Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • corect! ma gandeam ca a vandut masina veche inainte de a intra in posesia celei noi...caz in care putea recupera clasa bonus.
    Keep walking...

    Comment


    • Radeti voi, dar eu stiu pe cineva in Spania, un batranel de vreo 60, 70 ani, care are de platit asigurare la masina ZERO (0) euro. Si se plimba si cu un range rover de vreo 3000 si ceva cc, din alea vechi cum are guardia civila ptcne cunoaste
      Sezi bland ca-s din Maramu' ❗️❗️❗️

      Comment


      • pai asa ar trebui !!! cei ce nu fac daune o viata intraga sa nu plateasca mai nimic ca deja si-au platit riscul zeci de ani...
        pe astia sub 30 de ani cu ce ii ajuta ca au b8 sau b9 ? fix pix !
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Asta a fost o gluma sau ce?

          Indiferent ca an de an creste Bonusul, nu stiu pe nimeni sa fi platit RCA pentru aceeasi masina, mai mic decat anul trecut. Cresterea provine din faptul ca preturile la RCA se maresc an de an mai mult decat reprezinta cresterea la bonusul acordat.
          Poti sa ma citezi. Bai.
          .
          Nu fii asa sigur. Lu taica-mio, la ambele masini i-a scazut Rca-ul pe 2014 cu 15-20 lei la fiecare, RCA-ul atat in 2013 cat si in 2014 fiind facut la acelasi broker si acelasi asigurator, fara vreo oferta mai cu motz prinsa in 2014 sau ceva de genul, pur si simplu atat au fost. Nu mai am politele de pe 2013 ca le-a aruncat sa nu se incurce in ele, ca-ti faceam si o poza.
          A, am uitat sa mentionez, chestia asta se intampla de cativa ani, adica in fiecare an plateste ceva mai putin decat in anul precedent.
          Last edited by Nepotu123; 7 February 2014, 02:51.

          Comment


          • Inseamna ca trebuie sa astept pana mai imbatranesc, sa-mi scada si mie cu cativa franci RCA-ul, de la an la an.

            Schimbarea RCA-ului la mine pica prost. in februarie, asa ca nu beneficiez de vreo promotie care se face in decembrie sau la inceputul lui ianuarie. Cand apar eu sa cumpar polita, rafturile de promotii sunt deja goale.

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              O avea spre vanzare, parca. Poti avea simultan 10 masini, la fiecare masina nou intrata in proprietatea ta, incepi cu B0.
              Nu prea cred: eu am masina noua din 2010 si B9. Cum explici?

              Comment


              • Ti s-a transferat bonusul.
                Daca iti mai cumperi o masina si o inmatriculezi pe numele tau, pastrand-o si pe actuala, la cea de-a doua vei incepe cu B0.
                If it ain't broke, don't fix it!

                Comment


                • Ba nici asa nu stiu daca e. Acest bonus se da la an, nu? Parca asa stiu, sau nu stiu bine.
                  Am avut o Dacia 1300 cumparata prin 2004 parca, rca-uri fara daune. In 2007 am luat un logan iar 1300-le i l-am "vandut" unui vecin (fara acte) care a tinut-o pana in 2010 cand am dat-o la rabla, iar la logan am facut rca in care avem deja bonus...care vad ca a ajuns acum si la asta luata noua. Din 2007 pana in 2010 aveam astfel 2 masini pe numele meu.
                  Deci: am luat prima masina acu' vre-o 9 ani, am trecut de la una la alta, n-am avut daune (multumesc lui Dumnezeu...si instructorului) si B-ul de acum e 9. Am gresit cu ceva la calcule?
                  Last edited by CeDeBe-L; 7 February 2014, 11:39.

                  Comment


                  • Din cate imi amintesc introducerea sistemului bonus-malus a fost de la 1 ianuarie 2010.
                    Deci calculul tau ar trebui sa inceapa din 2010.
                    RCA pe 6 luni = 1clasa BM
                    RCA pe 1an = 2clase BM

                    Originally posted by CeDeBe-L View Post
                    Nu prea cred: eu am masina noua din 2010 si B9. Cum explici?
                    La masina veche ( cedata prin comodat) ar fi urmat sa primesc BM 10
                    2010-BM2
                    2011-BM4
                    2012-BM6
                    2013-BM8
                    2014-BM10
                    Last edited by Bazilman; 7 February 2014, 12:50. Reason: Automerged Doublepost
                    "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
                    "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

                    Comment


                    • Originally posted by CeDeBe-L View Post
                      Nu prea cred: eu am masina noua din 2010 si B9. Cum explici?
                      2010 cand anume? Probabil ai avut o asigurare de 6 luni in cursul lui 2010, functie de luna in care ai inmatriculat masina.

                      Din cate imi amintesc introducerea sistemului bonus-malus a fost de la 1 ianuarie 2010.
                      Exact.

                      Comment


                      • Originally posted by gutu1 View Post
                        Pai ti-a crescut ca nu stii sa negociezi bai
                        Nu exist negociere. O asigurare nu inseamna .....la piata.
                        daca iese mai scump ca pretul normal atunci nu ti-a operat toate reducerile pe care le poti obtine. Daca ti-a dat un pret mai mic atunci inseamna ca ti-a facut polita gresit si poti avea probleme.
                        Indiferent cine iti face polita, pretul trebuie sa fie acelasi

                        Comment


                        • gresit! negociezi polita de nu se vede! depinde daca te stii cu brokeru` ori ba!
                          Keep walking...

                          Comment


                          • La RCA nu negociezi decat in marja de discount a brokerului. Iar daca faci asigurarea direct la asigurator, tot pe acolo sau chiar posibil sa iesi cu o suma chiar mai mare decat la broker.

                            La asigurarile obligatorii, se merge pe un santaj al asiguratorului: vrei, nu vrei sa platesti pretul, oricum o vei face, pentru a circula legal.

                            La asigurarile ce nu sunt obligatorii, altfel se pune problema: nu-ti place pretul, cauti pana gasesti unul dispus sa lase la pret, sau renunti pur si simplu. Masina merge si fara CASCO, casa poate fi locuita si fara asigurare optionala, tu poti trai perfect si fara asigurare de viata.
                            Exista doar un risc neacoperit si atat.
                            Last edited by mr.K; 8 February 2014, 09:36.

                            Comment


                            • Trebuie (chiar daca nu vreau ) sa imi cer scuze fata de colegi pentru ca...am cam batut campii referitor la RCA!
                              Datorita informatiei (gresite) ca bonusul se da 1 la an...greseam flagrant calculele.
                              Multumesc colegului Bazilman pentru cele mai exacte informatii, care m-au ajutat sa ma lamuresc. Ba am cautat prin hartoage si am gasit rca-urile de la cumpararea masinii (exceptie rca 2012-o mai caut) si am vazut cum au evoluat B-urile. Si acum mi-au iesit si calculele...
                              Poate ca greseala mea va fi utila altor colegi, atat prin informatiile despre RCA cat si prin...........necesitatea unei mai bune documentari inainte de a sutine o idee.
                              Multumesc pentru intelegere.

                              Comment


                              • Probabil ca masina ai asigurat-o prima data in cursul anului 2010, de aia iti lipsea o clasa la Bonus.
                                Daca o asigurai incepand cu ianuarie 2010, aveai B10 acum.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google