Consiliere daune

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ieri am deschis dosarul de dauna la Alianz in urma unui accident minor suferit in luna octombrie . Pe parcursul declaratiei , asiguratorul m-a intrebat daca doresc bani sau rezolvare pe asigurarea vinovatului . Mentionez ca este vorba despre bara fata de schimbat + vopsit , far stg. de schimbat , aripa stg. de schimbat + vopsit iar in urma impactului, usa stg fata freaca de aripa, banui ca revopsire . Problema este ca atat aripa cat si usa sunt chituite , aripa are chituit locul unde vine semnalizarea iar usa este chituita cat tine bandoul de plastic . La final asiguratorul vine cu o oferta incredibila , jignitoare zic eu si anume suma de 694 lei . Nu am acceptat si am finalizat actele urmand sa bag masina in service .
    Acum intrebarea mea se adreseaza Dl. kosfunny cat si catre ceilalti forumisti care au habar , aceasta practica de 50/50% in vederea acoperirii serviciilor pt vopsirea integrala a pieselor mentionate are acoperire legala sau se merge pe prosteala dupa cum a spus kosfunny . Cu alte cuvinte , la intrarea in service, in urma reconstatarii de catre cei din service pot mentiona ca piesele care necesita vopsire sa fie vopsite dar fara ca eu sa fiu nevoit sa suport 50% din valoarea vopsitului ? Pe dosarul de dauna este mentionat bara fata inlocuire , far stg inlocuire si aripa stg fata inlocuire + uniformizare .
    Multumesc in avans pentru raspunsuri.

    Comment


    • Uniformizare nu inseamna decat o vopsire usoar, pierduta , de suprafata !
      Cum am mai spus nu exista temei legal pentru proportia de 50/50. Legea spune clar ca bunul trebuie adus la starea de dinaintea accidentului . Si atat ! Le scri ca nu esti dispus sa te implici financiar si ca ai pretentia sa iti aduca bunul la starea initiala . Cum vor face treaba asta e problema lor !
      Eu zic totusi sa mergi la un service care nu are conventie cu ei , sa iti platesti tu reparatia , asta dupa ce in prealabil cazi de comun acord cu reparatorul la o varianta de pret care sa acopere si ceea ce vrea sa lase asiguratorul in sarcina ta ! De ex ii poti pune sa factureze o ora de manopera ca la reprezentanta, pt ca acolo nu are ce contesta asiguratorul !

      Iti vei primi banii integral !

      Comment


      • Am sunat ieri la Allianz si ei mi-au spus ca de o saptamana au dat ok-ul catre service (deci se pare ca vinovatul nu e chiar obligat sa faca si el o declaratie ci a fost suficient ca pe amiabila sa scrie ca se declara vinovat), apoi am sunat la service si ei au zis ca m-au sunat vineri dar nu imi suna mie telefonul, in fine m-au programat luni sa bag masina in service , sper in maxim 5 zile sa si iasa din service. Va multumesc pentru raspunsuri !

        Comment


        • @Petru CPG
          Pe constatul amiabil degeaba scrii ca te declari sau nu vinovat ; vinovatia o stabileste inspectorul constatator incadrand accidentul la unul din punctele Protocolului de solutionare a daunelor prin constatare amiabila , sau politia daca se ajunge acolo.
          @kosfunny
          - nu mai este de mult in lege fraza cu "aducerea masinii in starea anterioara accidentului" ; citeste mai bine ultima versiune a Ordinului 14 a CSA si o sa te lamuresti. Acest Ordin 14 va fi in vigoare pana la 1ian2015 data dupa care se va renunta la prevederile lui.
          - daca un element vopsibil avariat in accident are pe el urme ale unui eveniment anterior este normal ca la constatare sa iti dea vopsitorie in proportie de 50% ; nu ti se pare logic ?
          - chiar daca iti platesti reparatia si depui actele la asigurator , tot te pot tine cele 90zile pentru investigatii suplimentare DACA ti-au adus asta la cunostinta in 5zile de la deschiderea dosarului de dauna.
          ADRIAN Vatamaniuc
          0727.883.438

          Comment


          • In atentia tuturor :

            Din 01.01.2015 vor intra in vigoare noile norme RCA prin Ordinul ASF 23/2014

            O schimbare importanta si foarte controversata s-a facut la despagubirea daunei totale . Calculul nu se mai face plecand de la valoarea de nou , ci de la valoarea de piata. Altfel spus pot fi luate in consideratie preturi de pe Autovit, Olx, Tocmai etc. Nu exista niciun mod de calcul concret , nu se specifica decat faptul ca valoarea vehiculului se va face "PE BAZA" valorii de piata . Adica se poate ajunge si la o valoare mai mica in cazul in care asiguratorii inventeaza niste coeficienti sau alte scazaminte .

            Art. 52. - (1) Valoarea vehiculului la data producerii accidentului se stabileste pa baza valorilor de piata ale unor vehicule de aceeasi marca, tip, model, caracteristici tehnice si dotari, an de fabricatie, avand un parcurs in kilometri si o stare de intretinere comparabile.
            (2) Valoarea de piata a unui vehicul se stabileste pe baza sistemelor de specialitate pentru evaluarea vehiculelor inmatriculate permanent in Romania, precum si in baza oricaror documente prezentate de catre partea prejudiciata in dovedirea prejudiciului suferit.
            (3) in cazul vehiculelor inmatriculate in alte state sau al celor care nu sunt inmatriculate permanent in Romania, valoarea vehiculului la data producerii accidentului se stabileste pe baza valorilor de piata din statul in care vehiculul este sau a fost ultima data permanent inmatriculat, precum si in baza oricaror documente prezentate de catre partea prejudiciata in dovedirea prejudiciului suferit.


            In baza acestor prevederi asiguratorii vor putea inventa mai usor noi metode de diminuare si tergiversare a despagubirilor .

            Comment


            • Atata timp cat in noul ordin NU sunt specificate alte conditii , tabele , coeficienti sau alte "motive" de diminuare a valorii masinii eu zic ca stabilirea valorii se va face prin media a cel putin 3oferte . Adica iei ofertele de pe trei site-uri de vanzari si faci o medie , asa ca daca ajungi in instanta nici un judecator nu te poate trimite la plimbare.
              Masura asta cu valoarea de piata este mult,mult mai buna decat calculul in baza coeficientilor de uzura , a starii masnii si a numarului de kilometri parcursi (nu toata lumea stie ca masina se trecea direct in "Satisfacator" , asa cum foarte putini stiu cum se calculeaza valoarea epavei si care sunt marjele de evaluare)
              De exemplu pentru un Logan din 2005valoarea VMD-ului este de 1000-1200Euro , iar valoarea de piata este de 1900-2100Euro.
              De acum inainte o sa se puna problema taxei de mediu , si eu unul consider ca aceea sa fie suportata tot de asiguratori, pentru ca plata ei la achizitionarea unei noi masini este o consecinta a unui eveniment rutier ce nu depinde de pagubit.
              Sunt multe de discutat pe tema asta , pentru ca spetele sunt diferite si nu pot fi tratate dupa un sablon.
              Cei care sunt implicati in evenimente rutiere ma pot contacta pentru tractare , asistenta , consultanta.
              Last edited by 77sky; 24 December 2014, 17:02.
              ADRIAN Vatamaniuc
              0727.883.438

              Comment


              • Domnule Adi, care e legatura intre subiect si poza pe care tocmai ati ridicat-o? Vad ca nu scapati nici un prilej de a va face reclama gratuita.
                Last edited by IancuMIC; 24 December 2014, 11:38.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • In partea de sus a site-ului scrie asa
                  "Consiliere daune Asigurari si daune auto Discutii despre asigurari si daune auto dacia logan si nu numai. Unde reparam masinile, cine plateste si cum sa alegi o asigurare"
                  Nu de putine ori la daunele auto este nevoie si de tractare.
                  Este o poza cu masina+platforma cu care fac tractari. Ce este gresit pana acici ?
                  ADRIAN Vatamaniuc
                  0727.883.438

                  Comment


                  • Nu e topicul dvs; a fost aprobat pentru o anume persoana. Dvs. ati solicitat administratorului acest lucru?
                    Tocmai aveti un topic in acest sens. Vi se pare corect sa postati oferta dvs. pe toate topicurile?
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • "Dar ce-am facut domnule....Ce ce ce ce...."
                      Fix de acest lucru ziceam in alt topic: furtul la nivel mic, scuzabil in mintea celui ce-o face (pai sa vezi ca asa era numele topicului, ca ce domne, mananc si eu o paine). Si apoi ne intrebam de ce suntem unde suntem. Pt ca atunci cand unul din aceasta "familie" ajunge in functii de conducere, ghici ce-o sa faca?
                      Exact, o sa planteze flori si va avea grija de binele asiguratului

                      Comment


                      • Originally posted by adrian05ro View Post
                        Atata timp cat in noul ordin NU sunt specificate alte conditii , tabele , coeficienti sau alte "motive" de diminuare a valorii masinii eu zic ca stabilirea valorii se va face prin media a cel putin 3oferte . Adica iei ofertele de pe trei site-uri de vanzari si faci o medie , asa ca daca ajungi in instanta nici un judecator nu te poate trimite la plimbare.
                        Masura asta cu valoarea de piata este mult,mult mai buna decat calculul in baza coeficientilor de uzura , a starii masnii si a numarului de kilometri parcursi (nu toata lumea stie ca masina se trecea direct in "Satisfacator" , asa cum foarte putini stiu cum se calculeaza valoarea epavei si care sunt marjele de evaluare)
                        Modul de calcul nu se va face dupa cum ziceti dvs ci dupa cum va considera asiguratorul. Nu stiu pentru cine considerati ca este mai buna masura asta, dar ce va pot spune eu , in urma consultarii cu cativa directori de daune si cu ceva juristi ai unor asiguratori, nici din punctul lor de vedere nu este binevenita aceasta modificare pentru ca lasa loc de foarte multe interpretari. Aceeasi parere o am si eu , si am ceva experienta in daune , cu cateva mii bune de dosare instrumentate de la cap la coada .

                        Legat de parerea colegilor ca incercati sa va faceti reclama si sa racolati clienti din randul utilizatorilor acestui forum consider ca au dreptate . Exista arie special conceputa pentru asa ceva.

                        Oricum in tara asta ne-am saturat sa tot schimbam lucrurile proaste cu unele si mai proaste.
                        Schimbarea legislatiei trebuia facuta radical, de la emiterea politei. Nu stiu de ce noi romanii nu putem face un copy paste la normele dovedite bune in alte state si trebuie sa ne facem ca reinventam noi roata .
                        Ar fi fost mult mai buna o varianta ca asta:
                        De la inceput, daca iti alegi un asigurator cu el lucrezi in ce priveste un autovehicul. In speta, te duci la un asigurator, iti evalueaza o suma asigurata ca si acum la Casco, iti faci RCA si platesti o suma de bani doar pentru suportarea avariilor produse tertilor. Pe polita ti se trece si suma asigurata, ce va reprezenta valoarea vehiculului . Daca vrei ca asiguratorul sa iti mai preia cateva riscuri , mai platesti o prima si poti fi acoperit si pentru incendii, furt, catastrofe etc. Daca vrei sa fii acoperit si pentru daunele la masina ta cand provoci din culpa un accident, mai platesti ceva in plus. Daca vrei sa fii acoperit si pentru avarii cu autor necunoscut ti se mai face un supliment si astfel asigurarea masinii va fi FULL. In caz ca esti pagubit de altcineva tot la acest asigurator pe care ti l-ai ales deschizi dosarul de dauna iar acesta recupereaza banii de la cel al vinovatului.
                        In felul acesta orice masina asigurata va avea o valoare inscrisa in polita , atata pt Casco cat si pentru RCA , stabilita de la incheierea asigurarii. In felul acesta ar mai dispare de pe piata si asiguratorii deja rau famati care traiesc doar din incasarea de polite obligatorii si care ajung sa nu mai faca fata despagubirilor .
                        Last edited by 77sky; 24 December 2014, 17:04.

                        Comment


                        • Nu am intrat aici sa creez polemici inutile si sincer preferam sa spuneti ceva interesant la obiect , sau legat de subiect, decat sa "moara capra vecinului". Nu am jignit pe nimeni si nu am bagat nimanui mana in buzunar ca sa fiu catalogat drept hot . Din cei cateva sute de membri astept sa vad si alte reactii ca sa imi dau seama de gravitatea faptei.
                          Oricare dintre moderatori sa sterga poza , sa stearga ceea ce nu-i place la acesta postare , ca sa nu va mai fortati sa faceti comparatii care nu-si au rostul si care nu duc la nimic bun (in paranteza fie spus, raspunsurile voastre sunt de departe off-topic).
                          Poate cel mai important rol al unui forum este acela de a face schimb de informatii. Nu credeti ?
                          ADRIAN Vatamaniuc
                          0727.883.438

                          Comment


                          • Originally posted by adrian05ro View Post
                            .
                            Poate cel mai important rol al unui forum este acela de a face schimb de informatii. Nu credeti ?
                            Sa va aduc aminte ca tocmai v-a fost sters un topic in care va faceati reclama directa paginii dvs de FB cu servicii de tractare si consultanta ?
                            Haideti sa o lasam cum a picat si pastram acest topic strict pentru informatii si sfaturi gratuite. Sunteti binevenit sa va aduceti si dvs aportul in sprijinirea neconditionata a colegilor ajunsi la necaz, sunt sigur ca detineti multe informatii si cunostinte valoroase !
                            Va multumesc !

                            Comment


                            • salutare. nu stiu daca aveti idee, probabil nu e nici locul potrivit de postare, dar m-am lovit de o situatie aberanta, parerea mea. am fost sa fac asigurarea obligatorie la casa. pe polita respectiva scrie : prima de asigurare 20 de euro, valoarea asigurata 20000 de euro. intamplator aveam niste euro disponibili si zic, ce sa mai scot banii de la banca, ia de aci 20 de euro. la care ala nu, ca se plateste doar in lei! cum naiba asigurarea costa 20 euro, dar se poate incasa doar in lei? stiu o sa ziceti ca probabil e prea scump sa ai si un cont de incasari in euro, ca majoritatea folosesc lei, etc. dar asa ca idee, mi s-a parut o aberatie.

                              Comment


                              • Si Loganul avea pret in euro dar l-ai platit in lei, chiar daca Dacia are si conturi in valuta.

                                In cazul tau, asiguratorul/brokerul respectiv probabil nu avea dreptul de a efectua operatiuni in numerar cu valuta. Niciodata n-am achitat in valuta vreo polita de asigurare.
                                Alta explicatie posibila, am vazut ca se face conversia la cursul BNR, daca asiguratorul tau ar incasa valuta, ar trebui sa o converteasca in lei la un curs la cumparare acceptat de banca unde are cont, curs ce probabil ar fi mai mic decat cursul BNR, asa ca asiguratorul ar iesi in pierdere. Nu mai bine ia de la tine lei?
                                Last edited by mr.K; 14 January 2015, 09:57.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google