Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Oare vom trai sa o vedem si pe asta ?
    Cine sa fie aia care sa nu mai tolereze sistemul si sa si poata pune piciorul in prag ?

    Trebuie sa fin insa constienti ca o imbunatatire a pietei asigurarilor vine la pachet doar cu preturi mai mari ! Asta pentru ca sunt multe guri de hranit si o mare parte dinte ele sunt invatate sa pape si pe ascuns !

    Comment


    • Cei din sistem niciodata nu vor face "revolutie" ca doar nu sunt prosti sa isi taie craca de sub picioare.
      Inginerii financiare s-au facut , se fac , si se vor mi face atata timp cat sistemul si legea le permite.
      Toma , fostul director de la Omniasig , a plecat din companie cu o "gaura" de 10mil de EURO. Si ? L-a durut in "banana". Incepuse sa-si faca o noua companie de asigurari.
      Dupa Toma au venit altii la conducere care au "inventat" parteneriatele cu service-urile, si "colaborarea" cu Materom pentru a aduce piesele. Materom-ul avea EXCLUSIVITATE , adica cei de la service-urile cu conventie nu puteau lua din alta parte decat cu derogare scrisa.Desi cei de la service s-au inghesut sa semneze astfel de contracte (dovedite ulterior ca o mare tzeapa) , Materom-ul la vremea aia abia mutat in Bucuresti ( pe undeva prin Dobroiesti) nu avea decat 2(DOUA) dubite (si alea inchiriate) cu care facea distributia. Majoritatea pieselor erau "facute pe vapor" dar erau vandute la pret de original , poate chiar mai mare. Si asta nu s-a intamplat o zi , doua , o luna, ci ani de zile. Si? ASF-ul a facut ceva ? ZERO
      Au fost cei de la asociatia service-urilor cat si cei de la celelalte firme de distributie piese auto care s-au agitat sa sparga monopolul , si au reusit pana la urma.
      La Uniqa , o data cu venirea noii conduceri, s-au facut miscari serioase de trupe.
      Conducerea a venit "la pachet" complet : director , adjuncti, sefi de servicii constatari si lichidari TOTI de la Omniasig ( de parca acolo s-ar fi umplut de glorie ).
      Au dat afara toti constatatorii si aproape toti lichidatorii , si au adus altii de doua ori mai multi , in proportie de 99% din Omniasig, fara interviu , testare cunostinte , DOAR pe criteriul "lasa ca-i de-al nostru". Ulterior au aparut noi contracte cu service-uri de care nu auzise nici draku , dar auzisera ei si era suficient.
      Si in acest caz a zis ASF-ul ceva ? iok ! Liniste deplina , batista pe tzambal, cum se zice.
      Pai cand aia sunt constituiti acolo in gasca (sau grup infractional organizat) cum pana mea sa se rascoale impotriva sistemului ?
      Ca sa isi stearga urmele mai nou "parasesc corabia" prin alta inginerie : disponibilizare cu cate 10-12 salarii compensatorii. Ei , suna bine ? Minim 5.000RON/luna x 12 ................. Nu-i rau .............
      Din afara sitemului nu se vad prea multe, si din pacate clientii nemultumiti sunt imprastiati si nu sunt foarte multi ca numar comparativ cu numarul de dosare deschise, asa ca vor fi mereu trecuti la victime colaterale.
      ADRIAN Vatamaniuc
      0727.883.438

      Comment


      • Acum inteleg de ce Uniqa imi cere dublu pe RCA fata de Groupama. Au mai multe guri de hranit.
        Uniqa sa mai vanda niste țepe numite asigurari de viata in lei.

        Comment


        • Asa cum am spus , sper si imi doresc ca cei de la DNA sa intre intr-un tarziu pe fir si in ceea ce priveste asigurarile , si sa faca putina curatenie si pe acolo .
          N-ar strica sa vedem la parnaie cativa directorasi impreuna cu clica lor.
          Din pacate noi suntem prea mici pentru un razboi asa de mare.
          ADRIAN Vatamaniuc
          0727.883.438

          Comment


          • Referitor la cei sub 30 de ani ce se plang de marimea asigurarilor obligatorii, am un caz din Franta, roman stabilit acolo.
            Fara istoric auto in Franta esti mort, omul are 25 de ani, nu are voie sa-si cumpere masina peste 2000 cc.
            Buuun. Isi ia Un Renault 1.9 dci si merge sa-si faca asigurare.
            2 asiguratori mari l-au refuzat din start, pe motiv de lipsa istoric.
            Al 3 lea, Groupama, i-a cerut 4000 de euro pe an!

            Resemnat, s-a dus la firma de asigurari mai micuta unde avea asigurare profesionala. Aia i-au cerut 3000 de euro. Disperat, omul le spune ca e clientul lor, nu le-a facut probleme, in fine. Ii fac asigurare cu 2000 de euro.

            La noi, BMW 1.6, 25 ani sofer, prima masina, 2200 lei. Mult putin, dar in Franta era mancat. O sa spuneti de salar mai mare in Franta. La 25 de ani nu ai 3000 de euro salar, ai cheltuieli mari cu traiul de zi cu zi...

            Alt caz, fratele meu-Danemarca- 35 ani, a 2-a masina, fara daune, a beneficiat de o reducere mare, a ajuns la 1200 euro /an.

            Cazul meu
            Groupama reinnoire, B12-330 lei/12 luni, deci mai putin de 100 euro.

            Sunt salarii mari in Danemraca, dar sa nu credeti ca e de 12 ori cat al meu in Romania.
            Last edited by mr.K; 20 February 2015, 13:32.

            Comment


            • Lasa ca fratele tau poate sa isi ia masina cu nr de Ro ... o inmatriculea aici , ii platesti tu tot aici si o foloseste el acolo
              Ia varianta asta mr.k in calcul or fi si la ei lumea flamanda dar sistemul are scapari si uite asa ramane si el cu cel putin 2000 de euro daca o "incalta" pe Romania....am doi colegi din italia care asa fac

              Comment


              • E rezident fiscal acolo, masina cu numere de Romania iese din calcul in Danemarca, trebuie sa o inmatriculezi in 14 zile.
                Pana si la un Logan 1.4 costa 3000 de euro inmatricularea.

                Te dau in gat vecini iacolo, vine polis-ul la usa si te intreaba de sanatate. Aia sunt ultra corecti, n-ai cum sa scapi.
                Amenda e uriasa, si iti sechestreaza masina pana dai amenda.
                Numai la latini merge cu invarteaza, in Italia poti merge cu masina de Ro, in Spania la fel, in Romania Bulgarica e la putere...in Scandinavia nu te joci.

                Ca faza lamuritoare, un coleg de-a lui fratemiu din Danemarca cumparase in rate 2 telefoane HTC scumpe. Bineinteles, omul invatat ca in Romania, n-a mai platit dupa o vreme. A venit polis-ul la usa, l-a saltat, dus la magazin, pus sa dea angajament de plata.
                A semnat ala tot, a dat si banii, el se credea la Vodafone/Orange Romania.
                Daca pentru 2 telefoane patesti asa, pentru o masina ce zici, scapi?
                Last edited by mr.K; 20 February 2015, 15:05. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • in ue poti merge cu masina din orice tara mebra. scandinavii stiu ca nu fac partedin ue.

                  Comment


                  • Este in UE.
                    Prin intermediul acestui site internet dedicat, ReprezentanÈ›a Comisiei Europene oferă un bogat conÈ›inut informativ în limba română.


                    Danermarca si Scandinavia in general, nu sunt de nasul UE, au standardul de viata prea ridicat.

                    Comment


                    • In multe tari UE asigurarea pentru un tanar fara istoric rutier este la nivelul salariului mediu de acolo .

                      Eu zic ca la noi inca nu e chiar asa . Sunt categorii de masini la care RCA-ul este mult mai mic de 2.383 de lei / an .

                      Partea proasta este ca in Romania nu poti face asigurare pe perioade mai scurte de timp .
                      Last edited by kosfunny; 20 February 2015, 19:05.

                      Comment


                      • Ai dreptate.
                        Doar ca, spre deosebire de alte tari, in Romania o majoritate covarsitoare a tinerilor au venituri mici spre foarte mici (sau chiar deloc), dar au masina si nu si-o pot permite cu toate cheltuielile.

                        Comment


                        • tu n-ai avea daca ai fi in locul lor ?! adica la 20 de ani, nu 40.
                          ai fi vrut tot. normal ca la 40 iti mai vine mintea la cap...

                          Comment


                          • Pai uite ca mai sunt unii, precum asiguratorii care vor sa iti bage mintile in cap mai repede de 30 de ani !

                            Comment


                            • Am aproape 30 de ani, carnet din 2007, detin un Logan 1.4 (fabricat in 2007), n-am facut nici un accident din vina mea, n-am nici-o amenda pt viteza/parcare si am platit 480 de Lei pentru un RCA pe 6 luni...
                              MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                              Comment


                              • Statistic, pe langa tine, altii de 29 de ani au facut accident, iar media iese mai mare ca a alora peste 30 de ani. Totul tine doar de cacule, nu au nimic cu tine asiguratorii, doar ca nu te rasplatesc.
                                Amenzile nu conteaza, doar daunele.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google