Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    La DRPCIV treci pe cine iti vine in cap ca utilizator? N-am auzit decat sa fie trecut co-proprietar sot/sotie, frate/sora, dar trebuie facuta dovada proprietatii.
    Da, trec pe cine vreau eu, care-i problema? In lege scrie clar ca:
    În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele acesteia.
    RYCHY88, problema se pune daca se poate reinmatricula masina pe acelasi proprietar incluzand si un utilizator, deci fiind inmatriculata pe acelasi proprietar nu se plateste taxa. E cam aceeasi situatie cu aceea cand doresti alte nr. de inmatriculare.
    Last edited by Cromatic; 8 February 2014, 22:08.

    Comment


    • Da, trec pe cine vreau eu, care-i problema? In lege scrie clar ca:
      Pai in cazul asta, putem sa trecem doar pensionari, ca au reducere la RCA.

      Astept primul forumist care reuseste sa convinga politia sa il treaca pe CI si pe taicasu', doritori de RCA mai ieftin sunt destui.

      Comment


      • si daca i-as lua o masina lui fi-miu pe numele meu, si ar face accident, ar fi valabil rca-ul ? firma de asigurari nu se "bungheste" ?! plateste paguba sau fac figuri pe motiv de "jmecherii" ?

        Comment


        • Plateste. Pe viitor, probabil se va aplica sistemul occidental, cand asigurarea va fi mai mare daca treci alte persoane in polita.

          Comment


          • mai am un an si vreo 4 luni si face 18 ani. sper sa nu se schimbe nimic.
            normal ca n-o sa-i iau vreun bmw sau alte avioane. intai sa invete sa conduca bine. apoi vand loganul si ii iau un M3 nou.

            Comment


            • mr.K, pai nu trebuie sa convingi "politia" (de fapt DRPCIV este o institutie subordonata prefectului!).

              Tot in Ordinul CSA Nr. 14/2011 scrie ca :

              Art. 2. — In intelesul prezentelor norme, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:

              3. utilizator al vehiculului — persoana fizica sau juridica careia, in baza unui contract incheiat cu proprietarul/coproprietarul, i s-a atribuit pe o anumita perioada dreptul de folosinta a unui vehicul;
              Deci nu trebuie sa reinmatriculezi masina, faci un contract de folosinta cu un pensionar si ai rezolvat problema.
              Stiu ca pare prea simplu dar din legislatie cam asta reiese.

              Comment


              • Si contractul ala genereaza obligatii, ca nu poti pune 3 lei pe an ca taxa de utilizare, trebuie sa fie ceva apropiat de pretul pietei.
                Apoi, implica 16% impozit si mai nou, contributii la sanatate.
                Ce pare simplu in legislatie, in Romania devine complicat de pus in practica.

                Comment


                • Nu implica nici-un cost ca faci contract de comodat.

                  Comment


                  • Comodatul, nu. Doar ca in practica la un contract de comodat, nu merge nimeni la politie (au uniforme de politisti, indiferent cui decide un guvern tampit ca e subordonata/servita u structura politieneasca) sa faca mentiunea utilizatorului in CI, se da talonul masinii si gata.

                    Chiar sunt curios daca se poate face inscrierea unui utilizator in CI pe baza unui banal contract de comodat.
                    Si mai ales, daca vreo firma de asigurari incheie acela RCA pe numele asiguratorului, indiferent ce scrie in lege.

                    Comment


                    • Pai vad ca n-ai inteles ideea.

                      Nu trebuie sa fii inscris in CI ca sa ai calitatea de utilizator al autovehiculului, asta o capeti in baza unui contract de folosinta (ex. comodat).

                      Normal ca nu poti fi inscris in CI pe baza unui contract de comodat dar, nu e nevoie de lucrul asta.

                      Comment


                      • adica mai pe romaneste , eu cum pot face ? ce pasi trebuie urmati ?

                        prima data face nevasta-mea contract de comodat cu mine. bun. dupa ?
                        o/____\o
                        (i)
                        .........

                        Comment


                        • Dupa, mergi la o societate de asigurari si le spui ca tu esti utilizatorul masinii (le arati baza legala) si conform legii ai dreptul sa inchei un contract RCA.

                          Comment


                          • Comodatul e cel mai simplu contract, nici nu are nevoie sa fie inregistrat la un notar. Societatea de asigurari nu e asa de usor de pacalit, pur si simplu ei incaseaza mai putini bani pe baza unei hartii scrisa pe genunchi.
                            Cand incheie cineva un RCA in asemenea conditii, il rog sa se laude cu el pe forum.

                            Comment


                            • Mda, acum am vazut ca ordinul CSA nr. 14/2011 a fost modificat si completat prin ordinul CSA nr. 22/2012 iar forma actuala a art. 15 este urmatoarea :

                              2. La articolul 15, alineatul (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins: „
                              Art. 15. -
                              (1) Se considera ca un vehicul este asigurat, daca proprietarul acestuia are incheiat un contract de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, cu valabilitate in limitele teritoriale prevazute la art. 11 pct. 7 din Legea nr. 136/1995, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si ale celorlalte state semnatare ale Acordului multilateral, denumit in continuare asigurarea obligatorie de raspundere civila auto sau asigurarea obligatorie RCA.”

                              Comment


                              • Daca va loveste cineva masina si va pune pe capota un RCA de la Astra, daca aveti CASCO, nici nu va mai complicati sa reparati masina pe RCA-ul aluia. De fapt, nici nu cred ca va primeste vreun service masina daca fluturati RCA-ul de la Astra.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google