Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai simplu ar fi sa se scada din bonus rca daca nu exista continuitate.
    o/____\o
    (i)
    .........

    Comment


    • De ce? Cu motocileta nu merg iarna, deci de ce sa platesc? Si de ce sa scada, ca nu sunt client fidel? Asta nu inseamna ca nu sunt un sofer atent.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Corect!
        Eu is curios daca rca-urile pe bulgarica se scumpesc.
        Aici sa se reglementeze prima data circulatia autovehiculelor in Romania , ca de pus biruri mai mari e usor.
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • cred ca din alea 25% din masinile inmatriculate cel putin 15% sunt masini care inca au ramas in baza de date ca masini inmatriculate dar ele nu au fost radiate din diferite motive. multe sunt abandonate, multe s-au vandut fara acte si noii proprietari dupa ce au mers o vreme cu ele le-au facut cotet de gaini etc.

          totusi ca si fenomen ingrijorator, am auzit ca a inceput lumea sa faca rca-uri false si pe romania . bune doar ca sa le arati la politist.
          Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

          Comment


          • Este cam cidatel totusi sa legi acest rca intre proprietar/sofer si masina. Eu ma gandesc ca masina sa fie asigurata, indiferent de cine o conduce. Astfel in cazul in care masina este implicata in mai multe accidente, rca-ul pe acea masina va avea un pret dince in ce mai mare.
            Sau, ai permis, conduci , trebuie sa ai asigurare indiferent ce autoturism conduci, prprietate sau de imprumut.
            Ex. Placam la drum 2 soferi: eu proprietar conduc o parte din drum fara problema si continua prietenul/ cumnatu/vecinu/x, care face accident. Cum sta treaba aici: masina are asigurare dar pe numele meu, iar vinovat prietenul?
            Ca sa nu mai zic ca pana sa am masina., am condus- o pe a tatalui meu ani buni de zile, iar la controale rutiere nu am avut nici o neplacere, totate actele fiind pe numele tatalui, mai putin permisu
            ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

            Comment


            • Am facut luna trecuta 2 asigurari RCA la logan 16,8 v m-a costat 245 ron pe un an la City Insurance cu B/M10, iar la un W bora 16,16 v pe jumate de an fiind prima inmatriculare 210 ron B/M0(sunt trecute pe tata masinile,daca erau pe mine ma rupeau la pret).

              Comment


              • einstein, ce trotineta ai si cat platesti dupa ea?

                Radule, eu am dat 7 bulioane pe un an la Asirom, tot pe 1.6 8v . Nu stiu ce clasa, totusi, nu m-am uitat nici macar o data. Deci da, plateai de mama focului..

                Comment


                • Poti sa ai scuter de 50 cmc, poti sa ai BMW de 1600 cmc si 25 000 de euro, la 2 roti RCA e la fel. Difera doar cu cnpul si adresa propietarului +bonus malus.
                  Vreo 320 de lei pe un an am dat ultima oara, la carpatica.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • Dupa mine, cocalarii infecti si imputiti sunt asiguratorii. Duceti-va la munca cinstita rahatilor !!! Geme Romania de hoti si patroni pusi pe capatuiala pe spinarea oamenilor.
                    sigpic

                    Comment


                    • Cel mai ieftin RCA la ora actuala il gasiti aici:http://www.citysmart.ro/asigurare-rca , am cautat pe multe siteuri pana sa gasesc cel mai ieftin.
                      sigpic

                      Comment


                      • Data inceput: 07-12-2014

                        Data expirare: 06-06-2015

                        Clasa Bonus/Malus: B7

                        Pret de lista: 704.74 RON

                        Pret online: 599.03 RON

                        Acelasi cnp , b7 , aceeasi data pe rcapedia la asirom 445 lei
                        o/____\o
                        (i)
                        .........

                        Comment


                        • RCA pe permis !

                          RCA pe permis !

                          Asta e solutia ! Ar trebui sa facem o petitie pe petitieonline.ro sa militam pentru chestia asta, e cel mai corect !

                          Comment


                          • si atunci ce ar mai face cei sub 30 de ani ?! cu ce te-ar ajuta faza cu permisul ?

                            Comment


                            • Originally posted by einstein1984 View Post
                              Poti sa ai scuter de 50 cmc, poti sa ai BMW de 1600 cmc si 25 000 de euro, la 2 roti RCA e la fel. Difera doar cu cnpul si adresa propietarului +bonus malus.
                              Vreo 320 de lei pe un an am dat ultima oara, la carpatica.
                              Eu dau 180 dupa un KLE 500, inainte am dat 250 aproximativ, tot la Carpatica. Cand am innoit ultima data, mi-au zis aia ca de anul viitor ma taxeaza si mai mult, ca se maresc RCAurile si ca asta e al doilea mijloc de transport (asa s-a exprimat) pe numele meu, deci sunt considerat banos.

                              Comment


                              • @B997NDL :

                                Toti care au permis de conducere sa aiba RCA daca vor sa conduca o masina.
                                Numarul celor cu permis e dublu decit cel al masinilor, deci automat va scadea pretul RCA fiind mai multe asigurari incheiate.
                                Asta nu am spus-o eu, o spune cel de la federatia transportatorilor auto ( A. Hagiu parca numele ), ei sint cel mai afectati de crestera pretului nejustificat al RCA.
                                Normele de aplicare se vor stabili, asa ca si cei sub 30 ani fara incidente vor avea decit de cistigat, este cel mai normal sistem de RCA, masinile nu merg singure pe strada cum glumea odata intr-un articol din gindul.ro CTP-ul. ci au un sofer la volan, ala e vinovat de ce incidente se intimpla, soferul trebuie sa aiba asigurare, nu masina, soferul merge in instanta la o adica ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google