Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asigurarea obligatorie auto este o mare smecherie legala!
    Totul este un fel de "Caritas" unde castiga de fapt numai smecherii ce se bazeaza pe o "tehnica" simpla si anume statistica!
    Cate auto, cati soferi nu fac probleme, cati fac, un calcul si gata "masinaria"!!!
    Nu sunt controlati si sunt stat in stat.
    Bineinteles ca frustrarea vine de la starea actuala a societatii romanesti unde se pune accent pe taxe indiferent de puterea reala de plata a cetateanului. Ce pretext diabolic acest laitmotiv " alinierea la (doar) normele europene"!

    Comment


    • Asigurarea obligatorie auto este o mare smecherie legala!
      Poate iti loveste masina vreun meltean care nu are aceasta smecherie legala, sa vezi atunci cum te distrezi dandu-l in judecata, iar apoi sa constati ca nu are nimic pe numele lui.
      Buna si smecheria legala, pana la urma.

      Comment


      • Pe o gandire ca a ta mizeaza si actuala forma de RCA!
        Nu am spus ca nu este benefica o asigurare.

        Comment


        • Sa-nteleg ca vrei un sistem de RCA in care sa se ia in calcul alte criterii, cum ar fi numar soferi, istoric sofer gen speed tickets.
          Si pe urma, cand constati ca ti s-a triplat asigurarea de la niste amenzi de viteza sau ca ai trecut pe asigurare si copilul proaspat detinator de permis, atunci incep regretele cum ca era mai bun RCA-ul in forma veche.

          Comment


          • Fiecare are parerea lui, in functie de conduita sa rutiera!
            Pe scurt, daca se impun norme noi, europene, trebuie sa avem si infrastructura pe masura.
            Oricum nu se scuza conduita nelegala a soferului, dar este mult de discutat despre starea drumurilor, parcari, atitudini, etc.

            Comment


            • Infrastructura aia la care visam toti va veni si cu taxe pe masura, pe care posibil ca nu ni le vom permite. Cativa euro /100 km de autostrada e mult pentru romani, daca majoritatea nu achita nici rovinieta de 28 euro/an pentru a putea circula nelimitat, pe infrastructura asta care e cum e, dar permite deplasarea.

              Un sistem echitabil pentru RCA e de dorit, dar nu-l vrea nimeni cu putere de decizie, doar soferii corecti.
              Last edited by mr.K; 24 June 2016, 11:16.

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                Sa-nteleg ca vrei un sistem de RCA in care sa se ia in calcul alte criterii, cum ar fi numar soferi, istoric sofer gen speed tickets.
                Expresia "Speed tickets" nu are corespondent în limba romana? "Limba noastra-i o comoara..."

                Legat de RCA și de logica asigurărilor. Am loganul din 2012 și am plătit asigurare pe șase luni 270lei. La cel nou, pt ca e prima asigurare, am plătit 370lei. Care e logica? Dacă eu sunt trecut pe ambele asigurări de ce nu se tine cont de conduita șoferului, de istoricul lui. LEGEA E FĂCUTĂ ANAPODA! Care e vina masinii in accidentele rutiere! Nu mașină face accidentul, ci șoferul!

                Originally posted by mr.K View Post
                Infrastructura aia la care visam toti va veni si cu taxe pe masura,...
                Ce taxe în plus au Ungaria și Austria? De Germania nici nu mai vorbim!
                Last edited by MihaiiahiM; 25 June 2016, 17:51. Reason: Automerged Doublepost
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                  Expresia "Speed tickets" nu are corespondent în limba romana? "Limba noastra-i o comoara..."
                  nu are atat de scurta si de concisa. in general, nu are multe.
                  de multe ori mi se intampla la traducere sa fac doua titluri in romana pentru 1/2 de titlu in engleza.

                  Originally posted by MihaiiahiM View Post
                  Legat de RCA și de logica asigurărilor. Am loganul din 2012 și am plătit asigurare pe șase luni 270lei. La cel nou, pt ca e prima asigurare, am plătit 370lei. Care e logica? Dacă eu sunt trecut pe ambele asigurări de ce nu se tine cont de conduita șoferului, de istoricul lui. LEGEA E FĂCUTĂ ANAPODA! Care e vina masinii in accidentele rutiere! Nu mașină face accidentul, ci șoferul
                  ai descoperit focul. astea sunt discutii din vremuri de mult apuse.
                  chestia asta are si un sambure de adevar. daca ai avut prima masina la 75 cp, si a doua la 275 cp, nu e tocmai acelasi lucru.
                  Last edited by B997NDL; 25 June 2016, 18:10.

                  Comment


                  • Da. Vorbeam de mașini identice ca și puteri, capacitati, ...
                    sigpic

                    Comment


                    • legea e facuta pentru toate masinile. la aceeasi putere, una are marsarierul sau claxonul in alta parte.
                      ei considera ca, pana te obisnuiesti cu masina, esti predispus la accidente.

                      Comment


                      • Legea e făcută prost. La motocicleta plătesc cât la mașină. Ăsta în ideea ca dacă dau cu mașina în alta mașină o pot face zob, iar dacă dau cu motocicleta intr-o mașină daunele sunt mult mai mici. Dar...
                        sigpic

                        Comment


                        • si daca dai peste un pieton si-l platesti de bun cu pana la 5 mil de euro ?

                          oricum legea e facuta prost. asta ziceam de mult si nu contesta nimeni. problema e ca nu se poate indrepta fara scumpiri.
                          deabia am dat 1000 de lei pe an la logan rca taxi bonus 7. puteam sa dau 450 interes personal.
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • O intrebare legata de Casco.Daca apelez la Casco prin regres,Rca vinovatului va avea in viitor Malus?
                            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                            Comment


                            • da
                              o/____\o
                              (i)
                              .........

                              Comment


                              • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                                Expresia "Speed tickets" nu are corespondent în limba romana? "Limba noastra-i o comoara..."

                                Legat de RCA și de logica asigurărilor. Am loganul din 2012 și am plătit asigurare pe șase luni 270lei. La cel nou, pt ca e prima asigurare, am plătit 370lei. Care e logica? Dacă eu sunt trecut pe ambele asigurări de ce nu se tine cont de conduita șoferului, de istoricul lui. LEGEA E FĂCUTĂ ANAPODA! Care e vina masinii in accidentele rutiere! Nu mașină face accidentul, ci șoferul!



                                Ce taxe în plus au Ungaria și Austria? De Germania nici nu mai vorbim!
                                Da-i cu google translate daca nu stii ce inseamna.
                                Daca auslanderii nu platesc nimic in Germania in tranzit, din ce crezi ca se intretin autostrazile alea? Taxe si impozite ale nemtilor, care cica s-au saturat de toate, de la emigranti la soferi straini neplatitori.
                                Pentru auslander, foloseste.

                                Cat despre roviniete, poate te uiti cat costa in Romania si catcosta in Ungaria, Austria.
                                Pana si in Bulgaria sunt mai scumpe.
                                Last edited by mr.K; 26 June 2016, 19:24.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google