Consiliere daune

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Totul tine de programarea pe care tu o faci la service. Masina de schimb nu am am auzit pe nimeni in Romania sa fi primit de la asigurator.
    Doar de la dealer, daca era vorba de ceva de rezolvat pe garantie, si numai la marci scumpe.

    Comment


    • Depinde de service-ul unde te duci, daca au masina la schimb.
      Eu unul am primit cat timp am avut masina in service.
      Depinde totusi si de cat de scumpa este reparatia...

      Comment


      • cat de imputiti sunt cei de la centru de daune..nu pot sa cred(unii). Nu mi-a trecut farul pe devizul de reparatie pentru ca nu mai avea clema de sus, care se sparsese, mai ramasese o bucatica mica si cand am desfacut surubul sa prind farul cu un soricel am pierdut-o. Nu puteam sa merg fara el noaptea sau sa il las asa sa cada.

        Comment


        • Si nu ti se pare normal ? Daca avaria consta doar in urechea rupta a farului iar tu l-ai desfacut si ai pierdut bucata care ramasese prinsa de masina ti se pare normal ca un inspector sa ia asupra lui greseala ta ? Exisa niste legi, niste norme si niste responsabilitati in ce priveste constatarile daunelor iar strict in cazul tau e poibil ca inspectorul sa nu fi vrut sa isi asume nicio responsabilitate. E greu de gasit un loc de munca in ziua de azi iar daca in spate ai un director care te vaneaza pentru a face loc vreunui "nepot" nu vad de ce sa te complici.

          Originally posted by lancer_kta View Post
          salutare!
          in dimineata asta am gasit aripa dreapta spate infundata si putin zgariata.
          va rog sa imi spuneti daca mai am nevoie de vre-o dovata de la politie?
          care e mai e procedura pentru casco? (pe forum am vazut doar posturi vechi in care se preciza ca nu mai am nevoie de dovata de la politie)

          o zi buna.
          Daca nu este vorba de vandalism poti merge direct la CASCO !
          Last edited by kosfunny; 20 December 2012, 18:55. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • farul nu mai avea nicio clema si se misca, iar "buza'" de la semnalizare (cea care vine peste aripa) era sparta, deci nu e chiar asa..

            Comment


            • Daca rezulta clar din dinamica loviturii trebuie sa ti-l inlocuiasca .

              Comment


              • va salut. revin cu o noua speta
                dupa evenimentul din 11 dec am avut parte de o alta "bucurie" de acasta data in trafic.
                pe data de 24 decembrie veneam dinspre 1 Mai pe Sos.Chitila spre Chitila, circulam pe banda 1 si in apropiere de autogara chitila sunt acrosat de un sofer care circula pe banda 2 si nu s-a asigurat la schimbarea benzi. amandoi fiind asigurat rca asirom am decis sa ne intoarcem pe grivita la asirom. totul a decurs rapid cu dosarul de dauna am primit fisa de intrare in service. si l-am intrebat daca pot repara masina dupa ce a trecut termenul legal de 30 de zile. raspunsul a fost unul neasteptat pentru mine si anume:
                "legal ai timp 30 de zile, dar poti repara masina in limita a 3 ani de la data produceri accidentului"
                sunt asigurat rca asirom de cand am masina din 2007 si asta este primul eveniment. mai e nevoie sa sun, sa imi reconfirme cineva de la ei cele spuse de agentul constatator?
                credeti ca o sa iau teapa daca nu am timp sa ajung cu masina in service pana pe 23 ianuarie?
                mentionezi ca masina nu are daune majore, aripa stanga un pic infundata si vopsea zgariata, plus o infundatura pe usa fata stanga de la oglinda celui care m-a acrosat.
                o seara buna sa aveti
                http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

                Comment


                • La unele firme de asigurari, dosarul de dauna e valabil 2 ani(cazul meu recent cu grindina, la Omniasig).
                  Din ce stiu, nu poti circula cu masina avariata in acest termen, ci doar 30 de zile; politia iti poate retine certificatul daca avaria arata urat si "sare" in ochi.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Dosarele de daune pe RCA au termen de clasare 3 ani iar cele pe CASCO , in general 2 ani de la data evenimentului !

                    Comment


                    • multumesc pentru raspunsuri.
                      se pare ca impotriva vointei mele dau mereu de dracu.
                      astazi, ora 9 dimineata, targoviste, nationala dn71 curata pana acolo, dau sa intru intro parcare derapez pe polei si lovesc o bordura cu roata dreapta fata => janta praj, schimb rezerva fara probleme, cand ma urc la volan directie tot praf (desi cand am schimbat roata nu am observat nimic indoit). luni o duc in service, pentru ca mie cam frica sa merg cu ea in starea actuala. si asa cand m-am intors acasa nu am depasit 60km/h.
                      credeti ca pot rezolva ceva pe casco?
                      o seara buna sa aveti
                      Last edited by lancer_kta; 13 January 2013, 00:57.
                      http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

                      Comment


                      • Avand in vedere ca la tine e distrusa si janta si anvelopa nu ar trebui sa fie probleme. De regula firmele de asigurari nu despagubesc elemente de articulatie decat daca acestea fac parte integranta a unei daune mai mari. Spre exemplu e situatia ruperii unui arc, spargerea unui amortizor, fara ca alte daune sa se fi produs.
                        Repet in cazul tau nu ar trebui sa fie probleme. Iti recomand totusi sa citesti cu atentie contractul inainte sa deschizi dosarul de dauna !

                        Am si eu o rugaminte la voi, cei care sunteti de detinatorii unui contract CASCO . Am nevoie de niste scanuri ale acestora, indiferent de firma, dar preferabil sa fie cat mai recente. Cum am mai spus contractele difera de la un asiurator la altul si as vrea sa fiu cat mai bine informat. Astfel va pot sfatui mai bine in caz de dauna sau in cazul in care doriti sa alegeti un o firma de asigurari.
                        Va multumesc !

                        Comment


                        • Salut, din pacate azi nu e o zi asa de buna pentru mine... cand sa plec azi dimineata la serviciu am gasit masina avariata...zapada de pe scoala din parcarea unde tin masina a cazut pe plafon si...dupa cum vedeti ...

                          Ideea este ca vreau sa va cer sfatul, merita sa o repar? - am gasit piese, tot plafonul cu luneta cu aripi - 300 euro.
                          Cat iau pe ea la vanzare, eventual la dezmembrari, Prestige - 1.6 16v, 2006, 110.000 km. Partea fata e intacta! aripile au fost vopsite luna trecuta, era sarita vopseaua de la pietre...

                          Multumesc anticipat!
                          Attached Files
                          My Ride - Prestige 1.6 16v

                          Comment


                          • Atata timp cat motorul este intact...merita sa incerci o reparatie.

                            Comment


                            • Pacat de masina...cred ca nu ai CASCO, nu?
                              Poti incerca sa o repari pt tine sau sa o vinzi asa cum e pt altcineva care ar vrea sa o repare: e pacat de motorul ala sa ajunga prin dezmembrari. La 110.000 km e de-abia bine rodat...plus ca Prestige-ul avea si alte lucruri bune la dotari.
                              Fa-o pt tine sau da-o cuiva care sa o faca iar masina, merita. Tine-o in viata, nu o duce la donat organele.

                              Comment


                              • Du-te la administratorul scolii, vezi daca si la ce firma au asigurarea de locuinte, apoi mergi la societatea respectiva de asigurari si explica-le ce s-a intamplat. Ai o sansa sa rezolvi pe calea asta.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google