Consiliere daune

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Deci spre 9000 lei.
    Daca tu esti multumit, e bine.

    Ce model era de a costat doar 5255 euro de noua? Ca asta era visul celor de la Renault, masina de 5 mii de euro, dar pe care nu si l-au dus la final.

    Comment


    • solnitza
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • Masina era dacia solenza,echiparea confort,care a mers foarte bine,pana la producerea accidentului.Acum,astept banii de la asigurator,sa-mi pot cumpara un logan 1.6 16v.
        Multumesc inca o data,pentru sprijinul acordat.

        Comment


        • Credeam ca ai avut unicul Logan din lume la doar 5255 euro.
          Bafta in achizitia noii masini.

          Comment


          • Treaba se complica,am fost sunat azi de un inspector,care mi-a spus ca trebuie sa vin,s-a completez o cerere de reparatie in regie proprie(eu am vandut masina,ce reparatie in regie proprie,sa mai fac).Masina este dauna totala,devizul estimat de ei era 8000 ron,iar la servisul care am fost valoarea reparatie era de 8173 ron.Cand am depus dosarul,doamna de acolo,mi-a spus ca urmeaza sa ma sune cineva de la ei,sa le comunic nr.contului IBAN,sa-mi vireze banii.Care este treaba cu aceasta cerere ? Vor sa o completez,ca sa-mi dea mai putini bani sau asta este cererea de despagubire,prin care imi vireaza suma corecta ?
            Sincer,nu mai inteleg,ce vor de la mine.

            Comment


            • in regie proprie iti da cam 60% din suma. nu ai semnat cererea DE DESPAGUBIRE ? DE CE ? du-te si cere-o si semneaz-o si nu mai spune ca ai vandut masina. dupa finalizarea dosarului e normal sa o vinzi.
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • Nu am semnat cererea de despagubire,deoarece nu am stiut.Adica imi dau 60% din 8000 ron sau din valoarea masinii 2942 euro ?
                Multumesc

                Comment


                • cam 60 % din 8100 ron devizul ala.

                  ar trebui sa-ti spuna ei ca e dauna totala si tu sa fii de acord , sa semnezi.
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • Pai,din start nu o sa fiu de acord,deoarece am facut un calcul si suma care urmeaza sa o primesc este 4860 ron.Daca se adevereste calculul meu,este ceva de facut sa primesc o suma mai mare ? Eu ma gandeau ca i-au cel putin 8000 ron,dar 4860 ron imi dau toate planurile peste cap.

                    S-a ajuns,sa fie mai bine,sa lovesti pe cineva,decat sa te loveasca,altul pe tine.
                    Ala iti da copiile dupa ce ai nevoie si la revedere,iar tu umblii de nebun,iti faci nervi si la sfarsit primesti si o suma mica.
                    Last edited by Monta; 21 June 2012, 15:19. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • asa-i. daca n-ai casco esti mancat! si mie mi-a lovit ieri un camion loganul

                      deja ma doare capul ! un mosnegut era la volan si se da ranit... ca-i masina firmei , sa vorbeasca cu seful ...
                      azi am fost la politie si am declarat accidentul pentru ca nici soferul nici seful lui n-au timp sa ne intalnim si sa complectam amiabila. noroc ca n-au trecut 24 de ore de la eveniment ca vorbeam singur acum. ramai cu sechele psihice cu oameni d'astia...
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • Ghinion. E lovit tare?

                        Comment


                        • nu foarte. cativa centrimetri lipseau pana la punte , haion sau portiera. is ciufulite bara spate , tripla stanga , aripa stanga spate. oricum trebuia schimbata aripa spate ca era ruginita ...
                          sa-l caute acum militia si sa vedem unde are asigurare ... apoi urmeaza alt show !
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • Azi,am vorbit cu inspectorul de daune si mi-a spus ca nu poate sa-mi calculeze VMD ca nu mai am masina si imi ofera 3000 ron in regie proprie.Este adevarat asa ceva,eu cred ca nu vrea sa ma despagubeasca,cu suma care trebuie.Unde scrie,daca vinzi masina,nu mai se considera dauna totala si ma despagubeste in regie proprie?Normal trebuie sa calculeze dupa normele CSA si la final sa-mi spuna suma finala.

                            Daca vreau sa-mi repar masina in regie proprie,nu trebuie sa calculeze valoare masinii si sa ma despagubeasca cu 75 % din acea valoare ?
                            SAU
                            Pentru piese despagubirea este 100%,deoarece le cumpar cu TVA,iar pentru manopera se despagubeste fara TVA.
                            La mine pretul manoperei fara TVA este 3104,77 ron,iar pretul pieselor cu TVA 4770 ron.Si asiguratorul imi spune ca poate sa-mi dea doar 3000 ron despagubire,este corecta suma ?
                            Last edited by Monta; 23 June 2012, 10:47. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • normal ca nu e corecta suma.

                              deci reparatie e una. dauna totala e cu totul altceva.
                              de ce ai presupus ca-i totala si ai vandut masina ?
                              aici e problema(unde ai gresit).

                              normal ca inspectorul e pus acolo sa-ti dea o suma cat mai mica sau sa nu te despagubeasca deloc. nu-i prietenul tau. isi castiga painea cautand motive sa nu despagubeasca.

                              eu te sfatuiesc sa te duci la un avocat care se pricepe la daune auto si sa vezi ce-ti spune si daca mai e ceva de facut
                              o/____\o
                              (i)
                              .........

                              Comment


                              • Originally posted by Costi-bc View Post

                                normal ca inspectorul e pus acolo sa-ti dea o suma cat mai mica sau sa nu te despagubeasca deloc. nu-i prietenul tau. isi castiga painea cautand motive sa nu despagubeasca.

                                eu te sfatuiesc sa te duci la un avocat care se pricepe la daune auto si sa vezi ce-ti spune si daca mai e ceva de facut
                                Cele mai multe piedici sunt puse de directorii de daune si juristii firmei !
                                La capitolul avocati sa stiti ca nu prea sunt multi specializati pe asigurari si aceia sunt mai mult interesati de accidentele cu vatamari si decese deoarece de acolo iese grosul. Sa vedem daca iese totusi ceva din chestia cu medierea !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google