Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Masina a fost vinduta acum 1 an . Dupa vinzare , polita am predat-o la asigurator care mi-a returnat diferenta de 6 luni , si m-a pus sa dau o declaratie ca nu mai am vreo copie a ei .
    Cei care au facut atunci asigurarea pentru masina cea noua , au zis ca trebuie sa o iau de la B0 . Se pare ca intre timp , s-a schimbat un pic regula . Acum eu nu mai am polita veche ; ce trebuie sa fac ?

    Comment


    • Al doilea faliment în asigurări. Companiile cu capital românesc sunt măturate din piaţă

      Rând pe rând, companiile cu capital românesc din asigurări se îndreaptă spre faliment l După Astra vine rândul Carpatica Asig. Întâmplător sau nu, acestea ofereau cele mai bune preţuri la RCA. De acum cea mai ieftină poliţă RCA, pentru un Logan, nu va mai coborî sub 1.000 de lei pe an l Salariul me*diu net în asigurări a crescut cu 16% într-un an, până la 4.986 lei în martie 2016, fiind de 2,5 ori mai mare decât salariul mediu net pe economie, de 2.000 de lei l
      Carpatica Asig, companie controlată de omul de afaceri Ilie Carabulea, va ajunge cel mai probabil în faliment, în condiţiile în care singurul inves*ti*tor interesat de companie s-a retras din cursă anticipând un aviz nefavorabil al Auto*rită*ţii de Supraveghere Financiară (ASF).
      Carpatica, cu afaceri de 600 mil. lei în 2015, încă vinde totuşi poliţe. În august 2015 a intrat în fali*ment Astra, care ajunsese la prime brute sub*scri**se de 800 mil. lei. În total, cele două companii de*ţineau aproape 20% din piaţa asigurărilor. Întâm*plător sau nu, cele două companii vindeau cele mai ieftine poliţe RCA, aşa după cum se vede din tabelul alăturat. City, o altă companie cu capi*tal românesc, este la rândul său sub supravegherea ASF şi are un preţ la RCA la jumătate faţă de asigurătorii străini.

      Comment


      • Pe viitor o sa vrei sa fii lovit mai degraba de o masina bulgarski decat de una inmatriculata in Romania, mai probabil ca prima sa aiba RCA valabil.

        Comment


        • Ce se intampla daca spre exemplu am RCA la o firma care a intrat in faliment (ex. Astra)? Asigurarea ramane valabila? Daca lovesc pe cineva am probleme in plus sau toate riscurile revin celui pe care il lovesc?

          Intreb deoarece vreau sa fac asigurare RCA la Carpatica datorita pretului, aproximativ 350 lei dar mi s-a spus ca in maxim doua luni o sa intre in faliment. Urmatoarea asigurare (dupa pret) este la Omniasig si trece bine de 400 lei.
          Last edited by abc; 21 June 2016, 11:05.

          Comment


          • Mori de foame daca alegi urmatoarea firma?
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • Am primit raspuns de la Fondul de Garantare al Asiguratilor

              "Polita ramane valabila, iar in cazul unui accident pagubitul trebuie sa se adreseze la noi"

              Comment


              • Asta, daca mai au aia de la Fond bani, dupa ultimele falimente. Numai pe dosarele Astra au un munte de bani de dat.

                Comment


                • Originally posted by abc View Post
                  Am primit raspuns de la Fondul de Garantare al Asiguratilor

                  "Polita ramane valabila, iar in cazul unui accident pagubitul trebuie sa se adreseze la noi"
                  Nu uita ca păgubitul are și dreptul de a te da în judecata. In cazul unui accident Tu ești cel care săvârșește fapta.
                  sigpic

                  Comment


                  • Pai si care e temeiul legal in baza caruia pagubitul poate sa-l dea in judecata? De putut oricine poate sa dea pe oricine in judecata pentru orice, de ex. eu te dau in judecata pentru ca ai masina alba si mie mi se pare ca ar fi trebuit sa fie rosie, nicio lege nu-mi interzice asta si e dreptul meu, dar cererea de chemare in judecata se va respinge ca fiind fara temei legal.
                    Atata vreme cat firma falimentara mi-a luat banii si asigurarea este emisa cu o anumita valabilitate, ei sunt cei care vor raspunde pentru ca nu pot despagubi in caz de accident.
                    Last edited by vitriol; 22 June 2016, 22:19.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                      Nu uita ca păgubitul are și dreptul de a te da în judecata. In cazul unui accident Tu ești cel care săvârșește fapta.
                      Da, sigur; daca n-ai asigurare.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Nu. Dacă mașină e trecuta pe numele lu' taticu ca sa plătească mai puțin la asigurare. Știu caz!
                        sigpic

                        Comment


                        • nici asa n-au ce sa faca. asigurarea e valabila, indiferent cine conduce masina.

                          Comment


                          • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                            Nu. Dacă mașină e trecuta pe numele lu' taticu ca sa plătească mai puțin la asigurare. Știu caz!
                            Asa si?
                            ...
                            Avem doua masini in familie si 3 "soferi".
                            Conteaza daca fiica-mea le conduce pe ambele si nu are inscrisa niciuna pe numele sau?
                            Ei bine, nu conteaza.
                            Last edited by IancuMIC; 23 June 2016, 12:01.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Idem si la mine , masina este trecuta pe numele lu taticu` , care-i problema ??? pot sa platesc mai putin ? Da , este legal ? Yeap!!!!

                              In 11 ani de cand detin permisul n-am avut nici un accident din culpa mea , asa ca nu vad unde ar fi problema ca pot platii mai putin la asigurare avand masina pe numele tatalui meu.
                              Last edited by prometheus; 23 June 2016, 09:43.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • E legal.
                                In unele tari trebuie sa treci pe asigurare persoanele care vor conduce masina, iar pretul e altul cand sunt mai multi soferi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google