Consiliere daune

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Codul Rutier defineste accidentul de circulatie ca pe un eveniment care intruneste cumulativ cateva conditii:
    -s-a produs pe un drum deschis circulatiei publice ori si-a avut originea intr-un asemenea loc;
    -a avut ca urmare decesul, ranirea uneia sau a mai multor persoane ori avarierea a cel putin unui vehicul sau alte pagube materiale;
    -in eveniment a fost implicat cel putin un vehicul in miscare.

    Comment


    • Originally posted by Cezar View Post
      Kosfunny are dreptate. Daca nicio masina nu se afla in miscare, acela nu este un accident rutier.
      corect. Nu are de ce sa i se ia permisul celuilalt conducator dintr-un bac care trecea dunarea. Cred ca ai exagerat Archangel80
      ​​​​​​

      Comment


      • Nu a exagerat cu nimic! sa-i ia permisul acelui patruped nesimtit si pe 90 de zile! pai gunoiu` ala social ii loveste masina omului si scapa basma curata?! nu se poate asa ceva! si daca maidanezul ia si amenda de 900 de lei, e cu atat mai bine! nesimtirea trebuie platita!
        Keep walking...

        Comment


        • Dar eu cred ca ar trebui sa ii anuleze permisul si eventual sa i se confiste si masina !

          Comment


          • sau ...impuscat in piata.
            In astfel se cazuri e bine sa nu reactionezi dupa instinctele primare; de aia se intampla atatea grozavii. In general cel mai destept cedeaza, chiar daca nu e chiar confortabila situatia, dar pur si simplu astfel de situatii se intampla; masini neatinse mai rar. Nu stim decat punctul de vedere al unei parti, poate lucrurile stau un pic altfel. O poza ne-ar fi edificat asupra "grozaviei", in urma "evenimentului rutier" mult discutat.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • 50-100 de lei la meseriasul cu PDR si se rezolva, daca vopseaua nu e sarita ci doar zgariata.
              Eu asa as proceda. 100 de lei dai doar pe benzina plimbandu-te de n ori la politie, asigurator, service ...
              Dar, cum nu e masina mea... fiecare pagubit procedeaza cum crede de cuviinta.

              Comment


              • Originally posted by jonnie007 View Post
                Nu a exagerat cu nimic! sa-i ia permisul acelui patruped nesimtit si pe 90 de zile! pai gunoiu` ala social ii loveste masina omului si scapa basma curata?! nu se poate asa ceva! si daca maidanezul ia si amenda de 900 de lei, e cu atat mai bine! nesimtirea trebuie platita!
                Poti sa o tragi de par si sa-i faci plangere pentru distrugere si vandalism.
                SAu poti sa-l dai in judecata.
                Castigi, doar ca te freci.

                Politia nu are cum sa-i ia permisul. Daca ii ia permisul si in declaratia se mentioneaza ca masinile stationeaza, nenea gusterul militian a pus-o.
                Daca in declaratie se mentioneaza ca una dintre masini se deplaseaza, atunci e cu circ

                Oricum ar fi, cel mai bine sa vorbeasca cu un avocat, ii da si costul reparatiei si cheltuielile de judecata, iar el se spala pe cap cu situatia.
                Doar asa ii poti aplica o corectie celui ce te-a lovit.

                Comment


                • Astept cu mare interes sa vad..."lovitura"; mult circ pentru nimic.
                  In genere ar trebui sa lasi un spatiu intre masini; daca te-ai lipit cu partea dreapta de vecinu, iti asumi riscul.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • pe bac nu-ti alegi tu cum sa parchezi, ca nu esti in parcare la cora
                    pacat ca exista oameni d-astia, se pare ca civilizatia nu numai ca ne ocoleste ci se indeparteaza pe zi ce trece si-atunci ce-ti ramane de facut ? sa-i faci rearanjare dentara si-apoi tot tu esti animal ca te cobori la nivelul lui, nici nu mai stii cum sa reactionezi in anumite situatii ca esti luat de prost, batjocorit si sa mai si taci din gura ? metodele neortodoxe raman in continuare de luat in calcul desi nu in directia asta ar trebui sa ne indreptam
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • pe bac nu-ti alegi tu cum sa parchezi, ca nu esti in parcare la cora
                      Asta e clar, pe bac trebuie sa incapa cat mai multe masini.
                      Dar si la supermarket, portiera masinii parcate alaturi de a ta, tot poate face daune. Vorbesc din proprie experienta.
                      Eu n-am avut cu cine discuta, ca era plecat de mult. Dar concret, daca omul nu e din ala corect, ce sa-i faci? Sa-i indoi si lui tabla masinii, cel mult. Mai pot fi camere video prin parcari...se lasa cu acuzatii de distrugere.

                      Comment


                      • Originally posted by 827sam View Post
                        pe bac nu-ti alegi tu cum sa parchezi, ca nu esti in parcare la cora
                        "Amice" crede-ma ca am ceva treceri cu bac-ul; pote nu stii, Dunarea e foarte aproape p'acilea. Locul parcare iti este indicat, pentru incarcare echilibrata, dar tu alegi sa-ti lasi un spatiu intre masini...in fine multa vorbarie pentru nimic. Ce te faci daca cel din stanga ta a parcat ostentativ si de-abia mai poti iesi din masina?
                        Din ce vad unii ar fi in stare sa-ti ia gatul pentru astfel de incidente sau sa te impuste in ...ochi.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • " Mi-a lovit oglinda, si mi-a indioit tabla vre 2-3 cm de la portiera si a sarit si putina vopsea. M-am dat jos l-am intrebat de ce nu e atent. Mi-a zis nonsalant lasa domne' ca nu e nimic. Nicio scuza nimic ca a gresit. A iesit si nevasta-sa ca ce domne nu are nimic. Din vorba in vorba mi-a reprosat sa imi fac un consult psihiatric ca am nevoie de ajutor. Deja a tecut la jigniri. Aici i-am cerut RCAul. Deja eram foarte nervos nici nu mai stiam cum sa reactionez. I-am cerut a doua oara RCAul si mi-a facut semn cu mana si zicandu-mi sa dispar.

                          pentru atitudinea asta, da, merita sa-i spargi mufa
                          nu indoitura in sine e problema ci modul cum a procedat animalul
                          nu-ti doresc sa ai parte de aceeasi situatie precum colegul nostru, nu e deloc confortabil, nu crezi ?
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • Ei, cand nu e vorba de masina personala, lumea isi da cu parerea cum ar reactiona/proceda in continuare.
                            Sa va vad eu stand calmi in timp ce ala va juleste masina si va mai si insulta.

                            Dar dauna din cazul asta cred ca se poate incadra la distrugeri bunuri personale, ca dai cu portiera, ca dai cu un ciocan, tot aia e.
                            Last edited by mr.K; 27 November 2013, 14:46.

                            Comment


                            • Buna seara!

                              As vrea sa va spun si eu cateva pareri in calitate de broker fara….site de lucru.
                              1. Multitudinea de site-uri care fac RCA este un bonus ptr asigurartori, asta datorita pretului mic pe care il practica. Si cine a spus mai inainte, impportanta este baza de date. Orice agent de asigurari sau broker de asigurari are un contract de confidentialitate cu vanzatorul de asigurari de a nu divulga aceste date. Asta ptr cei ce sunt autorizati sa faca asigurari (au cod RAF si sunt instruiti si examinati periodic de CSA (IMA). Restul sunt cei care facpolite sin u au raspunderi deloc. Criza actuala a facut ca si societatile, din lipsa de bani, sa treaca peste multe aspecte omenesti. Ce inseamna asta? In primul rand compromisuri din care avem toti de suferit. Sunt multi care fac asigurari si sunt ferm convins ca nu stiu nici macar ce si cum se despagubeste la RCA. Dar il promoveaza cu foc. Asiguratul ramane sa se descurce cu societatea asiguratoare.
                              2. Este bine in general sa avem un consilier in asigurari care poate san e dea cea mai buna oferta de asigurari, sa le …impleteasca asrfel incat san e vina cel mai bine.
                              3. as intreba pe cei care fac on-line si sunt destui pe aici vad, sunt consiliati corespunzator? Stiti ca de RCA poate beneficia si proprietarul masinii vinovate?
                              4. As mai raspunde lui “Cromatic”. Daca de-a lungul perioadei de leasing consultantul tau in asigurari ti-a trecut numele la utilizator, atunci bonus/mallusul se pastreaza cand devii proprietar. Daca nu, o iei de la zero. Un avantaj daca esti pe….mallus, un dezavantaj daca esti pe….bonnus.

                              O seara frumoasa

                              Inca o chestie.


                              verificarea in cedam-ul csa si gasirea masinii cu polita nu inseamna ca ai polita valida.
                              polita apare in cedam mai nou imediat ce e intocmita cu o mica perioada de timp.
                              Cine face....prostii o anuleaza dupa si nu mai depune banii. Dar din cedam nu o mai sterge nimeni
                              In cadrul companiei mele de brokeraj tocmai ptr a se evita acest aspect nu avem voie sa anulam o polita decat daca o inlocuim tot noi cu alta valida. altfel punem banii din buzunar.
                              Last edited by Lucian_2011; 27 November 2013, 19:48. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Niste noutati. Treaba se complica. Nenea are tupeu rau de tot.
                                M-am intalnit cu politistul de la rutiera. L-a audiat pe individ. Individul nu a recunoscut nimic, nicio lovitura. Exista o filmare video pe bac. Politistul a zis sa vada si acea filmare si apoi ii va lua permisul pt 30 zile si amenda de rigoare. In acelasi timp individul mi-a facut plangere penala la politia fluviala, ceva de genul, pentru calomnie. Extraordinar. Iti loveste masina, si are tupeu sa depuna plangere ca el e cel calomniat. In toata discutia, in afara de nesimtit spus raspicat de 2 ori, alte injurii nu i-am adus, asta dupa ce m-a trimis la control psihiatric si ca sunt chior.
                                Dupa ce m-am despartit de politist, mi-am sunat un prieten avocat, unul care e destul de bun in baroul Galati, ca orice pas care il fac sa il fac cu cap.
                                Oricum mi-a zis ca ii vom deschide si noi dosar penal, insa mai multe discut maine cu el cand ne intalnim.
                                Concluzie: am facut bine ca m-am dus la politie. Am facut extraordinar de bine. Am fost inspirat.
                                Si cand ma gandesc ca ma incerca un sentiment de iertare, sa o las moarta.
                                Originally posted by 827sam View Post
                                nu indoitura in sine e problema ci modul cum a procedat animalul
                                nu-ti doresc sa ai parte de aceeasi situatie precum colegul nostru, nu e deloc confortabil, nu crezi ?
                                EXACT. Totul tine de atitudine.
                                Last edited by Archangel80; 28 November 2013, 18:45.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google