Melcozaur 1.4 MPI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • le fac si la pompa, am bagat de 200 lei imediat dupa ce se aprinsese becul de la benzina, adica aproape 36 de litrii, in total aveam 40 de litrii (exact 8 liniute). Am plecat si in cativa km a cazut prima liniuta.
    Am facut aproape 400km si am ramas cu 3 liniute si am 17 l in rezervor.

    => ca am cosnumat 40-17=23 L si impartit la 4= 5.75L/100
    (este un calcul rapid, nu stat sa pun plin sa bag iar benzina..., dar care imi arata ca ce arata cb-ul este adevarat). Masina mea a consumat mereu sub medie, avand drumuri si cu alt 1.4 "full" cu care nu am putut scoate consumuri sub 6.5 in modul in care merg cu a mea si consuma undeva la 6.

    acum 2 ani am facut un cosnum pe 3000 km pe cb si la bonurile de benzina si a dat exact cat scria pe cb.

    Comment


    • Pune Exedy si poate asa o sa ma bati in sfarsit.
      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

      Comment


      • Merita Exedy, eu il am de 5 ani pe masina si am facut cam 100.000 km cu el si abia acum a inceput sa dea semne de oboseala (patineaza la plecari in tromba de pe loc).
        sigpic
        Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

        Comment


        • chiar vorbeam cu viteza ca astept de la tine o parere auzind de la mcd si altii ca te plangeai de el si ca nu e cine stie ce de el. Multumesc pentru parere si sper sa fie ce trebuie. Ambreiajul meu este foarte ok in acest moment pentru un mers normal, nu patineaza niciodata, in nicio treapta de viteza si cu nicio greutate. El patineaza doar cand vreau sa ii dau. Pe 1 nu patineaza dar in momentul in care am schimabt 2 deja nu tine si patineaza, 3 la fel si daca ajung si la a 4-a deja zboara aproape 1000 ture aiurea.

          Am facut acum ceva vreme cu viteza mai multe run-uri cu masina pe 400m pe g-tech si primele 2 au fost ok scotand timpi cat de cat ok dar dupa aceea ajunsesem sa fac 0-100 in 13 s si sa miroasa a ambreiaj.

          Multumesc din nou ady.

          Comment


          • Rotile astea cum se prezinta la drum lung? Vreo bataie, vibratie ceva la anumite intervale de viteza?
            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

            Comment


            • masina a mers bine. pe la 130 apare o mica trepidatie a volanului, l-am mai avut acum ceva timp cand nu erau foarte bine echilibrate rotile dar disparea pe la 150 km/h, ma mai gandesc daca o sa reechilibrez rotile.

              Am observat doar ca masina se tine foarte bine pe curbe doar ca strech-ul nu prea ajuta si daca prind zone cu mici santuri imediat ma arunca in exterior. oricum sunt foarte multumit de roti. Am fost la o vulcanizare sa verific presiunea si mi-a zis ca anvelopele nu sunt bune ca trebuia 195, am ras si i-am zis ca eu vad ca merg. S-a uitat putin pierdut la mine si si-a facut treaba mai departe.

              Comment


              • Acea discutie cu Felix (BFF), Dan (MCD) si Dani (Dsign) vis-a-vis de ambreiajul Exedy a avut loc in momentul in care aveam deja rulati cu el vreo 50.000 km, intr-o perioada "nebuna" a mea cand plecarile toate erau in tromba (ai putea spune ca faceam liniute cu scaunul meu din dreapta ...) si erau inceputurile semnelor de oboseala. Si uite ca, in ciuda faptului ca am tras rau de masina, a carat la greu, ciment, parchet si altele cand era casa in constructie, Exedy m-a dus 100.000 km ceea ce nu cred ca s-ar fi intamplat cu alte ambreiaje.
                Mult succes !
                sigpic
                Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                Comment


                • si eu am Exedy. pe langa faptul ca-i ieftin si bun, cupleaza foarte bine, si ma asteptam sa-l cam deranjez cu 1.6, dar face fata destul de bine. deci da-i bataie.

                  Comment


                  • maine m-am programat la mester sa pun flasne pe evacuare si poate sa fac functional schimbatorul. Cu putin ajutor divin joi sau vineri masina va iesi cu distributie noua, baie de ulei perfecta, ambreiaj nou si surpriza sezonului .

                    Sunt mai linistit cu privire la ambreiaj acum dar sunt putin dezamagit de stretch-ul facum. Daca am fi avut sosele perfecte nu m-ar fi afectat deloc doar ca noi traim in tara in care gaurile se astupa cu nisip si daca mergi putin mai la limita si prinzi pe buza o gaura imediat te arunca in lateral, chiar daca nu faci un viraj strans.

                    ajutorul divin a disparut. Masina va pleca la tara cu tata pana luni deci toata treaba se muta saptamana viitoare.
                    Last edited by o8MeLC; 30 April 2013, 00:57. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Am mai facut un drum pe la tara in care am fost din nou incantat de cum merge masina. Masina consuma mai putin la viteza decat vechiul motor stoc, pun un filmulet sa vedeti din pacate masina era plina de praf ca fusesem la tara pe un camp si a intrat praf cu galeata. Consumul total era putin mai mare decat cel real. Am probleme la senzorul de viteza si vreo 10-15 km nu a mers.
                      La dus am facut consum de 6.1 doar ca am facut cam 50 km in sat cu drumuri scurte si rapide unde crescuse consumul pana la 6.8.

                      http://www.youtube.com/watch?v=PCzJfjTEReQ

                      Attached Files

                      Comment


                      • Nu te supara dar de ce stau toate becurile aprinse?

                        Comment


                        • e daia stricata
                          Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                          Comment


                          • este o serigrafie colorata. Cand se aprinde un led se fac mult mai luminoase. Daca vrei un exemplu, sa te uiti pe filmulet cum e becul verde de la proiectoare care este stins iar la final cand arat turatia sa vezi cum arata becul de la faza scurta aprins.

                            Comment


                            • Astazi a fost o zi cat de cat productiva. Comentariile mele sunt de prisos, le astept pe ale voastre.



                              http://youtu.be/l0KQnxHV11k


                              ps. 2 poze mai speciale: una in care se vede baia mea sparta si lipita si in una in care se vede cum picura uleiul din cutie :d
                              Attached Files

                              Comment


                              • Hai sa iti dau o carcasa de cutie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google