Motorina La "mana A Doua"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by SUPERCAR View Post
    benzina mai ieftina nu prea gasesti.
    Zici tu? Angajatii Petrom, Mol, s.a.m.d nu trebuie sa manance o paine?
    numar secundele

    Comment


    • #47
      Originally posted by andrei View Post
      Si daca motorina aia are impuritati sau apa ce te face sa crezi ca nu trec prin sita?
      Pt ca am testat-o, am pus apa in ea si nu trece si atunci cand alimentez imi opreste tot inclusiv bulele de apa din bidon
      Masina mea a facut mai mult de jumatate din km pe care ii are cu motorina de la bidon
      Si cam la 10.000 ii mai pun un aditiv Wynn's High Pressure3 (pt commonrail) ca sa curete bine sistemul de injectie
      Last edited by dmsyk; 28 October 2008, 17:41.

      Comment


      • #48
        Nu e nevoie de aditiv, nu rezolva nici o problema ala.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #49
          Motorina provenita din surse precum utilaje de stiu eu ce natie,vapoare,locomotive(dar nu sageti ca cica alea au niste motorase destul de sensibile) este o motorina cu alta cifra octanica,fata de cea pt "rolexuri" precum injectoarele ultimelor tipuri de motoare.Are alta densitate,temperatura de inghet, vascozitate si alti parametrii.
          degeaba oprim noi apa si impuritati,ca pe acele injectoare undeva pe la max 80-90000 km vor fi varza(exclus taxi-alea in jur de 40-60000km -cad) ,se va depune calamina,se vor infunda si din cate am inteles la un service autorizat cam trebuie schimbate toate,trebuie umblat si in calculator ,bineinteles, iar costurile cu manopera cu tot cam 20 mil/injector.La acele proprietati ale mtorinei pt motoare mari ce lucreaza la presiune de max 600 atm in injector nu este o problema,insa cele de logan,mai aled de euro 4 lucreaza la cel putin 1800 atm.Sunt niste bijuterii.Oricum mai curatati "hornul" din cand in cand.

          Comment


          • #50
            Ai dreptate in legatura cu motorina pt nave si locomotive. Cel putin aia pt nave , iti zic sigur ca nu merge la autoturisme, ca doar lucrez in domeniu. Dar dintre toti care au postat mai sus , toti ai luat de pe la tiruri, si nu vad nici o problema. Si ei la tot de la peco alimenteaza, si au motoare E4 sau E5. Asa ca.....
            , sunt cu ochii pe voi !
            :thumbsup:

            Comment


            • #51
              Nu mai fiti atat de siguri pe cei cu tirurile pt ca si ei alimenteaza de pe unde apuca...
              eventual cei care stati prin vestul tarii sa prindeti ce vine de-afara si au in rezervoare motorina luata de pe acolo... Orice luati dupa ce filtrati bine lasati sa se decanteze cel putin o saptamana la temperatura camerei si abia dupa aceea turnati in rezervor cu grija pt a nu o tulbura.

              Cand vb de euro ne referim la noxe nu la schimbari semnificative in constructia motorului.Aici este vb de injectoare.Ele nu au treaba cu noxele.Daca pui motorina euro 5 pe un motor euro 4,nu afecteaza injectoarele ci alte componente ale motorului.Conf normelor impuse de mediu si vapoarele au motorina cel putin euro 2,dar dpdv noxe, nu alte proprietati ale motorinei care sunt in stransa legatura cu longevitatea injectoarelor.
              Last edited by darksid3; 2 November 2008, 14:34. Reason: post consecutiv

              Comment


              • #52
                Am un prietn cu Golf dizal care de cand il stiu alimenteaza numai de la pompa de tiruri/camioane la statie. Motivu spune el ca cica i-a spus un tirist ca aia e cea mai buna motorina, pt ca astia din statii nu-si permit sa faca smecherii la pompa de tiruri. Pana acum n-are nici o problema la injectoare.

                PS: cred ca e bine din cand in cand sa-i mai bagati cate un aditiv motorina.
                Eu la Mertu lu' tata (~300000 km reali, 200D) chit ca baga de la sursa sigura, i-am bagat de cateva ori si aditiv motorina. El sustine ca se simte ca merge mai sprinten acum (dupa mai multi km rulati cu aditiv, acum nu mai baga ca s-a terminat tubul ) ).

                Comment


                • #53
                  Golful are motor TDI PD fara foarte mari pretentii la motorina iar Loganul are dCi Commonrail cu foarte mari pretentii la motorina.Mertul tatalui tau merge si cu motorina de la tractoare.

                  Comment


                  • #54
                    Ai pf dreptate )) (cu mertu lu' tata, adevarata masina, nu trage da' merge )) )
                    Eu banuiam ca se stiu treburile astea, dar ca idee, sa ai Golf aproape nou si sa bagi motorina numai de la pompa de tiruri...Eu n-as face asta.

                    Comment


                    • #55
                      Mertul tatal lui tau merge si cu ulei de casa in care faci cartofi pai.
                      I HAVE A !sigpic
                      fara linkuri externe in semnatura

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by liv_007 View Post
                        Motorina provenita din surse precum utilaje de stiu eu ce natie,vapoare,locomotive(dar nu sageti ca cica alea au niste motorase destul de sensibile) este o motorina cu alta cifra octanica
                        Cred ca ai vrut sa zici cifra cetanica, totusi... Si da, e adevarat ce zici.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #57
                          o singura data am folosit motorina de camion ... = cazut injectoare
                          apoi numai lukoil euro4
                          *tip pt cei din iasi , nu alimentati de la luk moara de foc , are apa cat cuprinde
                          sigpicSa traiasca urile , si

                          Comment


                          • #58
                            Motorul diesel cand a fost inventat, a fost facut sa mearga pe ulei vegetal..nici macar nu exista motorina pe vreme aia...abia apoi au facut o modalitate de a inlocui uleiul vegetal (putea fi facut si acasa acest ulei) ca sa depinda toata treaba de hidrocarburile petroliere...adica sa depindem de "ei" si sa decartam "cascavalul"
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • #59
                              La inceput eram impotriva alimentarii de la baieti, dar din august am inceput sa pun pe langa motorina din peco si in jur de 40 de litri pe luna(fara a o filtra).sa ma feresca Dumnezeu de necazuri.
                              MiNnRuZ

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by SUPERCAR View Post
                                Si eu am bagat sute de litri in rezervor cu 2.5lei/litru cand la pompa era 4lei/litru..Si nu are absolut nimic motorul,eu folosesc si palnie cu sita fina(retine impuritatile si apa) ca sa fiu mai sigur
                                Ca sa zic asta asta e inca unul din avantajele de a avea diesel...motorina gasesti,benzina mai ieftina nu prea gasesti.
                                in palnie poti sa mai pui un filtru de cafea, sa incerci si pe urma ne spui si noua, o sa ramai surprins cate impuritati, scame raman.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google