My Logan - 1.5 Dci 75 Cp -

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Ampt
    realitatea e ca nu poti fi sigur ca aia 7% nu sunt furati de benzinari la pompa si ca bietul CB nu indica bine de fapt.

    Comment


    • Buna remarca, si la pompa mai fura, cel putin am suspectat de 3 statii (Petrom Mangalia, Petrom Selimbar si Rompetrol Ghencea).
      Metoda plin pe plin, mai tine cont si de temperatura exterioara cand ai alimentat. Oricum, nu prea imi bat capul cu astfel de calcule stricte, oricum lunar cheltui cam 3-400 ron benzina, oricat as incerca sa fac economie, se mai iveste cate un drum la tara, munte, mare etc.

      Comment


      • Inseamna ca nu mergi foarte mult, insa cand faci cate 2-2,5mii km pe luna cam simti! La mine e mai mare diferenta , cam de 15%, si nu inteleg deloc de ce sincer. Ma enerveaza grav cand vad treaba asta.

        Comment


        • Originally posted by 827sam View Post
          Se descurca onorabil, dar fiind obisnuit cu 1.6 benzina am sesizat ca dupa 3000 rpm i se cam taie maioneza si cere superioara.
          Perfect adevărat, după 3.000rpm face mai mult zgomot decât să "înainteze"!

          Comment


          • mie unu, nu mi se pare a fi asa. dimpotriva, nu mai are cuplul ala ( de unde senzatia ca trage bine) dar dupa 3000 (parca pe la 3500-4000) scoti maximum de putere al motorului.

            Comment


            • Kilometri parcurşi de la ultima alimentare şi autonomia rămasă.

              P.S Ştiu că am mai fost întrebat anul acesta pe tema "Ce autonomie afişează C.B la Diesel".
              Attached Files

              Comment


              • pai daca nu ti-a disparut nici macar o liniuta dupa cca 130 km, inseamna ca ti s-a deformat rau rezervorul ala. intra mai multi litri decat stie cb-ul. cred ca de aia ai diferenta aia intre plin-plin si cb. sa nu uitam ca pentru a scadea o liniuta e suficient sa consumi 3-4 litri, nu pe toti cei 5 litri aferenti unei liniute.

                Comment


                • nu e adevarat. la logan e stiut faptul ca dupa ce faci plinul, primele 2 linii scad foarte greu. de altfel, eu am facut 304 km arzand "numai" 2 linii.

                  foarte buna autonomia. eu vara, mers exclusiv extraurban, am o autonomie reala cam de 800-830 de km cu un plin iar iarna cam 750

                  de altfel, bv-sb, cu plinu facut, il parcurg fara sa scada nici o linie iar autonomia scade foarte putin sau daca se intampla sa fi mers mai mult in oras inainte, culmea, ramane la fel

                  s-a intamplat sa plec din bv/sb cu plinu facut si autonomie de 800 de km sa zicem, si sa ajung tot cu aceeasi autonomie sau cu 740km la destinatie. dupa asta insa, liniile incep sa scada mai repede, dupa un traseu mai lung ca asta si cand pui contactu sa te trezesti cu vreo 50-60-70 km "lipsa" la autonomie
                  Last edited by cristi....; 15 May 2015, 19:48.

                  Comment


                  • ard greu ca arde motorina mai greu ?! sau fiindca rezervorul are spatiu pentru mai mult de 50 de litri si litri extra nu sunt "cititi" de cb ?
                    ca 5 litri sunt 5 litri. ard la fel

                    Comment


                    • Si la mine e la fel. Cand fac plinul pistolul se opreste atunci cand se fac cam 52 litri in rezervor, adica daca am 8 se opreste pe la 44 sau daca am 10 se opreste pe la 42. La mers intins prima liniuta scade dupa vreo 120 -130 km adica un consum de 3,8 l/100 km, ceea ce este cam imposibil la mine cu motor e3 si 185000 km. Dupa aceea scade o liniuta la aprox 100 km, adica la comsumul mediu de aprox 5,2 l/100 km. Iar atunci cand a scazut o liniuta la verificarea cantitatii din rezervor imi indica tot 50 litri.

                      Comment


                      • Originally posted by cristi.... View Post
                        la logan e stiut faptul ca dupa ce faci plinul, primele 2 linii scad foarte greu.

                        s-a intamplat sa plec din bv/sb cu plinu facut si autonomie de 800 de km sa zicem, si sa ajung tot cu aceeasi autonomie sau cu 740km la destinatie.
                        Originally posted by logan21cdc View Post
                        Si la mine e la fel.
                        Subscriu la afirmaţiile făcute de colegii de mai sus.
                        Şi la mine prima linie dispare abia după 9-10 litri de motorină consumaţi, după care cu cea de-a doua pavelă nu ştiu dacă apuc să fac 20-30 de kilometri. Următoarele se încadrează la valorile normale de 5-6 litri de combustibil per pavelă.

                        Comportamentul acesta al indicatorului de carburant l-am observat încă de când era maşina nouă, aşa că pot spune că nu s-a schimbat nimic până acum.
                        Doar abaterea faţă de consumul înregistrat de CB, comparativ cu metoda "plin-plin", a crescut în timp de la 3-4 procente (în primii trei ani), la 7-8 procente cât este acum.

                        Comment


                        • Asa face la toate

                          Comment


                          • Am început achiziţiile pentru revizia de 1 an, primul reper cumpărat fiind uleiul de motor.
                            Am optat tot pentru ELF 5W30 Full-Tech FE, ulei pe care l-am cumpărat ca şi data trecută tot de pe "uleideulei", 4 litri x 34 lei, în total 136 lei.

                            Săptămâna viitoare urmează să-mi cumpăr filtrele, un set de plăcuţe de frână şi un bidon de lichid de frână, ca de obicei, toate OEM.

                            P.S Poze cu bidoanele de ulei mai pe seară!

                            Comment


                            • Banale consumabilele, dar fara stres.

                              Observ ca Solaris-ul e mai scump decat acum 2 ani cand tot pe uleideulei era 32RON/l. Si cursul EURO parca tot atat.

                              Cu filtrele sunt de acord cu cele OEM pentru ca, chiar au ceva in plus fata de cele aftermarket, dar la placute si lichid de frana as merge pe altceva.

                              Comment


                              • Originally posted by Ampt View Post
                                Poze cu bidoanele de ulei mai pe seară!
                                Pozele promise
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google