Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aia este... Pana acum s-au platit preturi mici la RCA datorita ingineriilor financiare.
    Acum preturile sunt ceva mai apropiate de realitate.

    Tinerii care n-au sursa de venit si au cazan, sa moara cu el de gat!
    Eu i-as impozita daca in termen de 6 luni nu-si cauta de lucru. Si le-as impozita suplimentar si parintii ca tin o lepra puturoasa la ei in casa!

    Comment


    • Originally posted by Cezar View Post
      Aia este... Pana acum s-au platit preturi mici la RCA datorita ingineriilor financiare.
      Nu e vorba de inginerii financiare este vorba strict de daunalitate si de faptul ca a crescut cu mult despagubirea medie per dosar de dauna.
      Si nu este vorba de despagubirea accidentelor usoare ci de cele cu victime . Din cauza atentei sporite pe care o acorda mai nou avocatii acestui segment au crescut foarte mult sumele platite de asiguratori pentru aceste daune. Din pacate doar o mica parte din aceste sume ajunge la pagubiti sau la urmasii acestora , marea parte ajunge la avocati si foarte posibil chiar la judecatori.
      De asemenea a crescut mult si daunalitatea pe Carte Verde iar sumele platite pentru daunele produse in UE de numarul tot mai mare al masinilor inmatriculate in Romania au crescut si ele simtitor .

      Din cauza asta asiguratorii au fost nevoiti sa ia masuri compensatorii si a trebuit sa fie crescut pretul. Tocmai pentru a nu ii afecta pe toti soferii s-a decis sa se apeleze la datele statistice , nu doar cele proprii, ci si la datele oferite de o autoritate a statului , Institutul National de Statistica .

      La aceste masuri asiguratorii din tarile cu apa calda au apelat demult si pentru cine nu stie si acolo asigurarea obligatorie auto a unui sofer tanar ajunge la nivelul salariului mediu. Cei care detin si masini cu cilindree peste 1400-1600 platesc chiar si mai mult de atat.
      Din aceasta cauza , pe langa valoarea impozitului pentru astfel de vehicule fabricantii de masini au fost nevoiti sa faca investitii de miliarde in progresul tehnologic pentru a obtine putere mare pe motoare de capacitate mica .

      Problema ce trebuie cu adevarat dezbatuta pe tema preturilor la asigurari trebuie canalizata spre guvernantii care nu ne asigura un nivel de trai care sa ne permita plata fara eforturi mari a unor preturi corecte la asigurari.
      Apoi putem sa emitem pretentii ca sistemul de despagubire sa mearga struna, la fel ca in statele dezvoltate catre noi romanii de rand ne uitam cu jind ...
      Last edited by kosfunny; 23 February 2015, 10:20.

      Comment


      • Odata cu polita RCA, mi s-a eliberat fara a plati ceva in plus si o polita de asigurare privind protectia juridica in cazului unui eveniment cu victime acoperit de RCA pentru pejudicii prin accidente de vehicule.
        Suma asigurata : maxim 5000 de lei.

        Evenimentul asigurat consta in faptul ca ti se asigura cheltuielile juridice de reprezentare, daca se deschide o actiune penala impotriva soferului care are RCA la Groupama, in caz de accident cu victime (vatamari corporale /decese).

        Comment


        • da, dar cat costa rca-ul la groupama ?!

          Comment


          • 336 lei/12 luni, nu cu mult peste Carpatica, Euroins...

            Eram curios daca e o moda noua printre asiguratori sa ofere astfel de polite de protectie juridica.

            Comment


            • Aproape toti asiguratorii ofera acum polite facultative de valoare mica, complementare asigurarii RCA .
              Acestea nu sunt oferite gratis de asigurator ele costa de la 10 la 25 de lei . Chestia este ca la calculatia RCA-ului este bifata si aceasta polita iar rezultatul final care apare pe ecran include si acest pret fara a fi defalcat . Astfel clientul crede ca a primit ceva gratuit . Exista totusi optiunea defibarii acestei optiuni iar la recalculare RCA-ul iese mai ieftin .
              Ceva gratuit cu adevarat primesti atunci cand tu platesti o suma mai mica decat este inscrisa pe chitanta.

              Cele mai bune asigurari facultative atasate RCA-ului sunt cele de accidente persoane pe care eu unul le ofer gratuit clientilor mei. Asta pentru ca legal nu mai am voie sa cedez din comisionul meu in favoarea clientului . Inainte ceream cu 5-10 % mai putin clientului decat valoarea inscrisa pe RCA .

              Comment


              • Odata cu polita RCA, mi s-a eliberat fara a plati ceva in plus
                N-am zis ca e gratis.
                Polita costa de fapt 1 leu, cost suportat integral de catre asigurator. Nu am nimic defalcat pe RCA, e polita separata asta de protectie juridica.

                Polita e incheiata direct la asigurator, nu la broker, nu avea nimeni la ce sa renunte.

                Cele mai bune asigurari facultative atasate RCA-ului sunt cele de accidente persoane pe care eu unul le ofer gratuit clientilor mei.
                RCA-ul acopera oricum daune pentru persoanele vatamate, polita de care spui la ce se refera?
                Last edited by mr.K; 23 February 2015, 11:44.

                Comment


                • Originally posted by kosfunny View Post
                  Nu e vorba de inginerii financiare este vorba strict de daunalitate si de faptul ca a crescut cu mult despagubirea medie per dosar de dauna.
                  Si nu este vorba de despagubirea accidentelor usoare ci de cele cu victime . Din cauza atentei sporite pe care o acorda mai nou avocatii acestui segment au crescut foarte mult sumele platite de asiguratori pentru aceste daune. Din pacate doar o mica parte din aceste sume ajunge la pagubiti sau la urmasii acestora , marea parte ajunge la avocati si foarte posibil chiar la judecatori.
                  De asemenea a crescut mult si daunalitatea pe Carte Verde iar sumele platite pentru daunele produse in UE de numarul tot mai mare al masinilor inmatriculate in Romania au crescut si ele simtitor .

                  Din cauza asta asiguratorii au fost nevoiti sa ia masuri compensatorii si a trebuit sa fie crescut pretul. Tocmai pentru a nu ii afecta pe toti soferii s-a decis sa se apeleze la datele statistice , nu doar cele proprii, ci si la datele oferite de o autoritate a statului , Institutul National de Statistica .

                  La aceste masuri asiguratorii din tarile cu apa calda au apelat demult si pentru cine nu stie si acolo asigurarea obligatorie auto a unui sofer tanar ajunge la nivelul salariului mediu. Cei care detin si masini cu cilindree peste 1400-1600 platesc chiar si mai mult de atat.
                  Din aceasta cauza , pe langa valoarea impozitului pentru astfel de vehicule fabricantii de masini au fost nevoiti sa faca investitii de miliarde in progresul tehnologic pentru a obtine putere mare pe motoare de capacitate mica .

                  Problema ce trebuie cu adevarat dezbatuta pe tema preturilor la asigurari trebuie canalizata spre guvernantii care nu ne asigura un nivel de trai care sa ne permita plata fara eforturi mari a unor preturi corecte la asigurari.
                  Apoi putem sa emitem pretentii ca sistemul de despagubire sa mearga struna, la fel ca in statele dezvoltate catre noi romanii de rand ne uitam cu jind ...
                  Ba este vorba de inginerii financiare. De aceea au fost preturile mici. N-au nicio legatura daunele si decontarile ori furturile din sistem. Sunt doar o mica parte din toata ecuatia. Ecuatia sta astfel:
                  - tu gigel faci asigurare de 10 lei
                  - eu RCA iau 9 lei din ei si trebuie sa-i pun intr-un fond, ca atunci cand tu faci dauna sa am din ce despagubi. Insa daca imi tin doar 1 leu, nu fac profit si o dau dracului de treaba. Asa ca, din aia 9 lei, iau 7, si reasigur 9 la alta companie de asigurare (eventual de prin Iran, si alte tari). => pret de vanzare mic pt ca-mi acopar marja de profit dorita.
                  - vin altii si zic: "Ba nea gustere, de acum nu mai faci nicio reasigurare. Banii trebuie sa existe in cont" Ptiu, bagami-as... Eu am sistemul de asa natura incat sa castig acel procentaj, iar ce nu se pupa scot din pretul final. De cate ori trebuie sa maresc polita pana sa ajung la profitul dorit? De 10 ori. Fie.
                  Acum, sa nu credeti ca vreodata vreo companie de asigurari isi va reduce furturile din sistem... Niet! Logistica, prostii, se strica sistemul. Asa, sa plateasca prostul. Ca pana la urma si prostul e gay obosit: se duce mereu la reprezentanta si vrea cele mai scumpe servicii. Pai de unde se vor plati acele servicii? Pt ca e prost, zice astfel :" Lasa ba ca au asiguratorii!" Au, din banii altor prosti! Si cand face un altul accident, ghici cine plateste... Prostul care facea pe smecherul anterior.
                  Mai pe romaneste, fiecare "smecher" de fapt este propriul sau inamic! Doar ca-i foarte prost si nu intelege.

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    N-am zis ca e gratis.



                    RCA-ul acopera oricum daune pentru persoanele vatamate, polita de care spui la ce se refera?
                    Pai daca tu esti la volan si esti vinovat cine iti plateste vatamari ?
                    Mai este o polita de 35 de lei la Asirom , cu suma asigurata 5000 lei , care acopera orice tip de accident soldat cu vatamare corporala sau deces, indiferent de cauze si locul producerii .
                    Pe aceasta o ofer clientilor care isi fac RCA pe un an , Casco sau asigurare facultativa de locuinta.

                    Comment


                    • Pai daca tu esti la volan si esti vinovat cine iti plateste vatamari ?
                      Stai ca sa inteleg.
                      Pe RCA scrie: limita de despagubire pentru vatamari corporale si deces : 5.000.000 euro.

                      Daca eu sunt vinovat, provoc daune unei masini si ocupantilor acesteia, nu RCA-ul despagubeste si tabla si tesutul uman deteriorat, ca sa zic asa.


                      Daca la randul meu ca vinovat imi rup o mana, polita de care zici imi plateste si mie spitalizare.
                      Un lucru bun.

                      Pe de alta aparte, si polita aia de protectie juridica te ajuta sa ai o aparare mai buna, cu un avocat priceput (si scump), pentru a nu te jumuli eventualele persoane vatamate, nemultumite de despagubirile acordate/neacordate.
                      Last edited by mr.K; 24 February 2015, 12:07.

                      Comment


                      • Ba da. Insa nea kos spunea ca acea polita facultativa te asigura pe tine (un soi de mini-casco). Ai ceva daune de tesut sau ai mierlit-o, iei si tu 5000 lei.

                        Comment


                        • pai daca a mierlit-o cum mai beneficiaza de aia 5000 de lei ?
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • Daca o mierlesti nu mai conteaza...
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • Si asta o spune un familist...cu copil.
                              Pentru familie conteaza orice ajutor banesc, pentru asta exista asigurari.
                              Victimele pot da in judecata si familia vinovatului.

                              Comment


                              • Eu am crezut ca e strict ptr sofer... Daca se da mai departe, si mai bine.

                                Familia vinovatului nu cred ca are treaba, ca soferul nu e minor...
                                Si daca soferul/vinovatul moare...nu cred ca raspunde familia mortului...
                                Poate ne lumineaza Cezar...
                                Last edited by mumus; 24 February 2015, 12:21. Reason: Automerged Doublepost
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google