Loganul Meu (1.4 Cu Multi Km)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pune servodirectia electrica sus,e mai usoara decat 3 shaorme de la turc...
    sigpic

    Comment


    • na viteza poze !
      daca te apuci sa povestesti sa dai si amanunte exacte, cum m-ai lasat cu caseta in strada si cum am ramas fara permis ! `ti-ar servodirectia de ras sa iti fie
      Attached Files
      Can't touch this !

      Comment


      • In final am servodirectie electrica perfect functionalaaa !!!

        Multumesc inca odata lui Mihai Dyz, Razvan Taz, Claudiu Git (Ionut.11), SanduGolanu', Cozmin MLC pentru ajutorul acordat astazi in toata nebunia si ghinioanele repetate!! Raman dator !! Golane ZIF vorbim legat de conducta de servo de care ai nevoie.

        Pe scurt asa, pompa achizitionata de la vanzatorul gasit de Claudiu avea un pin rupt de la plusul de la alimentare iar pe seara am descoperit ca avea apa la greu in interiorul ei, practic era compromisa... teapa. Pana sa o arunc insa, ajunsesem la service-ul lui Mihai si Razvan pentru a monta tot sistemul, nestiind ce urma sa ma astepte. Totul frumos pana cand a scos Mihai mufa si ne-a dat "perversa" ca pe servo' electrica de Logan, 99% era compromisa pompa.
        Intre timp a ajuns si Sandu la garaj unde a facut cablajele necesare si ii multumesc extrem de mult pentru ceea ce a facut si ii cer scuze pentru telefoanele excesive probabil, insa am hotarat ca daca tot eram cu masina demontata sa caut alta pompa. In fapt, bine ca aveam furtunele pompei electrice care nici ele nu sunt foarte ieftine, ma consolam cu situatia. Asa ca, Mihai a avut incredere si ne-a dat Loganul lui ca eu si Claudiu sa mergem la Policolor la o curte cu dezmembrari pentru a lua o pompa electrica.
        Ajunsi acolo, mosul mai avea doua pompe electrice, una cu mufa de +/- compromisa, doar pinii erau de ea, impamantati, iar cealalta pompa cu plasticul de la baza mufelor spart, fiecare la 350 RON. Ii oferisem 300 dar mi-a spus, daca nu e buna, nu va dau banii inapoi, asa ca a ramas 350 RON si sa ne dea banii inapoi daca nu ar fi functionat, ceea ce s-a si intamplat la garaj, pompa cu plasticul semi-spart la baza mufelor, care arata mai ok decat cealalta!

        Practic, aveam 2 pompe de servo' electrice nefunctionale iar seara se apropia, graba era mare caci trebuia sa las masina mea lui tata pentru ca avea o mica treaba. Am dus pompa nefunctionala la mosneag inapoi si cu parere de rau ne-a oferit banii inapoi cum ne-a fost vorba, da, inca exista oameni de cuvant!!

        Apoi a inceput raliul spre Berceni, caseta de servo + conductele montate, electrica pusa la punct, lipsea doar pompa si a fost o intreaga aventura in ambuteiaj sa fac 20 de minute de la Policolor pana in Berceni (dsign te-am vazut in parcare la Subaru cand plecai, erai cu pozitiile aprinse)) ), multe reguli de circulatie incalcate, ramasesem fara GPL iar benzina era pe portocaliu, asta e... cand e graba ca masina sa faca 40 de minute din Berceni la aeroport cu 'al batran la volan, mai frica mi-e de tata decat de politie sau permise suspendate/amenzi etc..

        Dupa ce i-am lasat masina lui tata si pe Claudiu pe o straduta inainte de strada mea, cu toate piesele din portbagaj pe jos pentru a nu vedea tata "minunea" din portbagaj la aeroport, Melcu' a venit cu Matiz-ul si l-a luat. Apoi a urmat aventura spre Balaceanca, de unde, la recomandarile lui Sandu, am luat o pompa de servodirectie electrica perfect functionala! Pana acolo am mers cu Claudiu caci Loganul meu era la tata si n-am vrut sa iau taxiul pentru alte explicatii... deh surprize. In Glina, Claudiu a ramas fara permis la un control de rutina pe motiv ca era deteriorat... intr-un fel eu mi-am luat teapa cu pompa initiala iar el cu permisul si toate astea din cauza ca nu a functionat pompa initial.

        Ajunsi inapoi la blocul meu, am gasit Loganul in fata blocului, l-am luat, am fost la cateva stradute departare si am montat pompa, pus ulei, aerisit sistemul cat se poate de mult si sigur iar acum am o directie incredibil de usoara, mai usoara decat aveam pe 1.4 .

        Asta este intreaga harababura!!

        Morala: tre' sa-l batem pe-ala Claudiu ca din cauza lui, eu cu teapa si tu cu permisul))).

        Urmeaza geometria si o PAUZA de la modificari, sa mai strangem si bani ca sa nu-i tocam pe toti.
        Last edited by aleXpeed; 27 March 2014, 03:13.
        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

        Comment


        • Ti-am zis ca nu e o idee buna ! ) cand o sa inveti sa asculti ?!
          sigpic
          Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
          http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

          Comment


          • Cine era deteriorat ? Claudiu sau permisul ?

            Sent from my GT-I9105P using Forum Runner

            Comment


            • Creierul lui viteza e deteriorat ))
              Can't touch this !

              Comment


              • A fost deteriorat ca in timpul cat alergam de la Policolor spre Berceni l-am pus pe Claudiu sa gandeasca in locul meu, aveam creierul varza facut de la "Vadim" ))).
                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                Comment


                • Nu asculta ce zic racerii fara banchete scaune si dau la manivelă.Acum daca nu ai pompa de servo ai loc perfect pentru kompressor.
                  sigpic

                  Comment


                  • Viteza, ia zi ma de Vadim, ii place acum masina ca are servo?
                    _
                    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                    sigpic

                    Comment


                    • O sa puna kompressor cand o sa vrea Vadim ....! ))
                      sigpic
                      Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                      http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                      Comment


                      • Pai Vadim nu are masina de la partid?Fiecare cu cazanu lui.
                        sigpic

                        Comment


                        • Gresit ! Mentalitatea comunista zice asa ...."cand oi munci tu sa iti iei masina arunci sa iti bati joc de ea !"
                          sigpic
                          Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                          http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                          Comment


                          • Originally posted by dsign View Post
                            Viteza, ia zi ma de Vadim, ii place acum masina ca are servo?
                            Crezi ca stie? Afla el singur saptamana viitoare cand o sa urce in ea)). Sper sa traga de volan ca sa dea cu capul in geamul sofer.

                            Daca nu avea el clientul ala saptamanal de aeroport ca sa il ia cu masina mea (nu ai voie cu taxi in parcarea aeroportului, chiar fara aparate), nu mai aveam banchete spate de mult timp.

                            Am terminat si cu geometria ca m-am saturat, directia, articulatiile si franele sunt la inaltime. Cauciucuri spate si prezoane va vedea mai tarziu + lichidul de frana.
                            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                            Comment


                            • cu alte cuvinte multumit de rezultat si plimbat cu dezaxata galbena(DYZ)

                              Comment


                              • Daca nu merg si eu 500m cu dezaAXAta asta galbenă nu sunt loganist.
                                Mâine daca poti baga si conducta de servo in portbagaj.merci.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google