Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E ok. Acestea sunt sumele.
    Din nefericire, vor creste iar RCA-urile.

    Comment


    • 510 lei ...mai baga 30 la suta la anul si ajungi la 600 pe juma de an .,....pfoailei

      Comment


      • daca la 510 lei mai bagi 30%, ajungi la 680.

        Comment


        • corect calculul tau dar tine cont ca trebuie sa scazi si bonusul malus ....si 30 la suta e gradul maxim de scumpire adica la cei mai tineri ...el fiind deja in b3 si o sa faca si 29 de ani deci mai taie din 30 la suta

          Comment


          • am auzit la tv ca ar putea ajunge si la 50%.
            30% ar fi minimul care le-ar acoperi pierderile.

            Comment


            • Si daca nu ar mai cumpara nimeni? La fel e cu benzina scumpa ( anul trecut ) , ne dam de ceasu mortii , vorbim mult , comentam , dar nimeni nu face nimic. Poate sa dubleze , sa tripleze , etc , romanii vor sa aiba masina in fata garsonierei cu numere preferentiale chiar , sa stie vecinii ca-i a lor.
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • sal

                eu eram la B7 am avut o dauna, m au retrogradat la B3, am transcris masina pe mine, am schimbat domiciliul (Oradea), m am pricopsit la 31 ani, cu o minunatie de RCA de la 260ron la 244ron pe 6 luni, e un salt minunat nu? pai ce naiba anul urmator o sa sara de 500ron in cazul meu, dar cum spunea colegul mai sus, nu e o problema ne permitem

                Comment


                • Originally posted by Costi-bc View Post
                  Si daca nu ar mai cumpara nimeni? La fel e cu benzina scumpa ( anul trecut ) , ne dam de ceasu mortii , vorbim mult , comentam , dar nimeni nu face nimic. Poate sa dubleze , sa tripleze , etc , romanii vor sa aiba masina in fata garsonierei cu numere preferentiale chiar , sa stie vecinii ca-i a lor.
                  si ce propui ? mergem cu tramvaiul ? ca altfel n-ai cum sa nu "cumperi" rca. ai idee cat e amenda ? pe "rit vechi" era 1400 de lei. acum cred ca sare usor peste 2000.

                  Comment


                  • da. ai gasit si solutia. sau bulgarica daca i musai...
                    sa vezi ce se ieftinesc pe persoane fizice. le scumpesc la firme , la marfa , faliment nu dau...
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • mai degraba vor face lobby in palament sa se interzica masinile de BG. la cati bani sunt in joc, fac pariu ca ar avea succes.

                      Comment


                      • am pe cineva care pe bulgaria il costa 400eur pe an la un passat. explicatia este ca masina e pe numele unuia care are cateva sute de masini pe numele lui, si astia de la asigurari cer un tarif fff ridicat pt ca probabil din sutele astea de masini au facut si accidente cateva.

                        cica si pe firma daca e pe bulgaria exista riscul sa creasca. acum 3 ani cand a inscris-o a platit, 150 euro si apoi zicea ca a tot crescut iar acum in ianuarie cand ii expira nu mai are rost sa plateasca 400eur ca anul trecut si o trece pe ro, taxa fiind vreo 900.

                        nu ai ce sa faci, usor usor o sa creasca toate. ii mai fentezi una alta, cine stie cat o mai merge, dar pe termen lung nu avem ce face decat sa platim. aa si ce mai putem face e sa "producem" cat mai mult ca sa avem de unde plati.

                        eu sunt foarte indignat totusi de diferenta enorma la pret intre unul de 23 de ani si unul de 55. inteleg predispozitia mai ridicata de a face accident, dar nu poti sa ceri de 7 ori mai mult. scumpirile astea au fost aplicate total neunitar. accept faptul ca nu mai merge sa ai rca de 80 lei ca acum 5 ani, dar nu cere la unul 23 de milioane si la altul 2 milioane 300. cere mai mult de 2 ori de 3 ori la ala tanar dar nu de 10 ori frate.
                        Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                        Comment


                        • Maşinile pe Bulgaria n-au cum să le "interzică". Se bate cap în cap cu ideea de Uniune Europeană, oricum ai da-o. Singurele măsuri pot fi luate de bulgari. Să crească taxele, să se pună pe firmele şi persoanele fizice cu zeci sau sute de maşini pe numele lor, să-i ia la întrebări.

                          Originally posted by Costi-bc View Post
                          Si daca nu ar mai cumpara nimeni?
                          Asta nu prea e o soluţie, că te duce pe tine în ilegalitate. Dar există modalităţi de protest. Dacă nu merge cu vorba, merge şi acţionat. O soluţie "extremă", dar care cred că ar da rezultate ar fi o mişcare în care să ne adunăm mulţi şi să facem mici accidente ce vor trebui reparate de firmele de asigurări. Tamponări, cei de vină cu casco, cei tamponaţi cu RCA. Toate reportate la poliţie, ca să-i mobilizăm şi pe ei. S-ar crea un precedent care n-ar putea fi combătut legislativ, dar s-ar demonstra că există spiritul de protest.
                          Last edited by gojira; 17 December 2014, 10:12. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • cum vi se par soferiiii de la 55 + ani in trafic? inteleg ca pustanii sunt mai terebilisti...dar nu toti...
                            vecinul care si a luat si el o amarata de dacie 1310 sa invete si el pe ea, la 18 ani sa plateasca 920 pe 6 luni...cand pe masina a dat 2000 lei.

                            Comment


                            • La 55 de ani au in general sute de mii de km parcursi, ar fi trebuit sa invete ceva din asta.
                              La scoala de soferi ne spuneau ca ne vom numi soferi abia dupa ce parcurgem minim 100.000 km. Minte de copil de 18 ani, zambeam, dupa mine chiar inainte sa primesc permisul, eram bun sa ma inscriu in WRC. Acum daca ma gandesc, aveau perfecta dreptate.
                              Si 100k mi se par putini, eu as zice ca abia dupa 200k la volan nu mai ai caș la gura.
                              Last edited by mr.K; 17 December 2014, 11:11.

                              Comment


                              • Originally posted by Andyno View Post
                                cum vi se par soferiiii de la 55 + ani in trafic?
                                Majoritatea foarte responsabili, chiar daca sunt acuzati de unii "ciutani", ca merg prera incet si incurca traficul. In mod normal nu mai poti avea aceleasi reflexe ca la 20 de ani si acest lucru e compensat printr-un stil adecvat de conducere.
                                Pana la urma ei sunt de cele mai multe ori victime si nu autori ai evenimentelor rutiere; in acest sens firmele de asigurari si-au adaptat oferta.

                                Aproape 1.000 de accidente grave s-au produs din vinovăţia tinerilor cu vârste cuprinse între 19 şi 25 de ani, 1.321, din cauza persoanelor cu vârste între 26 şi 35 de ani şi 1.165 de accidente grave au fost produse de persoane cu vârste cuprinse între 36 şi 45 de ani.

                                De asemenea, 755 de accidente s-au produs din cauza persoanelor cu vârste cuprinse între 46 şi 55 de ani.
                                ...
                                Scuze de OFF.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google