Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    Nu cumpara nimeni benzina de 1000 de euro odata, asta e diferenta fata de RCA-ul de 1000 de euro.
    Nu cumpara o data , dar poate ca intr-un an da !
    Asa si asigurarea , o faci pentru un an. Problema e ca sunt prea putine variante de a plati asigurarea in rate .

    Comment


    • Vor scoate bancile pe piata un credit special pentru RCA, cu dobanda preferentiala, daca inchei polita la asiguratorul din grupul bancar respectiv, bineinteles.

      1000 de euro o sa ajunga probabil RCA-ul, da peste cati zeci de ani doriti voi, cand salariul minim va atinge si el un anumit nivel.
      Altfel, piata RCA o sa scada la jumatate sau chiar mai jos.

      Comment


      • In plus cine najba e asa de darnic , sa nu zic nebun , sa faca rca pe romania cu 1000 de euro , cand la vecinii bulgari asigurarea e un sfert sau mai putin?
        Si in definitiv , de ce? Doar suntem cetateni europeni ce draq ! O fi masina un lux , dar nici asa...
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • nu pentru ca suntem europeni, ci pentru ca suntem soferi foarte prosti si hoti. nu le cere europa sa scumpeasca, dar nu mai prididesc cu despagubirile.

          Comment


          • tu chiar crezi placa asta ?
            pai de ce nu conteaza cu adevarat bonus/malus ala ? cine nu a avut accidente ...
            in plus bulgarii or fi niste roboti care merg atent ...
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • s-a mai discutat despre bonus/malus. conteaza, doar ca asigurarile se scumpesc in fiecare an, probabil in fiecare semestru, si nu mai simti bonusul ala.
              dar daca nu-l aveai, s-ar fi scumpit mult mai mult pentru tine.
              si nu e o placa. sunt o gramada de accidente. si cand nu sunt, romanii fraudeaza firmele de asigurare.
              inainte era plin de "aranjamente", cand mergeai sa-ti faci masina pe asigurare. doar ne stim...
              in occident nu sunt nici atatea accidente, iar asigurarile sunt desctul de scumpe ca sa acopere despagubirile.
              Last edited by B997NDL; 22 June 2014, 16:57.

              Comment


              • 1.000 euro un RCA? Deja simt cum imi creste comisionul ))))))

                Comment


                • Stiti povestea aia cu ala de invata magarul sa traiasca fara mancare? In ziua cand a invata magarul sa traiasca fara mancare, din pacate a murit.
                  Asa si cu asiguratorii, pot sa ia pielea de pe soferi, dar sa iei 7 randuri de piei s-ar putea sa fie prea mult, iar in Romania sa existe numa masini cu numere de Bulgaria. Pentru cei din est, o varianta s-ar putea sa devina si masinile cu numere de la verisorii din Republica Moldova.

                  Comment


                  • Nu o sa ia 7 piei odata ci una cate una , asa cum face si statul roman de un sfert de veac .

                    Problema grava nu este ca se scumpesc taxele si cheltuielile curente ci ca a noastra clasa politica nu ne ridica nivelul de trai pentru a suporta cu usurinta aceste dari.
                    Neamtul nu se vaita ca asigurarea poate fi mai scumpa decat masina pentru ca venitul ii permite. Componentele care fac pretul mare al asigurarii in Germania sunt aceleasi daca nu chiar mai mari si in Romania . Deci problema reala nu este ca se scumpesc asigurarile ci ca statul nu creeaza premisele favorabile achitarii ei cu usurinta.

                    Comment


                    • Deci problema reala nu este ca se scumpesc asigurarile ci ca statul nu creeaza premisele favorabile achitarii ei cu usurinta.
                      Pai asta e un subiect inchis, pentru ca la noi daca maine salariul minim ar fi 1000 de euro, motorina ar fi 5 euro/litru (pe principiul ca e de unde), iar un RCA ar ajunge 3000 de euro pe an.
                      Noi suntem mai tari ca nemtii, la orice pret.

                      Comment


                      • Pret RCA

                        Am facut joi, 26 iunie 2014, asigurarea obligatorie cu valabilitate 12 luni la PBA (www.rca-ieftin.ro), agentia Electroaparataj din Bucuresti.

                        Polita este la firma Euroins.

                        Pretul este 338 lei.

                        Comment


                        • stii ca euroins este in insolventa si rau platnici aveti grija cu asigurarile astea ieftine si fara acoperire, am patit-o cu carpatica eu mi-am reparat masina pe casco prin regresie dar cel care a avut nesansa sa adoarma la volan a ramas fara masina si alte bunuri pana la finalizarea deciziei judecatoresti, (povestea e lunga asta e rezumat la rezumat )

                          Comment


                          • de ce sa ramana el ?! compania de asigurarai raspunde, nu el.
                            si nasol e de cel nevinovat care trebuie sa-si faca masina pe asigurarea aia.
                            dar cel vinovat e acoperit daca a avut asigurare. eu tot pe cea mai ieftina o voi face. n-am niciun motiv sa fac altfel.

                            Comment


                            • Fain e cand se ciocnesc 2 care au aceeasi asigurare de cacao. Atunci ala nevinovat probeaza pe pielea lui asigurarea similara celei pe care a cumparat-o pentru altii.

                              Comment


                              • pai asa e in cam 80% din cazuri.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google