Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • la jumatatea lui septembrie am platit 1350 rca pe 1 an la carpatica, acum cel mai ieftin calcul iese la city insurance cu 1100 lei pe an
    `le muma`n nas
    9 ani de permis si 0 daune pe rca
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • Stii ceva , dar nu esti sigur.
      Deci , din cate spui cei din Bulgaria nu au platit , ci a platit AVUS-ul , urmand ca sa-si recupereze bani intr-un timp mai scurt sau mai lung.
      Ce-i drept , pe tine nu te-a mai interesat pentru ca te-ai vazut cu masina reparata.
      Ei bine , afla ca cei de la AVUS nu plateau nici 5bani daca nu primeau confirmarea politei de la partea bulgara, si probabil ca ei fiind mai "meseriasi" pe Carte Verde obtin mai repede raspunsurile de la partenerii externi.
      Nici o firma de asigurare nu o sa platesca ceva pana nu are certitudinea ca poate recupera banii.
      In alta ordine de idei , nu ne-ai spus daca ai facut Constat amiabil sau te-ai dus cu Proces Vebal de la Politie.
      ADRIAN Vatamaniuc
      0727.883.438

      Comment


      • Da' pana la urma, e 30 sau 25 ani? Ca astia la tv vorbeau de limita de varsta la 25...

        Comment


        • Originally posted by adrian05ro View Post
          Stii ceva , dar nu esti sigur.
          Deci , din cate spui cei din Bulgaria nu au platit , ci a platit AVUS-ul , urmand ca sa-si recupereze bani intr-un timp mai scurt sau mai lung.
          daca vorbesti cu mine, sunt foarte sigur. de platit nu a platit nimeni, fiindca nici nu conta, service-ul urma sa-si ia banii fie de la Avus, fie de la BAAR, fie din fondul "lui peste". si am facut amiabila, fiindca muncea cu covrigul si o suspendare a carnetului s-ar fi simtit. am fost la BAAR si am completat formularele.

          Originally posted by 30_VLD View Post
          Da' pana la urma, e 30 sau 25 ani? Ca astia la tv vorbeau de limita de varsta la 25...
          30. cum sa fie 25 ?! esti predispus la accidente la 25.
          Last edited by B997NDL; 15 January 2015, 21:25. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Ziceau astia la Tv ca tinerii pana in 25, ca cei peste 25...ca se ieftineste RCA )

            Comment


            • Originally posted by 30_VLD View Post
              Da' pana la urma, e 30 sau 25 ani? Ca astia la tv vorbeau de limita de varsta la 25...
              sunt doua praguri de modificare majore si la 25 si la 30

              Comment


              • Cel mai bine faceti o simulare la 2-3 brokeri si vedeti ce cotatii va dau.
                Este cel mai simplu , si discutati pe rezultate concrete.
                ADRIAN Vatamaniuc
                0727.883.438

                Comment


                • Am facut niste simulari !! pentru mine (27 ani) mi se par niste scoruri ridicol de mari.
                  Attached Files
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Io zic sa-ti faci la Generalli ) Doamne ce preturi. Mi-e groaza sa fac eu o simulare, ca e si motorul mai voios Plus ca astia imi tot scoteau ochii ca am o dauna totala si tampenii...Da' din moment ce dauna totala s-a recuperat pe Casco, ce treaba are RCA de acolo?

                    Comment


                    • Astra Asigurări, aflată în procedură de redresare financiară, a obţinut un profit de 55 mil. lei în primele nouă luni ale anului trecut, având venituri din sub*scrierea de poliţe de 555 mil. lei, potrivit unui comunicat al KPMG, administratorul special al companiei.

                      Autoritatea de Supraveghere Fi*nanciară (ASF) a instituit, în a doua parte a lunii februarie 2014, procedura de redresare financiară prin administrare specială a companiei şi a numit firma KPMG ca administrator special, după ce a constatat că asigurătorul are nevoie de capital suplimentar. În 2013, Astra Asigurări a înregistrat pierderi de 917 mil. lei. Prin instituirea procedurii de redresare financiară, ASF a solicitat asigu*rătorului majorarea capitalului social cu 490 mil. lei în 12 luni, din care 70 mil. lei într-o primă fază.
                      Cum a trecut Astra Asigurari in administrare speciala, cum au revenit pe profit.
                      Nu mai conduce puscariasul de Adamescu, ca mai incheia niste contracte de consultanta ca sa sparga profitul in milioane de particule.

                      ASF sa beleasca ochii sa vada motivele pentru care asiguratorii sunt pe pierdere, nu sa le impuna cresterea politelor RCA.

                      Comment


                      • N-are legatura RCA-ul cu Casco, la nivel de fonduri. Nu sunt fonduri comune, ci "buzunare" diferite.
                        Eu nu vad cum s-ar putea reduce pretul pt RCA.
                        Asigurarile erau mici pt ca se permiteau a fi mici. Acum de cand ii freaca in dos pe astia, nu ti se mai permit miscari in genul "trebuie sa dau o suma x, pe care trebuie musai sa o am, insa nu o am, dar o asigur la altii si implicit o voi avea" .

                        RCA-ul crescut este din cauza guvernarii! Nu asiguratorii sunt de vina!

                        Comment


                        • Pestele de la cap se-mpute...problema e ca aici cand tai capul, cresc 2 capete, si tot asa, exponential...

                          Comment


                          • La Generali , si pe un an de zile , ca sa fie treaba-treaba
                            Pana la urma RCA-ul nu te intereseaza foare tare atata timp cat este valabil si esti in posesia unei polite in original. In caz de eveniment esti acoperit din punct de vedre legal, si nimeni nu se poate lua de tine pana la o anumita limita.

                            CASCO este una RCA-ul este alta, poate doar in cazul in care ambele au fost facute la acelasi asigurator.
                            ADRIAN Vatamaniuc
                            0727.883.438

                            Comment


                            • @nea k: fura astia cum nu se prinde ASF-ul.
                              Probleme sunt cu totul altele, si nu vin doar din partea furtului. Pt ca sunt 2-3 companii ce nu ar fi trebuit sa mai existe pe piata: Astra, Euroshit si Carpatica.
                              Problema este de partea guvernarii actuale! Guvernare ce a impus niste mizerii ce au destabilizat sistemul si s-a ajuns astfel la o crestere foarte mare a pretului RCA.

                              @adrian: nu conteaza ca-s facut la acelasi asigurator. Sunt 2 fonduri diferite ce nu compenseaza dintr-o parte in alta.
                              Am casco la Generali si RCA? Perfect! N-au legatura una cu alta!
                              Last edited by Cezar; 16 January 2015, 12:43. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Am casco la Generali si RCA? Perfect! N-au legatura una cu alta!
                                Ca despagubiri nu au legatura, dar cazul meu concret, Groupama imi dadea reducere la CASCO pentru ca mai aveam polite la ei pe alte categorii, RCA, imobil.
                                Daca faci o dauna din vina ta, faci un singur drum la asigurator, cu pagubitul sa semnezi dosarul pe RCA-ul tau, si totodata deschizi inca un dosar pe CASCO pentru masina ta. Cu alte cuvinte, le bagi mortu' in casa cu 2 masini de reparat, un singuri vinovat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google