Consiliere daune

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa vedeti ce patesc cu Omniasig.
    Loganul are casco.Din diverse motive ,soferul a dat cu spatele si s-a proptit destul de violent intr-un podet de beton.A spart spoilerul,triplele si cam atat.
    Peste cateva zile necazuriel se tin lant,loveste un caine vagabond,cu spoilerul fata,rupe elementul de inchidere si atat, la prima vedere.
    Merg la Omniasig,agentul face fotografii de suprafata si intocmeste actele.Scrie revopsit bara spate triple spate,vopsit bara fata fata si inlocuit elementul de inchidere respectiv.
    Imi propune sa o duc la service-ul X.Stiind ce fel de oameni sunt pe acolo si toti au logan,,refuz sa las masina acolo si mentionez unitatea service Y unde repar masinile si am incredere in oameni.Agentul imi zice:"stiti nu avem contract cu ei si nu putem" .Intreb cu cine aveti contract? "Avem doar cu service-ul X.
    Bun,dar nu vreau sa repar masina acolo ,ma puteti obliga ?Da din umeri zicand ca nu stie daca se va plati dauna la alt service.
    Am mers acasa si intru pe site-ul CSA si ce gasesc:
    Asiguratorul recomanda ,dar nu poate obliga clientul sa-si repare masina in unitatea service X,si ca isi face singur politica de despagubire.
    Dunc masinna la service-ul Y ,baietii se apuc ainstantaneu de masina,comanda piesele si in adoua zi monteaza spoilerul spate si triplele.
    Acum incepe calvarul:
    In momentul cand au demontat masina, au observat:
    Soiler fata cu elementele de prindere rupte,si traversa putin indoita.Lucrurile acestea nu se vedeau pe masina.
    Inginerul face poze si le trimite catre Omniasig pentru reconstatare.Nu il ia nimeni in seama.
    Trec 2 zile.Soseste un mail pe adresa mea,sa merg sa fac poze.Eu,clientul lor sa merg sa fac constatarea.Imi zic"bai asa prostie nu am mai vazut".Iau pozele cu avaria ascunsa si le trimit.Sun la telefon ,nu raspunde nimeni la omniasig.Mai trec doua zile,nimic.Masina reparata 50% sta cuminte in garaj.
    Incep sa ma enervez,am dat liber la angajati,pierd bani in fiecare minut.Incep sa fac reclamatii la Omniasig si CSA.
    Dupa cateva zile sunt sunat de agentul Omniasig revoltat pentru ca l-am reclamat.Dar ca nu si-a facut treaba, i-a fost lene sa mearga sa faca o reconstatare si pozele aferente ,nu era suparat.In final a mers la service,a facut fotografiile,m-a injurat pe acolo,m-a amenintat(imi arata el mie) si a emis reconstatarea.
    Am mers la sediul Omniasig ,am semnat hartoaga si am facut un scandal de o sa ma tina minte aia cat vor trai.
    In final am reparat masina,cu nervi,discutii ,certuri ,absolut inutile.S-a inlocuit tot pe masina.
    In urma acestei experiente ,imi este scarba de agentii omniasig.Pana nu am facut reclamatie nu s-a miscat nimic.Intr-adevar reclamatia am facut-o la sediul central si cei de acolo s-a miscat excelent.
    Dar nu este posibil in 2013,clientul sa mearga sa faca fotografiile daunei,doar pentru ca Omniasig nu mai are contract decat cu un service in oras.
    Orasul meu este mic.Daca tragi un vant mai tare ,se aude de la un capat la altul.Vorbele zboara si cativa stim din ce motiv se procedeaza asa in relatia agenti(ce reprezinta compania)-clienti.Dar asa suntem noi,romanii.Exact cum spunea I.Tiriac intr-un interviu !

    Comment


    • Ar fi bine sa nu mai dati asa tare in inspectorii constatatori . Nu ei fac politicile de despagubire.
      In perioada asta o mare firma de asigurari vrea sa puna pe tusa o treime din inspectorii constatatori ? Principalii vizati sunt cei care au cele mai multe dosare care nu se repara in service-uri partenere !

      Plus de asta , mai toate firmele de asigurari au inceput sa bage in contractele Casco clauze care obliga asiguratul sa repare masina DOAR in service-uri partenere. In caz contrar nu despagubesc NIMIC.
      Asa ca aveti grija ce semnati , FULL CASCO NU EXISTA si in mod cert CEA MAI IEFTINA POLITA ESTE SI CEA MAI PROASTA !

      Comment


      • ...mai toate firmele de asigurari au inceput sa bage in contractele Casco clauze care obliga asiguratul sa repare masina DOAR in service-uri partenere.
        De aceea, cand alegeti un asigurator, intrebati cu ce service-uri lucreaza. Numeri pe degetele de la o mana asiguratorii ce lucreaza cu reprezentantele de marca. Inca.

        Si tineti cont cand cumparati o masina. Daca e aproape de 10 ani vechime, nimeni nu va incheie o polita CASCO pe acea masina, poate sa fie orice marca si sa va coste coste mai mult decat alta masina noua.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          De aceea, cand alegeti un asigurator, intrebati cu ce service-uri lucreaza. Numeri pe degetele de la o mana asiguratorii ce lucreaza cu reprezentantele de marca. Inca.

          Si tineti cont cand cumparati o masina. Daca e aproape de 10 ani vechime, nimeni nu va incheie o polita CASCO pe acea masina, poate sa fie orice marca si sa va coste coste mai mult decat alta masina noua.
          buna ziua

          cu cat masina este mai veche scade suma asigurata. scazand suma asigurata scade prima de asigurare (valoarea politei). si s-ar putea ca la o asemenea suma asigurata sa nu mai renteze o asigurare casco decat ptr evenimente minore (valoarea de despagubire mica)

          peste 10 ani vechm nu se mai incep polite casco, dar pot fi continuate cele aflate in derulare.

          Comment


          • scazand suma asigurata scade prima de asigurare (valoarea politei). si s-ar putea ca la o asemenea suma asigurata sa nu mai renteze o asigurare casco decat ptr evenimente minore (valoarea de despagubire mica)
            Nu-s de acord. Pe o masina veche se pun piese noi, in caz de vreun eveniment. O capota de motor nu e deloc o valoare mica, noua si de origine pus vopsitul. Vorbesc din propie experienta, mi-a cazut ceva pe capota, cand a fost o furtuna. Capota noua si vopsit-1500 lei acum 2 ani. CASCO-900 de lei pe an.

            CASCO renteaza si la o masina veche. Pentru asigurat. Pentru asigurator, nu renteaza. Si nu il poti obliga sa iti prelungeasca polita CASCO la implinirea a 10 ani vechime pentru masina.

            Comment


            • polita o prelungesti atat timp cat masina e ok.
              eu am avut casco pe o dacie timp de 27 ani
              mu conteaza vechimea scade valoarea sumei asigurate.
              daca suma asigurata e mica ai sa observi ca la un moment dat platesti si tu restul pana la totalul facturii

              Comment


              • Pai in al 10-lea an suma asigurata tinde spre zero. Nu asa se calculeaza, -20% primul an si cate -10% pentru fiecare din anii urmatori?
                Mai ramane cel mult cat iei pe ea la Remat.
                Pana acum n-am platit nicio bucatica din valoare devizului de la service.
                Daca valoarea asigurata ar fi presupunem maxim 1000 de euro, sa inteleg ca pe CASCO se va despagubi sa zicem 50& din valoarea reparatiei? Intreb, pentru ca stim cu totii ca pe CASCO devizul e cam dublu decat in mod normal, si reiese ca dai din buzunar la deviz o suma cu care ti-au putea repara linistit masina pe banii tai, fara sa mai platesti si CASCO.
                Last edited by mr.K; 30 May 2013, 09:45.

                Comment


                • daca trece de 1000E e considerata totala si iti da: 1000 - (25%epava) - (ratele casco care mai sunt de achitat pana la incheierea contractului) - (ceva clauze contractuale de genul 10% daca e dauna totala , sau 100E franciza)
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • Originally posted by kosfunny View Post
                    Ar fi bine sa nu mai dati asa tare in inspectorii constatatori . Nu ei fac politicile de despagubire.
                    In perioada asta o mare firma de asigurari vrea sa puna pe tusa o treime din inspectorii constatatori ? Principalii vizati sunt cei care au cele mai multe dosare care nu se repara in service-uri partenere !

                    Plus de asta , mai toate firmele de asigurari au inceput sa bage in contractele Casco clauze care obliga asiguratul sa repare masina DOAR in service-uri partenere. In caz contrar nu despagubesc NIMIC.
                    Asa ca aveti grija ce semnati , FULL CASCO NU EXISTA si in mod cert CEA MAI IEFTINA POLITA ESTE SI CEA MAI PROASTA !
                    Sa o luam punctual:
                    1.Inspectorul constatator reprezinta societatea de asigurare in raport cu clientii !Sunt "fatada" competenta sau incompetenta a companiei.Exact cum firma mea reprezinta o multinationala din Olanda in relatia cu abonatii din Romania.
                    Daca discuti cu un incompetent,pune amprenta incompetentei asupra companiei.Nu fac inspectorii politica de despagubire ,dar amabilitatea si rezolvarea rapida "da" bine pentru client !
                    2.Service-urile partenere sunt facute "partenere" in urma unor manevre financiare.Sunt 30 de service-uri mari si tari intr-un oras,ce au conditii net superioare.De ce numai "cele" doua(cazul meu) au contracte cu asiguratorul X ?
                    100% nu sunt selectate pe baza "calitatii reparatiei".
                    Loganul meu nu se vede unde a fost "reparata" caroseria ,insa daca luam sa vizualizam cateva reparate la agreatul X este jale.
                    3.Chestia cu despagubirea doar in service-uri partenere este ilegala.Deci nu poate fi introdusa in contract.Iar daca este introdusa poate fi atacata !
                    Pe site-ul CSA scrie:"asiguratul/păgubitul nu are obligaţia să repare autovehiculul la service-ul indicat de asigurător. Aceasta trebuie privită doar ca o recomandare. De regulă, cu unităţile service recomandate, asigurătorii au încheiate convenţii de colaborare de decontare directă. Avantajul îl constituie faptul că, la finalizarea reparaţiei, autovehiculul poate fi predat proprietarului în baza unui accept de plată dat de asigurător într-un termen cât mai scurt.".
                    Inca o data concluzionez,ca pana se va schimba legea nu poate sa te oblige la nimic !Singurele "bete in roate" le pun la virarea banilor cu mari intarzieri catre reparatori
                    4.Masina se poate repara in regie proprie iei doar banii gramada de la asigurator !
                    Last edited by Rac; 30 May 2013, 21:24.

                    Comment


                    • In fine , legile sunt incalcite, discutiile ample, problemele diferite, oamenii din ce in ce mai rai, neintelegatori , stresati si de o parte si de cealalta a baricadei. In ziua de zi inspectorii constatatori sunt precum operatorii de call center , nu rezolvi mai nimic varsandu-ti nervii pe ei . Sistemul corporatist isi spune cuvantul !
                      De aceea e bine sa fii cat mai informat chiar dinaintea deschiderii dosarului de dauna !

                      Comment


                      • @ Kosfunny - foarte bine punctat - sistemul "democratic-corporatist" te pune la zid. Nu mai gasesti persoane de contact cu numere de telefon. Sunt numere de centrala cu mesaje robot si redirectionare, adrese de email de unde primesti raspunsuri sablon. Un sistem 90% dezumanizat. Daca mai gasesti totusi la celalalt capat un OM cu care resusesti sa te intelegi la nivel uman - poti spune ca ai avut mare noroc. Daca te ratzoiesti la el e mare pacat. In foarte multe cazuri dai de niste maimutoi cu raspunsuri sablon - cu care nu poti purta un dialog aplicat pe cazul tau concret. Similar se intampla si in sistemul de sanatate privat - unde in foate cazuri ajungi sa regreti sistemul de stat unde pui ceva in plic si rezolvi problema mult mai rapid. (in loc de niste robotei care ranjesc la tine <atitudine pozitiva>, cu care insa nu poti dialoga si care la sfarsit iti printeaza factura/bonul - si nu ai practic cu cine sa discuti - "sistemul")

                        Comment


                        • Din ce in ce mai multe firme de asigurari isi externalizeaza serviciul de constatare daune . Inspectorul de daune constatator nu are absolut nicio legatura cu ce se va intampla cu dosarul tau. Acesta trebuie dar sa va consemneze cat mai coresct elementele avariate si sa va informeze cu actele si procedurile necesare solutionarii dosarului. Atata si nimic mai mult .
                          De aceea trebuie sa fiti cat mai informat in ce priveste drepturile si obligatiile pe care le aveti atunci cand solicitati despagubiri de la o firma de asigurari. Dosarele se instrumenteaza strict in functie de documentele din dosar. Daca unele lipsesc sau nu sunt intocmite corect si dosarul va intampina probleme. Nimanui nu-i pasa ca treceti printr-o experienta urata, ca accidentul v-a lasat cu anumite sechele, ca mai aveti si alte probleme in afara evenimentului neplacut, ca aveti nevoie urgenta de masina, ca nu aveti bani , etc. Trauma voastra nu este decat un cumul de hartii ce alcatuiesc un dosar care se afla printre alte cateva zeci ce trec prin mana unui angajat in fiecare zi. Acesta inainte de a pune semnatura il trece printr-un filtru de norme .

                          Comment


                          • e cazul de casco ?

                            salut pe toata lumea !!!

                            acum cateva zile am observat ca bara din fata a loganului este crapata in partea dreapta si as dori sa stiu daca prin asigurarea casco as putea sa o schimb.
                            daca se poate imi puteti spune care este procedura? care sunt pasii pe care trebuie sa-i fac?
                            am asigurare casco facuta la finele lui 2009 la ASIBAN (care am inteles ca au fost preluati de GROUPAMA (obligat fiind de BRD cand am facut creditul), nu au fost intarzieri cu platile.
                            am atasat poze cu bara.

                            multumesc!
                            Attached Files

                            Comment


                            • Cam asa:

                              1. Anunţaţi imediat autorităţile competente (Poliţie, Pompieri) solicitând întocmirea actelor referitoare la cauzele şi împrejurările producerii evenimentului asigurat, sau, după caz, utilizaţi instrucţiunile privind constatul amiabil.

                              2. Sunați la alo Groupama: 0374-110-110, în termen de 4 zile lucrătoare de la avarie, respectiv 48 ore în caz de furt, pentru a înregistra dauna auto și a vă programa la constatare.

                              3. Vă prezentaţi la centrul de constatare Groupama Asigurări cu următoarele acte, necesare deschiderii dosarului de daună:

                              Avarii produse autovehiculelor asigurate CASCO

                              Pentru asiguraţii CASCO, actele necesare pentru deschiderea unui dosar de daune sunt următoarele:

                              Cartea de identitate / buletin de identitate a/al asiguratului sau a/al delegatului ;
                              Permisul de conducere al persoanei care se afla la volan în timpul producerii evenimentului
                              Certificatul de înmatriculare al autoturismului asigurat
                              Cartea de identitate a vehicului asigurat
                              Copia poliţei CASCO şi a Anexelor, respective Specificaţiilor
                              Formularul de constat amiabil sau procesul verbal eliberat de Poliţie sau autorizaţia de reparaţie şi copia după declaraţia în faţa Poliţiei (după caz)
                              Împuternicire pentru delegat, semnată şi ştampilată, dacă asiguratul este persoană juridică, sau împuternicire notarială, dacă asiguratul este persoană fizică.
                              Referitor la pct.1, spui ca ai lovit o bordura de exemplu si intrebi daca trebuie sa mai mergi la politie. Eu n-am mai dat pe la politie cand am avut 2 portieze zgariate, chiar de era caz de vandalism.

                              Dupa ce te intalnesti cu inspectorul de daune, o sa mergi la reprezentanta cel mai bine, faci programare. Dupa aia mergi cu masina cand te programeaza si te suna cand e gata, decontarea e directa, acceaptul de plata se face pe mail intre asigurator si reprezentanta. Tu doar iti ridici masina.
                              Daca ai polita cu fransiza, o sa ai de plata si fransiza.
                              Daca ai polita prin BRD, reintregeste valoarea asigurata.
                              Last edited by mr.K; 10 June 2013, 12:26.

                              Comment


                              • Aia se repara destul de usor, nu e musai sa o schimbe.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google