My Logan - 1.5 Dci 75 Cp -

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • http://www.ataugsburg.ro/pagini/1/Su...-Militari.html 69 de lei zice pe site. Ieftin!
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • au mai scumpit. am gresit eu, 50 de lei era in 2013 cand am facut ultima data itp-ul. anul asta trebuie sa-l fac in iunie.

      Comment


      • Cu ocazia inspecţiei tehnice periodice pe care am efectuat-o azi-dimineaţă, am înregistrat practic şi o mică premieră: înlocuirea primei piese de pe maşină în afara reviziilor uzuale (ulei şi filtre) făcute până acum.
        Este vorba despre capul de bară de pe partea stângă, reper care prezenta un mic joc. Recunosc că începusem să-l aud şi să-l simt, mai ales la viraj dreapta şi la viteză redusă, atunci când urcam o mică bordură (acesta este accesul zilnic către locul de parcare de "reşedinţă").

        Bineînţeles că am schimbat-o mintenaş (adică imediat, în traducere pentru cei care nu sunt sau nu au fost prin Ardeal), iar după înlocuire, normal că s-a refăcut şi geometria la roţi.

        Costuri aferente operaţiunilor efectuate astăzi:
        - Inspecţie Tehnică Periodică - 80 lei
        - Cap bară stânga OEM Renault - 120 lei
        - Manopera schimbat cap de bară - 25 de lei
        - Geometrie roţi - 65 lei
        - Şoricei capace de roţi - 3 lei
        Total: 293 lei.

        Locaţia unde s-au efectuat toate operaţiunile prezentate mai sus:
        Service Anda Trading, Str.Apusului nr.65.
        Attached Files

        Comment


        • cum se manifesta acel cap de bara cu joc mic?

          intreb mai mult de curiozitate, sa stiu sa identific si eu semnele si simptomele, daca va fi cazul pe viitor.

          eu am facut pe 20 luna trecuta itpu, pe la 69.500km si a trecut cu brio, a zis ca masina nu are nici o problema...am priomit si un certificat de inspectie periodica emis de rar, emis in baza cartii de identitate a masinii, pe langa necesitatea prezentarii talonului, cica noile directive, in plus de asta itpu s-a mai si scumpit datorita introducerii unei noi taxe/impozit de 10% pt fiecare itp facut, impus statiilor autorizate rar de a face itpu
          Last edited by cristi....; 16 April 2015, 22:01.

          Comment


          • @cristi....: Am primit şi eu acel certificat în format A4, cu recomandarea să-l ţin permanent în maşină.

            În privinţa zgomotului, se aude un mic..., să-i zic clăncănit, dar altfel destul de greu perceptibil. Câteodată ai impresia că doar ţi s-a părut, dar cu timpul, când începe să se repete, îţi dai seama că totuşi provine de la ceva.
            Când uzura devine mai mare sunt convins că se simte şi se aude mult mai bine.

            În afara capului de bară, maşina a corespuns din toate punctele de vedere (noxe, frâne).

            Comment


            • Originally posted by Ampt View Post
              În afara capului de bară, maşina a corespuns din toate punctele de vedere (noxe, frâne).
              Nici nu ne asteptam la altceva. Eu nu ma asteptam nici la acel cap de bara.

              Multi kilometri inainte si fara inlocuiri de piese(exceptie cele de la revizii)!
              Last edited by Crs. Sandel; 16 April 2015, 22:36.

              Comment


              • ok,am inteles.

                multam'!

                Comment


                • asa devreme ai schimbat capul de bara ?!

                  Comment


                  • Devreme sau nu, bine că l-am schimbat.

                    Comment


                    • p.s

                      sa nu uiti sa verifici valabilitatea trusei de prim ajutor, am inteles ca se lasa cu amenda la un control "de rutina", aceasta fiind una dintre ultimele "redute" la care apeleaza, in caz ca nu gasesc altceva, pt a te incarca cu o amenda. mi-a spus tipu de la itp, eu nici nu am stiut, aveam trusa expirata de vreun an, asa ca am purces imediat la achizitionarea unei truse noi, valabile pana in 2019. cost: vreo 90 de lei. acelasi lucru se aplica si pt stingator. 90 de lei a fost kitul complet: stingator+trusa de prim ajutor, de la reprezentanta
                      Last edited by cristi....; 16 April 2015, 23:06.

                      Comment


                      • @cristi....: Mersi pentru pont!

                        Comment


                        • Originally posted by cristi.... View Post
                          p.s

                          sa nu uiti sa verifici valabilitatea trusei de prim ajutor, am inteles ca se lasa cu amenda la un control "de rutina", aceasta fiind una dintre ultimele "redute" la care apeleaza, in caz ca nu gasesc altceva, pt a te incarca cu o amenda. mi-a spus tipu de la itp, eu nici nu am stiut, aveam trusa expirata de vreun an, asa ca am purces imediat la achizitionarea unei truse noi, valabile pana in 2019. cost: vreo 90 de lei. acelasi lucru se aplica si pt stingator. 90 de lei a fost kitul complet: stingator+trusa de prim ajutor, de la reprezentanta
                          asa de scump ?! trusa la auchan e vreo 30-35 de lei, stingator 30-35 de lei.\
                          si stii prost. in legislatie nu e nimic legat de termenul de garantie.
                          au fost reportaje la tv care ziceau ca garda n-are lege ca sa dea amenzi pentru asta. trebuie doar sa le ai, nu conteaza de cand sunt.
                          ca sa nu mai zic ca nu intreaba nimeni. ale mele sunt expirate de mult.

                          Comment


                          • Art. 8. – Pentru a fi conduse pe drumurile publice, autovehiculele si tramvaiele trebuie sa fie dotate cu truse medicale de prim-ajutor, triunghiuri reflectorizante si stingatoare de incendiu, omologate.

                            Art.100. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
                            13. conducerea unui autovehicul care nu este dotat cu trusa medicala, triunghiuri reflectorizante si stingator pentru incendii, omologate.

                            (2) Amenda contraventionala prevazuta la alin.(1) se aplica si conducatorului de autovehicul sau tramvai care savârseste o fapta pentru care se aplica 3 puncte de penalizare, conform art.108 alin.(1) lit.b).

                            Trusa intră sub Ordinul Ministerului Sănătăţii numărul 987/2007

                            Extinctorul auto este reglementat prin Legea 307/2006.
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • Originally posted by Crs. Sandel View Post
                              Eu nu ma asteptam nici la acel cap de bara.

                              Multi kilometri inainte si fara inlocuiri de piese(exceptie cele de la revizii)!
                              Într-o ţară cu o infrastructură bine pusă la punct sunt convins că acel cap de bară ar fi ţinut mai mulţi kilometri.

                              @Crs. Sandel: Mulţumesc, la fel!

                              Comment


                              • Originally posted by t0rquemada View Post
                                Art. 8. – Pentru a fi conduse pe drumurile publice, autovehiculele si tramvaiele trebuie sa fie dotate cu truse medicale de prim-ajutor, triunghiuri reflectorizante si stingatoare de incendiu, omologate.
                                t.b).
                                da, scrie ca trebuie sa le ai, dar nu scrie ca trebuie sa fie in termenul de garantie.
                                a fost un reportaj la stiri si spuneau ca atat timp cat le ai nu poti fi amendat chiar daca sunt vechi.

                                scuze Ampt pentru poluarea topicului

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google