Gj 60 vdm

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Astazi, la 134.000 km am schimbat distributia pt a doua oara, ocazie cu care am schimbat si pompa de apa originala a masinii. O mai lasam, dar pentru ca am cumparat tot kit-ul, inclusiv antigelul, am hotarat sa o schimb., plus ca mai completasem eu cu altfel de antigel si nu prea imi placea rezultatul.
    Pompa nu avea nici o urma de umezeala si nici zgomote suspecte nu avea, cred ca mai ducea mult si bine pana sa isi dea sfarsitul, mecanicul nici nu vroia sa o schimbe .
    In viitorul apropiat voi schimba discurile de frana+placute, bucsile de la puntea spate, garnitura de la capacul culbutorilor(o sa fac reglajul lor) si posibil capetele de bara.
    Drumuri bune!


    Multumesc lui Marius (planetara) pentru piesele de origine
    Last edited by vdmihai; 1 July 2016, 18:30.
    sigpic
    !

    Comment


    • Ultima patanie, sonda din imagine a crapat, am pierdut tot uleiul de servo si fortat de imprejurari am mers asa cu ea. Bineinteles mi-am luat adio de la pompa . Am schimbat-o, am facut si reglajul culbutotorilor pentru ca motorul mergea neregulat, iar astazi urma sa plec cu masina acasa. Daar surpriza, dupa reglaj motorul tot neregulat mergea, pe tester da ceva de genu rateu combustie cilindrul 1.
      Au fost verificate bujiile, fisele, bobina, reverificat reglajul culbutorilor dar nimic. Apoi a venit partea nasoala, testul de compresie , 7:7:7:4. Sa imi iau la revedere si de la motor?.
      Am lasat masina acolo, si astept telefonul lor, dar ma streseaza chestia asta, sunt taxiuri cu juma' de milion km si inca mai duc, iar asta la 140000 vrea sa ma paraseasca .
      Pareri?
      Attached Files
      sigpic
      !

      Comment


      • i-ai mai schimbat pana acu uleiu de la servo? cu timpul parca citeam ca devine cam acid si papa garnitura aia.... legat de compresie nu stiu, poate ar fi bine de acu sa faci schimbu de ulei mai repede de 20 de mii?

        Comment


        • Nu am schimbat lichidul de la servo pana acum. Ma gandesc la supape sau poate la garnituri?nu stiu ce sa zic, maine le-am zis sa imi desfaca motorul si sa imi spuna ce are. Oricum plec 2-3 zile intr-o mini-vacanta acu cat mai pot ca presimt ca o sa fiu ruinat . Intre timp ma plimb cu noul ei fratior
          Attached Files
          sigpic
          !

          Comment


          • Si a venit si verdictul, se pare ca zilele VDM-ului pe sosele s-au cam terminat. Este nevoie de inlocuirea chiuloasei, supapele au mancat din peretii chiuloasei bla bla, nu am ce sa ii fac trebuie inlocuita. Costurile sunt bineinteles, exagerat de mari, probabil o sa putrezeasca prin service sau o dezmembrez, in momentul de fata nu vreau sa bag nici un ban in ea. Mai trec maine pe acolo, revin cu poze.
            Poate a fost ceva defect din fabrica, mi-au zis oamenii ca acelasi lucru au avut la un Logan 1.2 cu doar ~80.000 km, fara GPL pe el.
            Nu stiu ce sa zic, am eu ghinion ?
            Drumuri bune.
            sigpic
            !

            Comment


            • nu ai tu ghinion,asa se intampla,cand ii pui instalatie gpl.gandeste la o chiuloasa second.
              sigpicDaca nu poti macar incearca,daca incerci inseamna ca poti.

              Comment


              • Sunt atatea masini care au crapat fara gpl ca nu iti poti inchipui. O singura greseala vad in exploatatie, schimbul de ulei la 20000 de km. Este o greseala din start care din pacate cred ca ar trebui sa ti-o asumi. Nu avem autostrazi si infrastructura incat sa ai o exploatatie a motorului exact cum spune producatorul. Uleiul din motor care este pe gpl se schimba la maxim 10000 de km.

                Sunt taximetristi care le abuzeaza zilnic dar schimba uleiul la maxim 6-7000 de km.

                Ai varianta second hand dar si acolo este o loterie...

                Comment


                • Mda, e si asta o chestie, deocamdata o sa ma cert cu Vocea Clientului pentru ca mie nu mi se pare normal sa crape la km astia, zici ca iei masina noua si nu faci nici o treaba. Deocamdata sta in service binemerci, am alte treburi, nu sa sar cu banu' pe reparatii. Sunt de pe telefon si vad ca nu ma lasa sa incarc poza .
                  Drumuri bune!
                  sigpic
                  !

                  Comment


                  • Zece caractere
                    Attached Files
                    sigpic
                    !

                    Comment


                    • .....

                      Nea mihai .nu imi place ce aud.schimbi uleiul la 20.000
                      E chiar mult .
                      Avem o ciulasa si arata fix la fel .o trimitem la recrificat.
                      Am luat supape de evacuare , simeringuri, garnitura ,
                      Cu tot cu manopera ne costa 800 lei sau 1000 daca punem si supapele de admisie.
                      Iti pun poze dupa reparatie

                      Comment


                      • Ai rectificat chiuloasa? Cat mai duce asa rectificata?
                        Nici nu am mai trecut pe la service si nici nu imi vine. Aproape ca nu mai vreau sa o iau de acolo. Nici nu stiu ce sa fac, sa o rectific, sa iau alta second, sa iau noua?Sau sa scap de masina si sa nu imi mai bat capu'.
                        sigpic
                        !

                        Comment


                        • pai le-ai lasat masina la service de 0 luna si n ai mai trecut sa vezi ce fac/e??

                          eu zic sa o repari, de preferat una bucata chiulasa noua si asta e data viitoare schimba uleiul mai devreme dar masinuta nu are nici o vina, asa ca trebuie salvata

                          Comment


                          • Pai sta bine acolo, la adapost . Sunt dezamagit, eu unul nu sunt in totalitate convins ca de vina e intervalul schimbului de ulei, sa imi explice si mie cineva plz.
                            Cristi, daca iti aduci aminte, ziceam mai demult ca am pus mana pe un E220 cdi, ei bine masinuta aia avea 970.000 km!Si inca mergea! Si asta...
                            sigpic
                            !

                            Comment


                            • stiu, ca si eu am mers cu un e200cdi w210, din ala mai vechi din 2000 cu 993.000 km, taxi, si mergea infinit mai bine decat loganu meu care pe atunci avea 50.000km; din cate tin minte si acu avea o tinuta de drum ca a unei compacte din ziua de azi cu 0km, nici un greieras, foarte silentioasa, cutia schimba imperceptibil, nici un junghi absolut nimic si bonus, nici nu avea rugina; generatia aia w210 e capabila sa parcurga 2 mil de km

                              daca ai pus ochii pe w211, te sfatuiesc /sper sa fie cel cu facelift, minim 2007, cele de pana atunci au avut cateva hibe costisitoare

                              eu visez/vreau ori un ranger 2016 wildtrack cu cutie automata sau un ford Mondeo vignale hybrid, noi, bien sur

                              sau, daca s-ar putea importa din state, un cadillac ct6, cu motor v6 de 3.6l; da clasa la trioul german pe zona de lux

                              Welcome to SuperCarTube!The Super fuel for car lovers.Join us in our daily series of videos from the biggest Auto Shows in Europe, USA and Canada, Frankfurt,...


                              asta masinuta, ce nemtoaice ce prostii.

                              pt ro as paria totusi pe ranger ca fiind masina polivalenta cea mai adaptata, restu sunt pt Europa civilizata
                              Last edited by cristi....; 12 September 2016, 01:59. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Originally posted by vdmihai View Post
                                Aproape ca nu mai vreau sa o iau de acolo. Nici nu stiu ce sa fac, sa o rectific, sa iau alta second, sa iau noua?Sau sa scap de masina si sa nu imi mai bat capu'.
                                Reparatia costa cat gpl-ul pe care il consumi intr-o luna, avand in vedere ca ai facut 140k in 4 ani. Nu vad de unde vine depresia asta.

                                Repar-o si mergi mai departe, ca nu e o tragedie peste care nu poti trece.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google