Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Soferul conduce doua masini odata? Asigurari pt fraieri, aia petrec in Dubai, au cu ce, eu strang bani sa le dau.
    RCA este ca un fel de asig pt malpraxis, ar trebui sa fie personala, CASCO sa fie pt masina. Le este frica ca nu pot controla toate lepadaturile.
    Last edited by Oti; 4 January 2016, 01:29.
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • Confirm si eu, transpunerea bonus malus se face doar la o singura masina...daca detii mai multe fiecare are bonus malus individual...
      Bine ar fi daca ne-ar explica de ce...

      Comment


      • Poți face o analogie cu casele: dacă ai mai multe case pe numele tău trebuie să faci PAD pe fiecare în parte. Revenind la mașini, având mai multe, e normal să ai RCA diferit pe fiecare: motorizări diferite, etc. Vezi ca și impozitele se plătesc diferențiat. Iar explicațiile legate de plată mă multor asigurări se găsesc exact în 14\2011 dacă ai răbdare să cauți
        Prowd of my new wheels!

        Comment


        • Originally posted by AlexPetro View Post
          Dacă o vinzi pe cea veche, la cea noua continui cu clasa de bonus.
          Continua daca te duci cu toate actele necesare,altfel o iei de la B0.
          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

          Comment


          • Originally posted by micutzu666 View Post
            Continua daca te duci cu toate actele necesare,altfel o iei de la B0.
            adevarat. am trecut prin asta
            la mine a iesit bine
            Prowd of my new wheels!

            Comment


            • Originally posted by AlexPetro View Post
              Poți face o analogie cu casele: dacă ai mai multe case pe numele tău trebuie să faci PAD pe fiecare în parte. Revenind la mașini, având mai multe, e normal să ai RCA diferit pe fiecare: motorizări diferite, etc. Vezi ca și impozitele se plătesc diferențiat. Iar explicațiile legate de plată mă multor asigurări se găsesc exact în 14\2011 dacă ai răbdare să cauți
              Bonus malus se refera strict la evenimentele rutiere ale asiguratului. Am sa citesc si ce ai recomandat.

              Comment


              • Originally posted by B997NDL View Post
                de ce, ma rog, ti se pare normal ? ce e normal in prostia asta ?!
                tot el e soferul fara accidente, indiferent ce masina conduce.
                Fara a incerca sa iau partea cuiva, zic si eu...daca ati avea un Logan, un camion si un autobuz, ar trebui sa fiti retrogradat la toate daca loviti Loganul?

                Comment


                • dupa mine, daca lovesti loganul, e mult mai probabil sa lovesti camionul.
                  cam toata lumea spune ca asigurarea trebuie facuta pe cnp, pe sofer.
                  cei care sunt soferi nu lovesc nicio masina, cu atat mai putin un logan, care mi se pare foarte usor de condus.
                  si daca nu lovesti un tir cu remorca, e foarte probabil sa nu lovesti nicio masina.

                  Comment


                  • Credeti-ma pe cuvant ca stiu care este deosebirea intre soferi si posesori de permis. Totusi...daca loviti Loganul ar trebui sa fiti retrogradat la toate? Hai sa va mai ajut putin, daca sunteti persoana juridica si aveti 1000 de autobuze, va retrogradeaza la toate daca loviti unul?

                    Comment


                    • nu, dar din cate am inteles, treaba asta cu rca-ul pe masina, si nu pe sofer, e doar la noi. oricum, nu stiu daca e un sistem bun...

                      Comment


                      • Am citit 14/2011....
                        Referitor la bonus malus se specifica ca B0 se acorda asiguratului fara istoric...
                        Cine este asiguratul: masina sau proprietarul?!
                        Este f. ambiguu!!

                        Comment


                        • Din unele puncte de vedere este bun. De exemplu puteti sa imprumutati masina vecinului fara sa fie nevoie sa-si faca asigurare si el. Apoi, daca asigurarea ar fii pe sofer si acesta are mai multe categorii...o asigurare mai mare, nu? Dar poate in perioada de valabilitate a politei nu conduce decat vehicule din categoria B si trebuie sa plateasca si pentru celelalte categorii de pe permis? Dar daca are toate categoriile si nu are masina? Am senzatia ca nu este chiar asa de simplu altfel era deja in vigoare treaba asta. Eu vad mai util sa termine cu prostiile astea cu 20 de ani,30... sa te articuleze cand faci accidentul, nu pentru ca esti tanar. Si daca in urma accidentului nu iti mai poti permite RCA vezi lumea din autobuz. Pentru unii ar avea ca efect si o imbunatatire a vederii, pentru ca acuma "nu vad" semafoare, indicatoare, pietoni.

                          Comment


                          • Excelent spus!

                            Comment


                            • ASF va lasa asiguratorii sa stranga maximum de malai, indiferent de cum credem noi ca ar trebui sa arate sistemul RCA. Cand se va umfla buboiul, or sa mai slabeasca nitel surubul, dar nimic radical, asa cum au facut la ultimul protest al transportatorilor.

                              Comment


                              • Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google