lui FoF am antifonat interiorul portbagajului si am schimbat tapiteria ...
                      Attached Files

                      Comment


                      • back on the road ...sper sa nu mai patesti si altceva ;) ai un concurs de castigat

                        Comment


                        • bravo Cosmine ma bucur pentru tine!!!!..sa te bucuri in continuare cu ea!!..
                          mult spor in tot ce ti-ai propus iti doresc!!
                          sigpiccu cat cunosc mai multi oameni... cu atat iubesc mai mult cainii

                          Comment


                          • ma bucur te-ai intors pe sosea...spor in continuare la tot ce ti-ai propus

                            Comment


                            • Da cosmine, felicitari, e superba, felicitari pentru munca depusa.

                              Succes pe viitor si multi kilometri fara probleme.

                              Sent from my LG Optimus Net using Forum Runner

                              Comment


                              • Cu placere Cosmine ).Tiganu e tot tigan...
                                AG 16 Y M A

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google